Kuidas vastsündinut tõsta ja süles hoida?
Beebid tunduvad lapsevanematele sageli äärmiselt habraste ja õrnadena ning peljatakse oma beebit tõsta, kuna kardetakse seda valesti tehes lapsele liiga teha. Lapse sülle võtmisel peavad liigutused olema sujuvad ning õrnad. Vältida tuleks järske, äkilisi liigutusi, eriti raputamist.
Ka vastusündinut on võimalik tõsta ja süles hoida väga mitmel erineval moel. Pelgulinna Sünnitusmaja Perekeskuse õpetaja Solvi Kruus juhendab, kuidas enesekindlalt ja teadlikult tegutsedes on lapsevanemal võimalik leida uusi ja võib-olla isegi ootamatuid võimalusi värske perelisa süles hoidmiseks.
Nii on võimalik vastsündinut näiteks tõsta ka kätest. „Vastsündinu haarab täpselt samamoodi. See refleks on neil eriti tugev,“ julgustab Solvi. Kätest tõstmise puhul on kõige tähtsam haarde tunnetamine. Alles siis, kui on tunda, et laps tõepoolest haarab, võib tõstma hakata.
Rahustamise asendid
Väikesed beebid on tundlikud ja vajavad palju rahustamist. Beebi rahustamiseks on kõige parem võtta ta endale sülle tõstes ta endale kõhuli käe peale nii, et beebi pea toetub õrnalt küünarnuki peale. Sedasi beebit hellalt õõtsutades rahuneb ta peagi.
Vastusündinute puhul piisab veel vahel ka tavapärasest kaisuasendist, mil beebi puhkab selja peal lapsevanema kätel. Seda kaisutamist saab vähe aega nautida, üsna pea neile see enam ei meeldi. Alternatiiviks on ka beebi õla peale tõstmine nii, et beebi käed on üle õla ja lapsevanem oma kätega toetab.