VIDEO! Beebiminutid: Kandelina

VIDEO! Beebiminutid: Kandelina

16. Feb 2016, 12:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kandelinast võib saada hea abiline nii emale kui beebile. Kandes oma beebit linaga enda vastas, kuuleb beebi hästi oma ema südametukseid ja tunneb tema lõhna. Kangas toetab teda tihedalt ema vastas justkui siis, kui ta oli alles kõhus. Liikumine on rahustav ja uinutab, beebil on soe ja mõnus olla.

Kui ema seob beebi linaga enda külge, saab ta esiteks endale kaks vaba kätt. Kandelina annab vabaduse minna sinna, kuhu vankriga kergelt ei pääse. Imetamine avalikus kohas ei ole ka kõige häbelikemal emadel probleemiks, sest kandelinas imev laps ega ema rind ei ole kõrvalvaatajatele nähtavad.


Seotavaid linu on laias laastus kahte tüüpi: kootud linad ja trikoolinad. Kootud linad on oma kasutusvõimalustelt kõige universaalsemad. Erinevaid sidumise viise on ligi paarkümmend, kuigi enamasti kasutab üks kandja siiski vaid paari-kolme eri sidust. Linad on erineva pikkusega ja pikkus valitakse põhilise kandja järgi. 

Sidumine

„Ma kõige pealt otsin ülesse keskkoha, see on tavaliselt kandelinadel etiketiga märgistatud. Selle keskkoha ma siis panen endale rinna peale. Selja tagant hoides ülemistest servadest, tõmban laiali, panen küünarnukid sisse ja panen õlgade peale. Ette ma teen lapse jaoks sopi. Seda ei ole väga palju vaja, ma võin teda natukene koomale tõmmata, siis on endal mugavam. Nüüd tuleb laps. Kuna lapsed siputavad ka, siis on mugav panna käsi alt sisse ja panna laps sisse niiviisi konnaasendisse istuma,“ juhendab kandmisnõustaja Kadri Viirand. Väikese beebi puhul on oluline tõmmata riie nii kõrgele, et pea saaks toetatud.

Kõrgus

Lapse sättimisel kandelinasse tuleb jälgida, et lapse pepu ei ulatuks allapoole sinu naba. Vastasel juhul on keha raskuskese paigast ära ja emmel võib suurest koormusest alaselg üsna ruttu valutama hakata. See reegel kehtib igas vanuses laste puhul.

Pingutamine

Kandelina ülemine serv, mis on su õlal, pingutab vastaskülje ülemist serva, mis jääb sinu kaenla alla. Kandelina servasid sikutades saad kandelina pingutada. Kui oled pingutamisega lõpetanud, tõmbad kandelina lapse ühe jala alt, seejärel teise jala alt ning oma selja taha teed umbsõlme.

Lina sidumine ei ole iseenesest midagi ületamatult keerulist. Sellegipoolest võib esimese korral järel tekkida tunne, et sidumine on liiga raske ja beebile seal ei meeldi. Sinu rahutu olek püüdes võimalikult kiirelt ja sujuvalt uut ülesannet sooritada, ärritab ka beebit. Mida rohkem harjutad, seda sujuvamaks muutuvad liigutused ja ajapikku saab lina sidumisest igapäevane rutiinne toiming. Oluline on teada, kuidas peab lina sinu seljas istuma ja laps selle sees. Kõik emad, kes on korra edukalt sidunud, ei ole kunagi enam tagasi vaadanud, sest kandelinaga lihtsalt on hea nii emal kui beebil.

Mõnusaid lähedasi hetki teile!