Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina esimene elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina esimene elunädal

09. Dec 2013, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Väike beebi on just sündinud - pisike ja kaitsetu. Tema loodab täielikult oma emale ja isale, et nad teda hellalt hoiaksid.
Alustame seda teekonda koos!

Esimene elunädal on beebile proovilepanek - on ta ju emme alati soojast ja turvalisest kõhust siia suurde tundmatusse maailma tulnud.
Kõik tundub uus ja hirmutav, aga on üks asi, mis on beebile tuttav - ema ja isa hääl! Meie hääl annab lapsele enesekindlust ja turvatunnet. Kui laps saaks meiega oma emotsioone ja tundeid jagada, ütleks ta meile tõenäoliselt - räägi veel!Meie hääl mõjub talle rahulikult ja julgustavalt. Laps ei saa meie sõnade tähendusest aru, aga tänu meie häälekõlale teab ta, et ta ei ole siin üksi - tema eest hoolitsetakse ja teda armatatakse!
Ema hääl aitab lapsel siin maailmas kõike üle elada. Ja alguses peab ta päris palju läbi tegema.

Esimesed elupäevad veedab beebi emaga sünnitusmajas. See on aeg, mil arstid jälgivad teda tähelepanelikult - selle aja jooksul saab kõige paremini vastsündinu tervislikku seisundit selgeks teha. Iga päev külastab beebit vastsündinu arst, et testida lapse reflekse ja lihastoonust.

Arst kuulab lapse südametoone ja kopse. Kindlasti jälgitakse, kuidas laps kaalust juurde võtab.
Esimesel kolmel elupäeval kipuvad beebid umbes 7-10 protsenti ( või 250-400g) enda esialgsest kaalust kaotama, aga neljandal päeval peale sündi peaks see jälle kasvama hakkama.
Beebide päev peaks iga hommik algama hügieeniprotseduuridest. Ämmaemand kastab puuvillase lapikese keedetud vette ja puhastab sellega beebi silmad, näo, kaela, raskesti ligipääsetavad kohad ja kõrvatagused. Oluline on puhastada ka beebi kaenlaalused, peopesad, voldikesed ja jalad. Tulevikus pead sa seda ise tegema!

On palju erinevaid arvamusi, kuidas lapse eest hoolitseda, aga Maailma Tervisekaitse Organisatsioon soovitab beebi naba puhta ja kuivana hoida!

Peale lapse ilmaletulekut ootab meid veel üks tegevus, mida me hakkame esimestel kordadel kätevärinaga tegema- esimene mähkmevahetus! Esimesed mähkmed peaksid olema pehmed ja õrnad ning tehtud hingavatest materjalidest.
Ta vajab spetsiaalset hooldust! Kõik on hästi, kui esimene mähkmevahetus ei kuku päris nii välja, kuidas sa seda ette kujutasid, aga varem või hiljem muutub iga värske lapsevanem sellel alal eksperdiks!
Kuni me veel õpime, on kõige olulisem, et mähkmed ei suruks liiga palju beebi kõhule ja ta tunneks ennast mugavalt.
Alguses on sinu jaoks väga suureks abivahendiks niiskusindikaator, mis muutub rohekaks ja annab meile märku, et on aeg mähkmevahetuseks!
Me ei pea ka muretsema lekete pärast - nendel mähkmetel on seljataga spetsiaalsed taskud.Need kaitsevad õnnetuste eest ja laps saab ennast tunda kuivana ja mugavalt!

Meie liigutused võivad veel kohmakad olla, aga meie laps tunneb need ära. Aja jooksul õpime me last nii puudutama, kuidas talle see kõige rohkem meeldib!

Esimesel elunädalal peame me mõlemad palju õppima - tegelikult toimub kõik see elus esimest korda nii meil kui beebil!

Esimene söötmine - kas ma oskan?

Nii uskumatu, kui see ka tunduda ei või - pisike beebi, hoolimata enda abitusest, teab täpselt mida ja kuidas teha! Veidi meie abi ja laps juba saabki kõige maitsvamat ja väärtuslikumat rinnapiima!

Esimene kord, kui me last vaatame ja tema meile oma ilusate usaldavate silmadega vastu vaatab, tundub, et ta saab meie silmadest vastused kõigile küsimustele ja ütleb vaikides aitäh sulle ema, et sa minu said!

Esimestel elupäevadel kontrollitakse beebi kuulmist spetsiaalse aparaadiga, mis annab kohe uuringu vastused. Kui uuringut läbi viinud arst tulemustes kahtleb, kutsutakse beebi umbes 2-kuuselt kordusuuringule. Vastsündinute esimene perearsti külastus on ette nähtud teisel elunädalal.

Sünnitusmajas võetakse ema nõusolekul lapse varbast vereproov, mida uuritakse ainevahetushaiguste avastamiseks. Veel tehakse haiglas esimesed vaktsiinid - B hepatiidi ja tuberkuloosi vastu. Kas vaktsiine teha või mitte, on iga vanema otsus.

Tuberkuloosi vaktsiini tegemisel sisestatakse nõel vasaku õla ülemisse nahakihti. Paari päeva pärast võib beebit esimest korda vannitada! Umbes kuu aja pärast peale vaktsineerimist tekib sinna koorik, mis aja jooksul kaob. Õlale jääb pisike arm.

Kui laps sündis keisrilõike abil - võib tema maailmaga kohanemine kesta veidi kauem kui loomulikul teel sündinud beebidel.
Siiski, kui ema tegi kõik sünnituse etapid läbi ja viimasel hetkel otsustati operatsiooni kasuks, võib öelda, et ta on loomulikul teel sündinud!  

Beebi on sündinud - kas see ei ole mitte imeline? Uus elu, uued tunded ja emotsioonid!
Armastus, mida me saame ja anname!
Beebi usaldab meid ja tahab alati kaitstult meie lähedal olla!
See katkematu side tema ja sinu vahel!
Ma armastan sind nii väga, emme!

Emmede Klubi

20140115002154-65454.jpg