Räägime imetamise algusest. Mida tähele panna ja mida mingites olukordades teha?
Äratamine
Kui laps annab ise paaritunniste intervallidega märku, et ta soovib rinda, ei pea last söömiseks äratama. Kui tegemist on aga lapsega, kes soovib pikalt magada ning tihti ei söö, on mõistlik teda paari-kolme tunni tagant äratada.
Osa lapsi jääb rinnal kergelt magama. Sel juhul ei saa beebi kasvamiseks piisavalt rinnapiima ja teda tuleks imetamise ajal veidike ergutada seljamassaažiga või käte-jalgade mudimisega. Esimesel elupäeval on beebi sündimisest väsinud ja magabki palju.
Alguses on hea last imetada mõlemast rinnast, et rinnad saaksid piima tootmiseks vajalikku stimulatsiooni. Söögiaeg kestab umbes 20-40 minutit, mõni toidukord vähem, mõni kauem.
Kaalukaotus
Esimestel päevadel on normaalne, et vastsündinu kaotab oma sünnikaalu. Normiks loetakse kuni 8-10% kehakaalu langust. Kui ema rinda tekib pärispiim, hakkab lapse kaal ka hoogsalt kasvama.
Piimapais
Pärispiim tuleb rinda ning piimapais võib tekkida umbes 2.-5. päeval peale sünnitust. Sel juhul muutub rind kõvemaks, piima võib lausa tilkuda ning rinnad võivad pakitseda. Mõnikord kaasneb piimapaisuga ka palavik kuni 38 kraadi, see ei ole ohtlik ning vajadusel võib võtta paratsetamooli tabletti. Kestva kõrge palaviku puhul tuleb kontrolli minna.
Piimapaisu aitab leevendada see, kui lapsele sageli rinda pakkuda. Peale söötmist peaks rind pehmemaks minema. Kui rind ka peale imetamist pakitseb, on hea panna rinnale jahe kompress. Väga hästi leevendavad rinnahoidja sisse pandud külmkapist võetud kapsapea lehed. Nibu tuleb haudumise vältimiseks välja jätta.
Seevastu soe kompress aitab kõvast rinnast paremini piima kätte saada. Väga hea on enne imetamist sooja duši all käia või panna rinnale soe kompress ning veidike piima välja pumata, et rind muutuks pehmemaks. Nii on beebil lihtsam rinda haarata ja ka piimapaisu ajal rinnast piima hästi kätte saada.
Imetamisasend ja õige imemisvõte
Imetada saab nii pikali kui ka istudes. Pikali asendis on mugav imetada peale sünnitust, kui ema soovib puhata ja sünnitusest taastuda või kui õmbluste tõttu ei saa istuda. Ka öösiti on hea pikali beebit imetada.
Selleks, aga et istuvas asendis ema selg, õlad ja kael pinges ei oleks, tuleb laps tõsta rinna kõrgusele. Selleks võib lapse alla sülle kõrgenduseks panna mõne kindlama padja. Nii ei pea ema last käte peal hoidma ning selja- ja kaelalihased ei lähe pingesse. Kui imetamine kestab näiteks 40 minutit korraga ja ema teeb seda üle 8 korra ööpäevas, siis ilma toetamata muutub see emale koormavaks.
Rinnale panemisel on oluline, et lapse nina oleks nibuga paralleelselt. Kui beebi suu lahti teeb ja pea kuklasse lükkab, saab ta võimalikult palju rinnast suhu. Rinnanibu ümbritsevat tumedat ala väga lapse suu ümbert näha ei tohiks olla ja lapse nägu on tihedalt vastu rinda suunatud.
On abiks, kui ema pigistab imetamise alguses paar tilka piima rinnast välja. Aitab ka, kui lapsel suu lähedal nibuga liigutada. Kui laps on endast väljas, tuleks ta kõigepealt maha rahustada ja seejärel alles uuesti rinda pakkuda.
Rinda ei pea sõrmedega lapse nina juurest eemale hoidma, sest kui toetada beebit turjast ja seljast ning lubada lapse peal vabalt liikuda, saab beebi ise oma asendit korrigeerida. Seega ei pea muretsema, et laps hingata ei saa.
Õige imemisvõtte puhul on oluline tähele panna, et lapse alahuul oleks välja pööratud, põsed on pruntis ning lõug on vastu rinda.
Mõnikord võib juhtuda, et laps võib vale võtte tulemusel rinnanibu katki imeda. Jälgi, kas lapse võte on õige! Alguses ongi nibu nahk õrn ja imetamine võib esialgu tundlik olla. Aga kui valu esineb pikemat aega või kui nibu on juba katki läinud, tuleks kontrollida, kas imemisvõte on õige.
Kasulik nipp
Lapse käest saab nibu valutult kätte, kui talle suunurgast väike sõrm õrnalt sisse panna. Nii laseb laps nibu lahti ja saab ta uuesti õige võttega rinnale panna.
Katkised nibud ei ole mitte ainult imetamisel valulikud, vaid katkiste kohtade kaudu saab kergemini infektsioon rinda tekkida.
Toidu tagasiheide
Toidu tagasiheidet aitab ennetada lapse korralik krooksutamine. Peale igat söögikorda ja vajadusel ka söögikorra keskel, tuleks laps õlale vertikaalsesse asendisse tõsta ja oodata kuni õhk maost välja tuleb.
Edukat imetamist!
Greetel Lee
Mulle väga meeldis too imetamisnõustaja - väga meeldiv. See on nii normaalne, et ega algul ei oskagi millelegi konkreetsemale tähelepanu pöörata, küsimusi esitada jne - hea kui on nõustaja/ämmaeman, kes ise palju juurde räägib ning juhendab. Jällegi, üks tore ja kasulik video.
Väga kasulik video 👍... Ja hea meel, et imetamisega raskusi ei ole. Edu!
Nägime ka nüüd video ära. Kuulsin palju kasulikku.
väga huvitav ja kasulik video
Mulle väga meeldis ämmaemand! Ja Anne on väga tubli, sai hästi hakkama imetamisega 😀 Video oli põnev ja kasulik.
Proovi uuesti - kas nüüd töötab? 😀
Mul ei lähe video käima ☹