Täna värvub maailm enneaegsete laste auks sirelilillaks

Täna värvub maailm enneaegsete laste auks sirelilillaks

17. Nov 2021, 12:54 Pressiteade Pressiteade

Täna õhtul värvitakse maailm enneaegsetele lastele ja nende peredele mõeldes sirelilillaks. Sirelililla on enneaegse sünni tunnusvärv, mis tähistab varem ilmale tulnud laste õrnust ja erakordsust. Kampaania puhul valgustavad tuhanded ettevõtted üle maailma oma hoonete fassaadi või ümbrust sirelilillade tuledega, et toetada peresid ning juhtida tähelepanu enneaegsele sünnile.

Sirelilillade tulede kampaaniaga on liitunud enam kui 60 riiki ning Eesti osaleb sel aastal juba üheksandat korda. Eestis võtab tänavu kampaaniast osa 107 asutust. See on kampaanias osalejate uus rekord. Lisaks hoonete valgustamisele kutsutakse kõiki üles täna ka ise midagi sirelilillas toonis kandma – see võib olla midagi pisikest, kasvõi lint või juuksepael –, et näidata üles hoolivust.

17. novembril tähistatakse rahvusvahelist enneaegsete laste päeva, mis on sel aastal pühendatud sõnumile „Null lahusolekut! Tegutse kohe! Hoia vanemad ja enneaegsena sündinud beebid koos!“. Kuna eelmise kevade koroonakriisist tulenevalt ei saanud paljud vanemad oma vastsündinuga nende elu alguses koos olla, pannakse nüüd suurt rõhku sellele, kui oluline on vanema ja lapse vaheline kontakt – mida vähem on beebi saanud olla ema kõhus, seda rohkem vajab ta pärast sündimist erihoolt ja vanemate lähedust.

Enneaegselt sündinud beebidele ning koosolemise vajadusele aitas sel aastal tähelepanu juhtida ka muusik Silver Laas. Silver sai enneaegse lapse isaks esimese koroonakriisi ajal ning teab omast käest, kui raske on nii olulistel hetkedel vastsündinust ja lapse emast lahus olla. Koostöös Pampersi ja MTÜ-ga Enneaegsed Lapsed valmisid Silveri kogemustest ka õpetlikud videod, mille leiab MTÜ Enneaegsed Lapsed Facebooki lehelt.

Eelmisel aastal toetas Pampers MTÜ Enneaegsed Lapsed tegevust, aidates koguda laste ja perede abistamiseks 6000 eurot. Tänavu aitab Pampers Eesti enneaegseid beebisid, annetades sünnitushaiglatele mähkmeid, mis on disainitud spetsiaalselt enneaegsetele lastele. Lisaks sellele, et need on tavamähkmetest pisemad, on neis ka lisafunktsioonid, mis on väljatöötatud koostöös vastsündinute intensiivraviosakonna ämmaemandate ja õdedega, et vastata just enneaegsete beebide vajadustele. Näiteks võeti arvesse, et enneaegse lapse nahk on õigeaegselt sündinud lapse nahast kuni kaks korda õrnem ja erakordselt tundlik.

Võrreldes eelmise aasta koroonakriisiga, on sünnitajate olukord praeguseks õnneks oluliselt muutunud. MTÜ Enneaegsed Lapsed juhatuse liikme ja kogemusnõustaja Eva Näfi sõnul tundub olukord sünnitusosakondades praegu just nii normaalne, kuivõrd see asjaolusid arvestades võimalik on. „Haiglates tehakse kõik selle nimel, et lapsi ja vanemaid koos hoida,“ tõdeb Näf. „Alati ei ole see teatud põhjustel võimalik, aga haigla personal annab endast parima.“ Praegu lubatakse sünnituspalatisse immuniseerimise, läbipõdemise või COVID-19 negatiivse testi tõendi alusel ka isasid.

11. novembril avaldas Euroopa vastsündinute eest hoolitsemise sihtasutus (EFCNI) uuringutulemused, mille kohaselt kannatasid koroonakriisi tõttu emotsionaalselt ja moraalselt nii enneaegsed lapsed, nende vanemad kui ka tervishoiutöötajad. „Imiku- ja perekeskset arengut toetav hooldus ei ole vaid armas sõnakõlks, vaid tõendatult laste elulemust ja tervist parandav meede,“ kommenteerib tulemusi Eva Näf. „Loodame südamest, et meil on tarkust neist kogemustest õppida, olla homme parem kui täna ning püüelda edasi ideaalide ja tervemate-tugevamate laste suunas. Me suudame seda, sest koos oleme tugevamad.“

Enneaegseid lapsi ja nende peresid on võimalik aastaringselt aidata koostöös MTÜ-ga Enneaegsed Lapsed. Nende kodulehe, www.enneaegsedlapsed.ee kaudu saab teha annetusi ja olla kursis MTÜ tegevuste, enneaegseid lapsi puudutava info ja teiste perede kogemustega.