Üks uus uuring näitab, et poja sünnitanud naistel on oluliselt suurem risk depressiooni tekkeks kui tütre sünnitanuil. Eriti suur risk depressiooni tekkeks on neil naistel, kelle sünnitusel tekkis komplikatsioone.
Kenti ülikooli teadlaste uuring näitas, et poisi sünnitanuil oli 71-79 protsenti suurem tõenäosus depressiooni tekkeks kui tüdruku sünnitanud naistel. Naistel, kelle sünnitusel tekkis komplikatsioone, oli depressiooni tekkerisk tervelt 174 protsenti kõrgem kui neil, kelle sünnitus kulges ladusalt.
See ei ole halb uudis - mida enam me sünnitusjärgse depressiooni tekkepõhjustest ja riskiteguritest teame, seda paremini oskame nii raseduse ajal kui ka pärast sünnitust riskirühmas naisi toetada. Ka see uuring näitas, et varajane ja piisav riskirühmas naiste toetamine aitab depressiooni teket ära hoida.
Miks poisslapse sünnitamine ja komplikatsioonid sünnitusel depressiooniriski tõstavad? Uuringu autorid usuvad, et depressioonisümptomite teke on seotud keha immuunreaktsiooniga põletikulistele protsessidele. Nii meessoost loode kui ka sünnitusaegsed komplikatsioonid on teadaolevalt seotud põletikuliste reaktsioonide tõusuga kehas.
Sünnitusjärgne depressioon puudutab ühte naist kümnest. SJD levinumad sümptomid on:
- kurvameelsus;
- rahutus;
- ärevus;
- energiapuudus;
- vähenenud keskendumisvõime;
- võimetus luua või tunda sidet oma lapsega;
- teistest inimestest eemale hoidmine.
Õnneks on sünnitusjärgne depressioon ravitav, aga piisava õigeaegse abiga ka ennetatav.
(Allikas: IFL Science)
Kas Sina kogesid sünnitusjärgse depressiooni sümptomeid? Milliseid? Kas laps oli poiss või tüdruk, kuidas kulges sünnitus?