Uuring: Lehmapiimal põhinev imiku piimasegu ei suurenda diabeedi tekkeriski

Uuring: Lehmapiimal põhinev imiku piimasegu ei suurenda diabeedi tekkeriski

02. Jan 2018, 22:29 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kaua aega on spekuleeritud, et lehmapiima baasil valmistatud piimasegu söömine beebieas tõstab hilisemas lapseeas 1. tüüpi diabeedi tekkeriski. Täna avaldatud pikaaegse uuringu tulemused näitavad aga, et ilmselt lehmapiimal põhineva rinnapiimaasendaja tarbimine siiski diabeediriski ei tõsta.

Diabeeti on kahte tüüpi. 2. tüüpi diabeet tekib tavaliselt täiskasvanutel ebatervislike eluviiside tõttu. 1. tüüpi diabeet tabab aga tavaliselt lapsi - lapse immuunsüsteem hakkab teadmata põhjusel ründama kõhunäärme rakke, mis toodavad insuliini.

Varasemalt on leitud, et 1. tüüpi diabeedi toimimises rolli mängivaid antikehasid esineb beebina lehmapiimal põhinevat piimasegu saanud lastel enam, kui beebina ilma lehmapiima proteiinideta piimasegu saanud lastel. Kas lehmapiimal põhinevate piimasegude vältimine võiks seega alandada laste diabeediriski?

Uurijad viisid läbi laiahaardelise eksperimendi - uuringusse kaasati 2159 imikut 15 riigist. Pooli neist toideti tavalise lehmapiimal põhineva piimaseguga, teist poolt aga lehmapiimavalkudeta piimaseguga. Lapsi jälgiti kuni nende kümnenda eluaastani. Lehmapiimavalgu ja 1. tüüpi diabeedi tekke vahel ei leitud mingit seost. Kokku 15 aastat kestnud globaalse uuringu tulemused avaldati täna teadusajakirjas JAMA.

Uuringu autorid on märkinud, et nende töö lükkab ümber spekulatsiooni, nagu oleks varases eas saadud lehmapiim diabeediriski tõstjaks. Mõned teadlased on aga kritiseerinud, et kuigi uuring tõestab, et lehmapiimavalgu ja diabeedi tekke vahel pole seost, võivad diabeediriski ikkagi tõsta teised lehmapiima koostisosad.

Tasub tähele panna, et kõnealune uuring vaatles lehmapiimavalku sisaldava ja mittesisaldava piimasegu mõju. Milline on piimasegu mõju diabeedi tekkele võrreldes rinnapiimaga, ei uuritud. Üks varasem uuring on aga viidanud, et rinnapiim aitab 1. tüüpi diabeedi tekkeriski vähendada!

(Allikad: Washington University School of Medicine, JAMA, npr)