USA-s võivad arstid vaktsineerimata laste ravimisest keelduda

USA-s võivad arstid vaktsineerimata laste ravimisest keelduda

31. Aug 2016, 14:25 Emmede Klubi Emmede Klubi

Et USA-s on oma lapse vaktsineerimisest keelduvate vanemate arv tõusuteel, on lastearstid hakanud vanemate vaktsineerimata lapsi oma nimistuist välja arvama. Seda eriti pärast 2015. aasta leetritepuhangut Disneylands, mille all kannatasid vanemate tahtliku valiku tõttu vaktsineerimata laste kõrval ka need lapsed, kes olid vaktsineerimiseks veel liiga noored, või kelle tervislik seisund vaktsineerimist ei võimaldanud.

Senini ei ole aga Ameerika Lastearstide Ühing (AAP) sellist sammu pooldanud. Vastupidi, AAP on soovitanud lastearstidel jätkata vaktsineerimata laste tervise eest hoolitsemist, ja püüda samal ajal vanemaid veenda vaktsineerimise vajalikkuses.

Nüüd andis aga AAP välja uue seisukoha, mis nõustub arsti otsusega keelduda ravist juhul, kui arst on lapsevanemate veenmiseks oma parima andnud, kuid sellest pole abi olnud.

Miks arstid vaktsineerimata laste ravimisest keelduvad?

"Mul on nimekirjas kaks patsienti, keda ei saa meditsiinilistel põhjustel vaktsineerida. Ma pean neid kaitsma. Ma pean kaitsma beebisid, keda ei saa noore ea tõttu veel vaktsineerida," põhjendab lastearst Alla Gordina.

"Minu hinnangul on immuniseerimine lastearstinduse alus. Kui vanemad ei ole minuga selles osas nõus, siis oleme me ilmselt eri meelel ka paljude teiste lastearstinduse põhimõtete osas. Lastearsti, lapsevanema ja patsiendi suhe on ehitatud usaldusele. Kui vanemad ei usalda minu meditsiinilist arvamust, siis on usalduslikku suhet raske hoida," ütleb lastearst Phil Boucher.

Paljud arstid aga leiavad, et vaktsineerimata laste ravimisest loobumine teeb olukorra ainult hullemaks, tõugates need perekonnad tänapäeval üldtunnustatud meditsiinist veel kaugemale. Nii kannatavad vanemate valiku all enim lapsed.

Kummalisel kombel on USA-s enim levinud põhjus laste vaktsineerimata jätmiseks see, et vanemad ei näe selleks vajadust - haiguseid, mille vastu vaktsineeritakse, ei ringle. Seetõttu ei näe vanemad ka vajadust lapsele vaktsineerimisega ebamugavust valmistada ja lapse immuunsüsteemi üle koormata. Tegelikult ei ringle vaktsineerimisega välditavaid haiguseid nimelt seetõttu, et enamus inimesed on vaktsineeritud, samuti on uuringutega leitud, et vaktsineerimine ei ülekoorma organismi.

(Allikas: Tara Haelle, Forbes


Mida arvad, kas selline tegutsemisviis on arsti poolt mõistlik?

kkristi kkristi 31. Aug 2016, 16:38

Ei ole mõistlik 😃 Nii nagu saab arstiabi iga vang, kodutu (saab esmaabi), hipi ja paremkonservatiiv, ei tohiks arst keelduda ka vaktsineerimata lapse ravist. Inimese elu peaks olema niivõrd palju tähtsam mingisugustest erinevustest põhimõtetes.