Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina üheteistkümnes elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina üheteistkümnes elunädal

14. Mar 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapse esimeste elupäevade, nädalate ja kuude arengut ning kasvu on nii huvitav ja põnev jälgida!
Meie imeline projekt on lõpule lähenemas. Täna saame teada, mis toimub Katrina ja tema eakaaslastega selles eluetapis! 

Üheteistkümnendal nädalal toimub lapse arengus kolmas hüpe. Laps hakkab märkama muutusi enda ümber. Ta võib muutuda rahutuks ja rohkem nutta ning magada halvemini ja vähem kui tavaliselt.

Just uni on lapse arengus kõige olulisem ja samas ka kõige suurem murekoht kõigile vanematele. On ju nii?

Vastsündinud beebidele on harmoonilise arengu ja kasvamise jaoks olulised kolm tegevust - tasakaalustatud toitumine, regulaarsed jalutuskäigud ja kosutav uni.
Imikud veedavad suurema osa ööpäevast magades. Kuni 6-kuulised beebid võiks ööpäevas magada umbes 14 tundi.
Loomulikult hõlmab see ka päevaunesid. Mis siis teha kui lapse näost on näha, et ta ei saa piisavalt magada? Mis on ebaharilik ja mida teha, kui vastsündinud lihtsalt keeldub magamast?
Esimene uneprobleemide põhjus võib olla kindla päevaplaani puudumine.
Tänapäeva lastearstid ei nõua selget päevakava, aga üheteistkümnendaks elunädalaks valib beebi selle loomuliku elurütmi ise - küsib rinda enamvähem samal ajal, on teatud aeg, millal ta on ärkvel ja selleks, et ta saaks vabalt päevareziimi hoida, peaksid vanemad teda selles toetama!

Kui sa hakkad konkreetse aja tagant talle meeldivalt magamaminekut pakkuma ja ei maga maha hetke, mil laps on tõesti uneks valmis, ei tohiks probleeme tulla.
Kui sa lased tal liiga kaua üleval olla ja liiga ära väsida, ei saa heast unest juttugi olla!
See ei tundu loogiline, aga lapsed, kellel ei lastud õigel ajal magama jääda, keelduvad hiljem magama jäämast! Samal ajal on neil endal raske ja nad viivad oma suure nutuga vanemaid endast välja.
Võtta reegliks jälgida oma lapse loomulikke vajadusi. Ära lase tal üle erutuda ja liiga ära väsida. Pea sellest režiimist kinni, aga tee seda nii, et laps ei tunneks liigset survet.

Veel üks oluline koht hea une saavutamisel on teatud rituaalidel.
Pole vahet, kas sa harjutad lapse algusest peale magama oma voodis või vanemate voodis, on tema jaoks siiski enne magamaminekut rahustavad tegevused väga olulised.
See aitab lapsel uniseks muutuda ja magamajäämise aega vähendada! Ja ära arva, et 11-nädalaselt on liiga vara sellega alustada!
Rahustavalt mõjuvad kiigutamine, vann, laulmine ja kaisuloom.
Võib mööda kodu ringi jalutada ja kõigele, mis lapse jaoks olulised on, head ööd öelda. Rituaal peaks olema iga päev täpselt ühesugune, et laps teaks, et ta valmistub uneks. Lapse kasvades need rituaalid muidugi veidi muutuvad.

Veel üks oluline aspekt on toatemperatuuri jälgimine.
Lapsed keelduvad kategooriliselt magama jäämast toas, kus on liiga kuiv ja soe. Ära unustada magamistuba enne lapse und tuulutamast - seda ka külmal aastaaial!

Samuti võib lapse und rikkuda vanemate endi päevakava puudumine!

Kui kõik teised pereliikmed on harjunud öösel üleval olema ja päeval uinakuid tegema, ei tule ka lapse unereziimist välja. Juba nii väike laps kohanduv ülejäänud pere elurütmiga. Selle tulemusena võib beebi öö ja päeva segamini ajada. Sellest harjumusest vabanemine on aga väga raske!

Kui see juba juhtunud on, tuleks enda päevakava üle vaadata ja lapse lõunauinakuid järk-järgult lühendada. Peale selle peaksid lapsega päeval aktiivselt tegelema - räägi temaga, kommenteeri enda tegevusi kui sa vahetad tema mähet või tegeled kodutöödega.
Mängi lapsega, kuula muusikat, tee talle massaazi, võimle temaga - ühesõnaga proovi talle päeval tegevust leida, et ta saaks aru, et tegemist on ärkveloleku ajaga.

Selleks, et normaalne unereziim tagasi saada, kulub tavaliselt 3-5 ööpäeva. Siinkohal on kannatlikkus kõige olulisem!

Tavaliselt ärkavad rinnapiima toidul olevad beebid öösel selleks, et süüa. Öised toitmised on vajalikud nii beebile kui ka emale piimapaisu vältimiseks. Last öösel spetsiaalselt söömiseks äratada me ei soovita, sest vaevalt et ta ilma näljatunnet tundmata sööma hakkab

Veel üks kuldreegel värsketele lapsevanematele - ärge kunagi oma last teiste beebidega võrrelge, sest on võimalik, et sinu sõbranna laps magab terve öö ja sul tekib küsimus, millal sina magada saad? Sinu laps ärkab ju öösel iga tunni järel - kõik lapsed arenevad omamoodi. Nagu täiskasvanutel, on ka lastel erinev temperament ja käitumine!

Kindlasti tuleb päev - täpsemini öö, mil laps magab magusalt kogu öö, aga see on juba täiesti teine lugu!

Seni naudi seda kordumatut aega, millal laps on nii väike ja kaitsetu ning vajab sinu tähelepanu ja mõistmist!

Kannatust ja rahulikke öid teile, kallid emad ja isad!

20140115003028-37031.jpg

Emmede Klubi