Unekool - hea või halb? Kas unekool on beebile vajalik?

Unekool - hea või halb? Kas unekool on beebile vajalik?

12. Oct 2016, 13:12 Emmede Klubi Emmede Klubi

Uni on kõigi beebiemmede jaoks kuum teema. Enamus beebide vanemaid magab katkendlikult, paljud on päris suures unepuududes. Peaaegu kõik vanemad muretsevad, kas nende beebi magab ikka piisavalt palju, hästi või kaua. Mis siis saab, kui sa imetad lapse õhtuti magama? Mis siis, kui laps on uinumisel lutist sõltuvuses? Kuidas mõjub lapsega koos ühes voodis magamine? Kuidas see, kui sa ei tõsta last alati uinumiseks oma voodisse? Mis siis saab, kui sa ei koolita oma last õigeks ajaks välja terve öö magama? Kas on võimalik, et su laps ei hakkagi kunagi öö läbi oma voodis magama?

"EI," vastab beebi une nõustaja Eva Bild. Paljud lapsed ärkavad mitu korda öö jooksul, kuni nad on kahe-kolme aastased. Mõned lapsed ei jää üksi magama seni, kuni nad on kuue-seitsme aastased. Kuid lõpuks hakkavad omaette ja terve öö magama kõik lapsed! Tähtis on vaid leida viis, kuidas teie perel oleks ka senini hea olla. 

Emal ja isal ei ole hea olla, kui nad kannatavad meeletu unepuuduse all. Lastel aga ei ole hea olla, kui vanematel ei ole hea olla - laps tunnetab ema ärevust, stressi, kurbust, väsimust. Lahendus võib, aga ei pruugi olla unekool. Võib-olla saab korraldada perekonna elu nii, et igal öösel saab isa magada ja ema ärkab vajadusel lapsega, hommikul vara tõuseb aga isa lapsega üles ja ema saab end välja magada. Võib-olla ei ole üldse vaja midagi korraldada - mõne lapsega läheb kõik iseenesest lihtsalt, ta hakkab juba mõnekuusena oma voodis ise magama jääma ja magab hommikuni.

Kuid mõnikord ei leia perekond viisi, kuidas kõigil oleks hea olla. Siis on tõepoolest abi unekoolist.

Unekooli temaatika on väga vastuoluline: kõik beebi und puudutavad raamatud lubavad imelisi tulemusi, meetodist olenemata. Mõned ütlevad, et uuringute järgi on unekool täiesti ohutu ja efektiivne. Teised ütlevad, et uuringute järgi tekitab unekool beebile meeletut stressi. Tõepoolest - uuringud ongi jõudnud väga erineva tulemuseni! Kui aga spetsialistina vaadata kõiki uuringuid koos, tutvuda tervikpildiga, siis võib teha järelduse, et unekool iseenesest ei tähenda head ega halba. Kõik oleneb konkreetsest perekonnast, konkreetsest lapsest - mis teie jaoks sobib. Mõnele perele on unekool väga stressirikas, teisele perele aga on väga stressirikas just häiritud ööuni, samas kui unekool kulgeb kenasti.

See tähendab, et vanemad võivad julgelt järgida oma sisetunnet. Kui sinu laps on üle poole aasta vana ja hea tervise juures, aga ei maga hästi, mis mõjutab perekonna üldist heaolu, siis proovi julgelt unekooli! Kui sa aga arvad, et unekool on vaevarikas ettevõtmine või sinu lapsele liiga stressirikas, siis ära tee seda! Just sina tead oma lapse ja oma perekonna vajadusi kõige paremini.

Kuid väga tähtis: Tänapäevased unekooli tehnikad ei hõlma lapse üksi jätmist, kuni ta end magama röögib! Seda ei saa soovitada mitte ühelgi juhul. Eesti Unekooli Ühing lähtub leebe unekooli meetodeist. Abi pakuvad veebikeskkond www.unekool.ee ja sealsed nõustajad. 

(Allikas: MomsUnitingMoms.com, Eesti Unekooli Ühing) 

 

Milline on Sinu kogemus - kas teie perel oli parem unekoolita või unekooliga?