Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kolmas elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kolmas elunädal

17. Jan 2014, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinu esimesed 12 nädalat on eriline projekt Emmede Klubi lehel, kus me näeme vastsündinu arengut esimese kolme elukuu jooksul!

Värsked tulevased lapsevanemad ootasid oma tütre sündi ja läksid koos haiglasse sünnitama. Kokkutõmbed olid valusad ja väike Katrina sündis keisrilõike abil 20.oktoobril. Värskete lapsevanemate õnn oli piiritu - lõpuks ometi said nad seda pisikest beebit esimest korda oma kätel hoida, teda vaadata ja esimest korda puudutada - kõik see tõi nende silmadesse rõõmupisarad!

Esimesel elunädalal said ema ja beebi koju ning meil oli võimalik näha, mis juhtub beebiga peale sündi - esimene pesemine ja mähkmevahetus!

Teisel nädalal pidid värsked lapsevanemad uute kohustustega koduseinte vahel iseseisvalt hakkama saama. Koos õppisid nad, kui tähtis on imetamine ja kuidas laps neid näha oskab. Laps suudab teisel elunädalal juba silmi fokusseerida ja oma vanemate nägusid näha!

Ja järjekordne nädal ongi möödas!
Väike katrina on 3-nädalane!

Mis toimub selles vanuses beebi arengus?

 Kolmandal elunädalal näib beebi meile palju tugevam, kui vahetult peale sündi, või esimesel elunädalal. Võrreldes sellega, milline ta oli vastsündinuna, on beebi vahepealse ajaga omandanud päris mitmeid uus oskuseid. Siiski on ta endiselt väga väike ja abitu.

3-nädalaselt hakkab beebi reageerima vanemate häältele ja ümbrusele.

Beebi õpib tasapisi enda keha kontrollima. Kuigi tema liigutused ei ole veel koordineeritud, on need praeguseks juba vähem kaootilised. Ärkveloleku ajal pöörab beebi oma pead kuuldud hääle suunas.

Selles vanuses vajab beebi, et sa temaga palju räägiksid ja teda puudutaksid! Meie hääl pakub selles uues, suures ja tundmatus maailmas lapsele turvatunnet. Sinu hääle ja paituste peale võib laps hakata oma käte ja jalgadega siputama, naeratama ja isegi lalisema.

Kolmandal elunädalal muutub kompamine lapse jaoks väga oluliseks funktsiooniks.
Beebil on kõige tundlikumad peopesad, jalatallad ja nägu. Suhtle lapsega ja paku talle õrna massaazi. Tõnäoliselt meeldib talle ka soojas vees olla. 

Nagu täiskasvanud, vajab ka beebi igapäevaseid hügieeniprotseduure, seda enamasti hommikul peale ärkamist, kui ta on toidetud, välja puhanud ja heas tujus!

Selleks, et sa ei peaks beebit mähkimislaual hetkekski üksi jätkma, varu enne hügieeniprotseduuridega alustamist kõik asjad enda käeulatusse valmis.

Beebi puhastamiseks läheb sul vaja keedetud vett, puuvillaseid lapikesi või vatipatju.

Selleks, et hommikune hügieeniprotseduur oleks tore , peaks ema sel ajal lapsega suhtlema ja enda tegevust pidevalt kommenteerima!

Alusta beebi silmade puhastamisega - tee seda silma välisnurgast sissepoole. See suund on väga oluline, sest vastupidiselt liikudes võib sattuda pisarakanalist lapse silma põletikutekitaja. Teise silma jaoks kasuta uut puhastuslapikest. 

Puhasta lapikesega õrnalt beebi nägu - tõmba sellega üle otsaesise, põskede, lõua ja pisikese nina.

Ja ära unusta kõrvu! Nendesse võib ka piima tilkunud olla. Puhasta need õrnalt vatilapikesega. Selleks, et beebi kõrvu mitte vigastada, on parem vatipulgad täiskasvanutele jätta.

Beebi nina ei ole vaja regulaarselt puhastada. Kui sinna midagi ka kogunenud on, tuleb see enamasti vannitamise ajal välja.

Jälgi tähelepanelikult, et beebi voldivahed saaksid puhtaks! Kui neid korralikult ei puhastata, võib tekkida mähkmelööve või muud nahahädad! 

Igapäevaste hügieeniprotseduuride käigus on vaja ka mähkmeid vahetada. Kolmandal elunädalal saab selle käigus beebiga mõnusalt suhelda. Ema ei pabista selle käigus enam nii väga ja võib lausa värsketele lapsevanematele mähkmevahetuse õppetunde jagada! 

Ära unusta, et mähkmete valik on vastsündinu puhul väga oluline. Need peaksid olema pehmed ja samal ajal kvaliteetsed. Beebi pepu peaks olema alati kuiv!

Lisaks igapäevastele hügieeniprotseduuridele on väga oluline lapsega imetamise ja vannitamise ajal suhelda! Nii suuliselt, kui ka teda puudutades!

Ema pehme puudutus teeb imesid. Kui beebi ei saa magada, on vaja paari minutit kerget massaazi ja puudutusi ning juba beebi näebki ilusaid unenägusid. On oluline teada, et ema ja isa naeratused, kallistused ning puudutused on terve ja õnneliku lapse kasvatamise peamised nurgakivid.

Mida rohkem sa beebiga kontaktis oled, seda emotsionaalselt avatumaks ta kasvab. Läbi ema puudutuste, harjub laps maailmaga paremini ja hiljem on tal ka teiste inimestega läheduse loomine kergem.

Läbi puudutamise omandab laps selle maailma kohta informatsiooni. Lapsele on kasulik erinevate tekstuuridega esemeid katsuda anda. Olenemata sellest, kas sa silitad tema käsi, jalgu ja nägu või masseerid oma beebit, õpib ta selle kaudu oma keha tunnetama. Laps üritab iseseisvalt oma liigutusi arendada ja teeb üha enam erinevaid näoilmeid.

 Kõige olulisem on see, et beebi oleks silitamise ja massaazi ajal heas tujus. Puuduta naeratavat last õrnalt ja rahulikult.

Tea, et puudutamine on ema ja lapse vahel kõige efektiivsem moodus emotsionaalse sideme loomiseks. Kallista, musita ja paita oma last sageli ja te olete omavahel lähedased ning ta kasvab üles terve ja õnnelikuna.

Emmede Klubi

20140115003028-37031.jpg