Uuring: Üle kahe aasta kestev imetamine soosib kaariese teket?

Uuring: Üle kahe aasta kestev imetamine soosib kaariese teket?

04. Jul 2017, 14:29 Emmede Klubi Emmede Klubi

Pikaaegne imetamine on hea lapse füüsilisele tervisele ja pakub ka turvatunnet ning lähedust, kuid pärast õhtust hambapesu võiks väikelaps suuõõne tervise tagamiseks juua ainult vett. Foto: Photobucket


Lastel, keda imetatakse kauem kui kaks aastat, on suurema tõenäosusega hambakaaries. Alla kahe aasta rinnapiima saamisel aga hammaste tervisele mõju ei ole, selgus möödunud reedel Ameerika pediaatriaakadeemia AAP teadusajakirjas Pediatrics avaldatud uuringus.

Uurijad analüüsisid 1129 Brasiilia lapse suhkrutarbimist ja imetamiskäitumist. Kui lapsed said viieaastaseks, kontrolliti nende hammaste tervist. 24 kuud või enam rinnapiima saanud lastel esines tugevat kaariest 2.4 korda enam, kui alla 12 kuu rinnapiima saanud lastel. 13-24 kuud rinnapiima saanud laste puhul puudus imetamise mõju hambakaariese tekkele.

Uuringu ühe autori, dr. Karen Peresi sõnul on kõrgema hambahaiguste riski põhjuseks ilmselt see, et emad, kes imetavad kauem kui kaks aastat, on enamasti ka need samad emad, kes imetavad lapsi alati, kui laps soovib - seega tihedalt ja ka öösiti. Tihe söömine, vee asemel magusate jookide joomine ning öine söömine on üldtuntud kaariese põhjustajad. Paraku ei ole siin erandiks ka rinnapiim. 

Imetamise ja hambakaariese tekke seoste tundmine võimaldab meil pakkuda oma lastele mitut head korraga - nii pikaaegset imetamist kui ka öist ja liiga tihedat söömist vältides terveid hambaid.

(Allikad: CNN, Pediatrics)

 

Millal ja kuidas lõpetas Sinu laps öise söömise?