Uuringud on tõestanud, et inimese kõne- ja sotsiaalsete oskuste arengule ning turvatundele on asendamatu tähtsusega, et vanemad lapsega kindlasti sünnist saadik palju kõneleksid.
Kuna beebi tunneb ära oma vanemate hääled juba üsasiseselt, tekitab pärast sündimist samade tuttavate häälte pidev kuulmine beebis pidevat tuttavat ja turvalist tunnet.
Räägi beebiga kõigest
Mida rohkem sa oma lapsega räägid, seda kiiremini ja hõlpsamalt saab ta õppida end sõnades väljendama. Räägi talle kõigest, mida sa päeva jooksul temaga koos olles teed. Beebit toites räägi talle, kuidas ja millest sa süüa valmistad, riietades räägi, mida talle selga paned, mis värvi on püksid ja mis värvi pluus.
Ole lähedal
Vastsündinuga vestlemiseks ole temaga näost-näkku, näod üksteisele lähedal. Räägi lühemate lausetega ja väga selgelt, pehmel heledal häälel, meloodilisel ja positiivset emotsiooni võimendaval toonil. Korda end tihti. Võimenda näost paistvat kehakeelt – tõsta kulmusid, toruta huuli.
Usalda oma intuitsiooni
Täiskasvanud hakkavad beebide ja lastega suhtlemisel kasutama intuitiivselt rohkem miimikat ja teistsugust, sageli kõrgemat hääletooni. Selline hääl meenutab lapsele naisterahva häält, mis seostub beebidele turvatundega ja seetõttu on just sellist kõnet beebidel ka kõige meeldivam kuulata.
Mida rohkem sa oma lapsega räägid, seda kergemaks ja tavalisemaks see muutub. Isegi, kui tunned end algul ebamugavalt, tuleb lihtsalt pihta hakata!