VIDEO! Beebiminutid: Beebi keeramine

VIDEO! Beebiminutid: Beebi keeramine

20. Apr 2016, 08:14 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebide neljanda elukuu täitumise läheduses hakkavad nad õppima end üle külje keerama. Kuidas neid selle uue oskuse omandamisel abistada, mida tähele panna ja millal muretseda, räägib meile massöör Mareta Adamson-Rüütel. 

Kuidas beebit keeramisel aidata?

Sõrmedega aidates. Kui kõhuli, siis kaenla alt lükkad käed ette kokku ja kergendad.

Oluline on teada ja meeles pidada, et pisikesed beebid vajavadki natukene meie abi, et seejärel juba ise edasi minna. Spetsialistide sõnul on see täiesti normaalne, kui beebi alles keeramist õppides eelistab seda teha alguses ainult üle ühe külje. Sellisel juhul tulekski beebit natukene aidata just üle teise külje keeramisel.

Beebit abistades lase tal esialgu natukene ise tegutseda. Beebi abistamine seisneb üksnes kahe sõrme abil kergelt näiteks käe, mis on külje alla kinni jäänud, välja aitamises. Samuti võivad beebid kõhuli olles esialgu oma käsi küljele lükata. Sellisel juhul on abi käte silitamisest ja et neil oleks kergem olla, võib käed kaenla alt ette kokku aidata.

Kas peaks beebi magamisasendit muutma?

Kuna beebil ei ole veel esimestel elukuudel väljakujunenud lemmikuid külgi magamiseks, võib abi olla ka beebi magamisasendi muutmisest. Massöör Mareta Adamson-Rüütel ütleb, et magamispoole muutmine on suisa oluline ning seda tuleks teha umbes nädala tagant.

Kui vanalt on normaalne?

Kuigi keeramine on väga individuaalne ja lapsed on erinevad, võiks neljas elukuu olla see aeg, mil ta juba hakkab seljalt kõhule end keerama. Kõhult seljale keeramine võtab aga natukene rohkem aega. Seda hakkavad beebid harjutama umbes kuue kuu vanuselt. Massööri sõnul ongi mõni beebi hästi aktiivne ja õpib kõik ruttu-ruttu selgeks, aga see ei pea nii olema.

Samuti võib vahel keeramist õppimisel pärssivaks teguriks olla lõikuvad hambad, kuna beebi ei oska valu- ja ebamugavustundega toime tulla ning on seetõttu tundlikum. Öeldakse, et beebi jaksab kanda ühte-kahte asja hästi aktiivselt. Seepärast võibki juhtuda, et hammaste tuleku kõrval jäävad muud tegevused tahaplaanile. Sellisel juhul tuleks beebit seda enam keeramise õppimisel toetada.

Millal muretseda?

Massööri sõnul võiks muret tundma hakata siis, kui beebi lihased on tugevas toonuses või vastupidi, liiga lõdvad ja toonust on vaja hoopis tõsta. Lihased on toonuses, kui beebi ei allu mitte mingisugustele harjutustele ega massaažile ja hoiab end n-ö pulka. Sellistel juhtudel lähevad beebi lihased hästi tugevaks ja neid on raske lõdvestada. Kui beebi lihased on toonuses või vastupidi, liiga pehmed, tuleks pöörduda massööri või füsioterapeudi poole.

Iga uue oskuse arendamine võtab natukene aega. Anna beebile ruumi harjutamiseks põrandal või kõvema madratsiga voodil. Sinu kohalolek ja hell puudutus on aga kõige tähtsamad.

 

Toredat veeremist teile!