Beebi on väike inimene, kellel on suurte inimestega küllaltki sarnased vajadused. Ilmselt seetõttu tekitab lapsevanemates vahel kimbatust küsimus – millal peaks beebile lisaks rinnapiimale ka vett pakkuma? Sellele küsimusele vastab ämmaemand ja imetamisnõustaja Liis Raag:
“Esimesel elupoolaastal piisab sellest ja see ongi tegelikult kõige parem valik, kui laps saab ainult rinnapiima, sest rinnapiimas on väga palju vett, ligi 90%. See katab täiesti ära lapse toiduvajaduse kui ka vedelikuvajaduse,” kinnitab imetamisnõustaja Liis Raag.
Mis juhtub, kui beebile vett juua pakkuda?
“Kui rinnapiimatoidul olev laps saab lisaks ka veel vett või teed, siis tekib see oht, et ta ei kasva piisavalt, sest lapse magu on kindlat mõõtu ja sinna ei mahu lõputult jooki sisse ja kui laps joob lisaks vett, siis tekib selline olukord, et ta kõht on justkui pidevalt täis, aga ta ei kasva piisavalt,” põhjendab Raag.
Aga kui beebi on haige?
“Eriti haigestunud lapse puhul on oluline see, et ta saaks rinnapiima, sest et rinnapiim ei ole ainult toit ja jook lapse jaoks, vaid see pakub talle ka lohutust ja lähedust ja näiteks nendel aegadel, kui lapsel hambad on tulemas, on nad tavaliselt nõudlikumad ja rahutuma olemisega, ka siis on rinnapiim kõige parem valik,”soovitab imetamisnõustaja.
Aga kui on palav?
Sama põhimõte kehtib ka näiteks palava ilma puhul või kui beebi viibib väga soojades ruumides. Nii nagu täiskasvanud , nii vajavad ka beebid palavusega rohkem juua, kuid kuni pooleaastaste beebide puhul on ka janukustutajaks rinnapiim.
Olukorras, mil beebil võiks olla janu, võiks talle pakkuda rinda sagedamini, väikeste vahedega. Janu kustutamiseks sööb beebi mõne sõõmu kaupa omastades rinnast lahjemat eelpiima. Hästi oluline on oma lapse märguandeid tähele panna, õigel hetkel rinda pakkuda ja mitte rikkuda tema imemisrütmi.
Millal võiks beebile vett pakkuma hakata?
Pooleaastasele lapsele soovitatakse hakata juurde andma lisatoitu. Püreesid ja putrusid ja esialgu siis vett ei ole vaja koheselt hakata juurde andma, sest need toidukogused, mis ta lusikaga sööb on väga väikesed. Kui nüüd laps juba sööb rohkem, ütleme päevas juba suure klaasitäie, 300 milliliitirt, siis on see aeg käes, kui talle võiks hakata vett juurde andma.
Kui palju lapsele vett pakkuda?
Nüüd kui laps on juba nii suur, et sööb ise lusikaga toitu, võib lapsele vett pakkuda täpselt nii palju kui ta seda juua soovib. Alates sellest perioodist, mil lapse põhitoiduks ei ole enam rinnapiim, ei ole vee joomise piiramisel põhjust.
Kas peale vee võib ka veel midagi joogiks pakkuda?
Lisaks veele tahaksid paljud vanemad lastele pakkuda ka teed ja mahla. Puhas vesi on kahtlemata lapsele kõige parem. Kui laps sööb puuvilju või puuviljapüreed, siis ei ole tal mahla järele ka suurt vajadust.
Kindlasti tuleks aga vältida suhkrustatud jooke. Kui pakkuda näiteks veega lahjendatud kodust õunamahla, siis tuleks seda teha kindlasti tassist, kuna pudelist juues püsib magus jook kaua suus ja see võib hammaste halvasti mõjuda.
Kas pakkuda vett tassist või lutipudelist?
“Kuna see vee andmine ei kerki esile enne, kui laps on pooleaastane ja tegelikult veel vanemgi, siis sellel ajal on ta täiesti suuteline juba tassist jooma,” ütleb imetamisnõustaja Liis Raag.
Kui beebi on 8-9kuune, siis võiks beebit usaldada ka juba ise tassi käes hoidma ja sellest jooma. Lapse esimene tass võiks olla võimalikult kerge ja tema käele sobivas suuruses. Esimesed tutvumised tassiga võivad tähendada rohkem mängu kui joomist, kuid üksnes läbi harjutamise saab laps õppida.
Soovime teile mõnusat koosolemist!