Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina teine elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina teine elunädal

15. Jan 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinu esimesed 12 nädalat on eriline projekt Emmede Klubi lehel, kus me näeme vastsündinu arengut esimese kolme elukuu jooksul!

Värsked tulevased lapsevanemad ootasid oma tütre sündi ja läksid koos haiglasse sünnitama. Kokkutõmbed olid valusad ja väike Katrina sündis keisrilõike abil 20.oktoobril. Värskete lapsevanemate õnn oli piiritu - lõpuks ometi said nad seda pisikest beebit esimest korda oma kätel hoida, teda vaadata ja esimest korda puudutada - kõik see tõi nende silmadesse rõõmupisarad!

Esimesel elunädalal said ema ja beebi koju ning meil oli võimalik näha, mis juhtub beebiga peale sündi - esimene pesemine ja mähkmevahetus!
Värsketele vanematele on kõik see esimesel korral põnev ja samas ka veidi hirmutav!
Sünnitusmajas olid meditsiinitöötajad kohe olemas ja valmis vastama küsimustele - kuidas vastsündinut toita, kuidas naba eest hoolt kanda, kuidas laps rinnale panna ja millal mähet vahetada?

Hoopis teine asi on selle pisikese beebiga üksi koju minna, kus sa pead kõike ise tegema!

Uus elu!
Me oleme nüüd lapsevanemad!

Katrina on 2-nädalane! Ta on märgatavalt kasvanud ja arenenud!
Ema tunneb ennast hästi ja ei väsi oma pisikest varandust imetlemast!
Beebi on imearmas - vaadake ise!

Mis toimub selles vanuses beebi arengus?

Teisel elunädalal hakkab laps elukeskkonna muutustega ära harjuma. Tavaliselt on laps selleks ajaks oma sünnikaalu tagasi saanud ja mõni veel rohkemgi. Vahetult peale sündi see tavaliselt veidi väheneb.

Beebi naba paraneb. Loomulikult tuleb selle eest endiselt igapäevaselt hoolt kanda! Mähkmevahetuse ajal lase beebil natuke aega paljalt olla, et ta tagumik õhku saaks. See aitab ka mähkmelöövet ennetada!

Kahenädalase beebi puhul on mähkmete valik väga oluline - need peavad olema pehmed ja lapse nahk peab hästi õhku saama! Vastsündinu nahk on väga tundlik - mähkmeid tuleb vahetada õigeaegselt, et lapse tagumik oleks alati kuiv!

Lapse nägemine areneb. Ta näeb nüüd ema ja isa nägusid detailselt. Ta suudab enda silmi fokusseerida ja näha umbes 20 sentimeetri kaugusele. See on umbes sama pikk vahemaa, kui on ema ja beebi silmade vahel imetamise ajal.
Vaadake selle imelise protsessi ajal üksteisele otsa - nautige igat momenti, unustage kõik muu - olete ainult sina ja sinu pisike kaitsetu beebi. Sa annad talle parimat, mida sa oskad - enda rinnapiima!
Imetamine ei ole beebi jaoks ainult toit - see on terve tema maailm - ema lõhn, tuttavate südamelöökide kõla, mida ta emme kõhus kuulis, soe ja pehme ema käte puudutus, lohutav ema hääl ja lõpuks ta näeb sind! Mitte päris selgelt, aga ta näeb sinu silmi, kulme, nina, huuli, juukseid - beebi tunneb juba sündides, et ema on tema jaoks siin maailmas kõige armsam! Siin ei ole mingit kahtlust!

Aeg-ajalt vaatab beebi sulle pikemalt ja sügavamalt otsa. Need momendid on imelised ja hindamatud. Loo selleks soodne võimalus!

Kahenädalane beebi õpib liikuvaid objekte jälgides oma silmi fokusseerima, eriti meeldivad talle tugevate kontrastidega, näiteks musta-valge kirjud esemed.

Ära muretse, kui su beebi aeg-ajalt natuke kõõrdi vaatab. Ta on alles nii pisike ja tema lihased ning silmad alles arenevad.

 Toeta lapse nägemise arengut, pakkudes talle midagi vaatamiseks. Näiteks liiguta imetamise ajal enda pead aeglaselt ja jälgi, et beebi sind vaataks. Nii tugevdad sa tema silmalihaseid.

Beebi sündis alles 2 nädalat tagasi ja samas tundub, et ta on meiega alati olnud ja kõik meie koosveedetud hetked on hindamatud. Ema ja beebi alles toibuvad sellest raskest tööst - sünnitusest. Sellel perioodil on oluline beebi vajadustele reageerida, et tal uuest maailmast meeldiv esmamulje jääks.
Paku talle rinda, kui ta seda soovib ja reageeri igale beebi vajadusele.
Maailma Tervisekaitse Organisatsioon soovitab samuti beebit rinnale panna just siis, kui tema seda soovib. See ei ole vajalik ainult beebi toitumiseks - ka emotsionaalselt on rind lapsele väga vajalik.

Imetamise algus võib vahel keeruline olla, aga natuke kannatust ja kõik hakkab sujuma - see on seda väärt!
Kui sa tunned, et oled imetamisega hädas, ära kahtle ja konsulteeri imetamisnõustajaga. Emapiim on midagi, mis on väärt, et selle eest võideldakse! Ema rind on lapsele toit, parim lohutaja, uinutaja ja turvatunde tekitaja.

 Alates esimestest eluhetkedest vajab beebi vanemate hoolitsust ja ka nendega suhtlemist. Räägi beebiga rahulikult toonil, kui sa teda vannitad ja tema mähkmeid vahetad. Laula talle vaikselt unelaulu. Tõenäoliselt juba neljanda nädala lõpus su beebi naeratab sulle! See on esimene tasu sünnitamise ja muretsemise pärast. Ka esimestel elupäevadel võib beebi naeratada, aga sel ajal ei tee ta seda veel teadlikult. Esimese teadliku naeratuse ajal ütleb laps sulle sisimas - Ma tean sind! Sa meeldid mulle! Ma armastan sind!

Emmede Klubi

20140115003028-37031.jpg