Nii haigla- kui ka kodusünnitusel on omi plusse ja miinuseid. Kodusünnitus on täna Eestis nii legaalne kui ka ohutu. Vahetevahel kiputakse siiski kodusünnitusest mõtlevatele naistele ennatlikult ette heitma, et nad mõtlevad ainult iseenda mugavusele, mitte beebi tervisele. Siin on uuring, mis aitab tõestada vastupidist - kodus sündimisest on kasu ka beebi tervisele!
Rutgersi ülikooli teadlased leidsid, et kodus sündinud laste soolestikus ja väljaheidetes elab rikkalikum bakterikooslus kui haiglas sündinud imikutel. Lihtsalt öeldes - kodus sündimine soosib soolestiku mikrofloora tervist.
Ajad, mil baktereid peeti pahalasteks, kellest vaja lahti saada, on selgelt möödas. Kadunud on usk ennatlikku antibiootikumide kasutamisse ja asjatusse antibakteriaalsesse seepi. Valdav osa baktereid, millega kokku puutume, on meile head ja vajalikud. Inimese mikrobioom koosneb triljonitest bakteritest, viirustest ja seentest, mis elavad meie keha sees ja selle peal ning toetavad keha normaalset toimimist.
Rikkalik soolestiku mikrofloora on seotud tugevama seedimise ja immuunsüsteemi ning paljude haiguste (ülekaalulisuse, astma, diabeedi) tekkeriski vähenemisega. Ilma naljata võime öelda, et tervis algab kõhust.
Beebi mikrofloora saab alguse bakteritest, mille ema talle sünnitusel kaasa annab. Seda peetakse ka üheks keisrilõike miinuseks. Rutgersi ülikooli uuringus vaadeldi 35 ema ja lapse paari, kes kõik sünnitasid ämmaemanda abil loomulikul teel, praktiseerisid varast nahk-naha kontakti ja toitsid last vaid rinnaga. Leiti, et ilma igasuguse meditsiinilise sekkumiseta, täiesti loomulikul teel haiglas sündinud beebidel oli ikkagi väheldasem soolestiku mikrofloora kui kodus sündinud lastel.
Uurijad kahtlustavad erinevuse põhjuseks asjaolusid, et haiglas puhastatakse vastsündinuid varem ja rohkem, keskkond on steriisem jms.
(Allikas: BellyBelly)
Selle väiksemahulise uuringu tulemus ei tähenda, et haiglas sünnitamise ajastu peaks lõppema - kindlasti mitte! See on vaid üks tegur haigla- ja kodusünnituse paljude plusside ja miinuste juures. Kuid see võimaldab meil mõista ja austada kodusünnituse soovijaid ning mõelda, milliseid tingimusi me haiglas sünnitamiseks pakume. Kas neid saaks kuidagi lähendada kodusünnituse tingimustele?