VIDEO! Beebi sinu käte vahel: Erinevad puudutused erinevas vanuses beebidele

VIDEO! Beebi sinu käte vahel: Erinevad puudutused erinevas vanuses beebidele

14. Jun 2017, 09:40 Emmede Klubi Emmede Klubi


Kuidas puudutada vastsündinut vanuses 0-3 kuud?

Füsioterapeut Aljona Säilevi sõnul saame oma beebit esimestel elukuudel toetada puudutustega lihtsalt teda paitades. „Paitame teda selja pealt, paitame teda kätest ja jalgadest õrna, pehme käega ja täispinnaga. Lastele meeldivad pehmed, aga kindlad puudutused. Ei maksa karta, et teete talle liiga, kui teie puudutused on pehmed, sujuvad ja rahulikud,“ selgitab Säilev.

Kuidas puudutada oma beebit vanuses 3-6 kuud?

3-6 kuu vanune laps õpib samamoodi maailma tundma läbi puudutuse. Säilev soovitab last edasi silitada ja paitada, aga nüüd võib veel lisaks kasutada pisut aktiivsemaid liigutusi, mis turgutaks lapse naharefleksi. 

„Kui tahame last motiveerida kõhule keerama, siis kõigepealt viime teda külili asendisse ja siis see külg, mis on üleval pool, seda poolt me natuke hõõrume õlgadest tuharateni, aitame sellega lapsel aktiveerida lihaseid ning tänu sellele ta ka keerab,“ juhendab füsioterapeut.

Kuidas puudutada beebit vanuses 6-12 kuud?

„Selles vanuses laps muutub niivõrd aktiivseks, et ta tahab juba meie eest ära joosta, avastab maailma, aga kindlasti tahab tulla meie juurde tagasi, tahab tulla sülle ja siis me saame teda paitada, pea pealt, kukalt ja ka seljalt,“ soovitab Säilev.

6-12 elukuul muutub laps hästi aktiivseks, tahab õppida ja avastada maailma. „Ta läheb meie eest aina kaugemale, aga kindlasti kui ta jõuab enda turvalisuse piirini, ta jookseb või roomab meie juurde tagasi, et saada seda kõige olulisemat tunnet – turvalisust,“ räägib Säilev. 

„Kui laps on saanud haiget, pange kohe üks käsi talle lauba peale ja teine enda käsi selle koha peale, mis ta ära lõi. Kui ta lõi ära pea, siis paneme oma käed õrnalt ümber lapse pea. Seejärel natuke hingame koos temaga, võib-olla natuke valjemini, et ta kuuleks ja õpiks selle nipi ära,“ soovitab füsioterapeut head võtet lapse kiireks rahustamiseks. Säilevi kogemus näitab, et see võte võtab valu hästi kiiresti ära ja vähendab löögi tagajärgi.