VIDEO! Beebiminutid: Esimeste hammaste tulemine

VIDEO! Beebiminutid: Esimeste hammaste tulemine

30. Jan 2016, 12:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimeste hammaste tulek on paljudele beebidele valulik. Kuidas aga kindlaks teha, et just hambavalu on see, mis lapsele häda teeb? Kuidas hammaste tuleku põhjustatud vaevu leevendada?  Nendele küsimustele aitab leida vastuse Lääne-Tallinna Keskhaigla hambaravikliiniku juhataja hambaarst Krista Vapper.
 
Kuidas ära tunda?

Üheks esimeseks märgiks hammaste tulekust on süljevooluse suurenemine. Suurenenud süljevoolus võib vahel kesta mitu nädalat, enne kui hambatulek valu tekitama hakkab. Teine peamine tunnusmärk on pidev soov ja vajadus midagi närida. Sageli hakkavad beebid emmede kannatust proovile panema hammaste kokkusurumisega imetamise ajal. Sellise tegevusega laps alateadlikult kiirendab hammaste lõikumist oma igemete masseerimisega.

Kui beebi, kellel on suurenenud süljevoolus ja pidev vajadus närida, hakkab halvasti magama ja keelduma söögist-joogist, on põhjust kahtlustada, et tulemas on hambad. Väga sageli on valu piisavalt väike, et ärkveloleku ajal see beebit ei häiri. Kui aga saabub vaikne hetk enne magama jäämist, siis on kõik kehas toimuv beebil eriliselt tunda. Nii võib beebi ebamugavustundest viriseda, voodis vähkrema hakata ja sülle nõuda.

Vaevuste leevendamine

Vaevuste leevendamiseks anna lapsele midagi närida. Kõige sobivamad on selleks ette nähtud geelpatjadega närimisrõngad ja naturaalsest materjalist lapsele ohutud mänugasjad. Enamikele lastele meeldib ka ema-isa näppu närida. Keera näpp kõveraks ning lase lapsel oma nukki igemetega närida – pehme, naturaalne ja alati käepärast!  Rinnalapsel aitab ebamugavustunnet leevendada edukalt rinna andmine.

Suur valu ja palavik

Teatud juhtudel võib hammaste tulek põhjustada beebile väga suuri valusid. Lisaks igemete masseerimisele võib proovida ka erinevaid geele, mis aitavad valu leevendada. Kui aga mitte miski muu enam ei aita, siis soovitab hambaarst kasutada valuvaigistavaid küünlaid. Kui aga beebil on ka väike palavik, tasuks küünalde kasutamisest siiski hoiduda.

„Kui kaasneb ka palavik, siis võib seda palavikku põhjustada ka mingi viirus, asjad võivad nii öelda kokku langeda ja sellisel juhul liiga vara väikese palavikuga  palavaikualandajate kasutamine pigem nõrgestab organismi, sest palavik teatavasti on organismi kaitsereaktsioon. Üldiselt kõikides palavikualandajatel on valuvaigistav toime ja valuvaigistid üldjuhul on ka palavikualandajad,“ selgitab Krista Vapper.

Viiekuuse tütre Emili ema Ülle-Lea küsib: „Kas külmkapist võetud porgand on hea närimiseks?“

Hambaarst Krista Vapper vastab: „See sõltub nüüd jällegi. Porgand võib liiga kõva olla. Ta võib ka haiget teha. Eks peab proovima, kuidas on. Kui hambad on natukene juba lõikunud ja teravad, siis ta võib natuke ikka ka valus olla. Iseenest ta midagi halba ka ei tohiks teha. Tulebki leida endale see kõige sobivam vahend.“

Soovime teile valutut hammaste tulemise aega!