Soovitused beebi esimesteks elunädalateks

Soovitused beebi esimesteks elunädalateks

17. Mar 2015, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi
  • Paku vastsündinule rinda alati, kui ta seda soovib. Lase lapsel ühest rinnast imeda umbes 20 minutit ning kui ta on jätkuvalt rahutu, paku ka teist rinda. Kui beebi pissib ööpäevas vähemalt kuus korda,  ning võtab vähemalt 500g kuus juurde, on piima piisavalt. Toida oma beebit ka öösiti ning jälgi, et toidukordade vahe ei oleks üle 3-4 tunni.
  • Mõned beebid vajavad imema õppimisel rohkem harjutamist ja abi. Sina pead olema järjekindel ja kannatlik. Sissepoole hoidvad nibud võivad samuti põhjustada probleeme imetamisel, kuid selle jaoks on olemas spetsiaalsed vahendid, et muuta nibud lapsele kättesaadavaks. Imetamisel võivad takistuseks saada ka kõvad ja pinges rinnad, mida põhjustab piimapais, imemisest võivad valulikuks muutuda ka nibud. Kui pakud sel ajal beebile lisatoitu, tee seda süstla, tassikese või lusika abil, ära kasuta lutipudelit. Nõu ja abi saamiseks pöördu imetamisnõustaja või ämmaemanda poole.
  • Naba tuleb beebil mitu korda päevas puhastada, kas saialilletinktuuri või vesinikulahusega. Jälgi, et nabas ei tekiks punetust, mis võib tähendada põletikku. Kui nabakönt irdub, puhasta naba edasi, kuni sealt enam midagi ei eritu.
  • Üle kolme nädala järjest igapäevaselt korduvad ja mitu tundi kestvad nutu- ja rahutushood, võivad olla tingitud gaasidest. Selleks, et beebi saaks leevendust, vaata üle oma toidulaud, hoia beebit pärast söötmist püsti, et krooksud tuleksid välja. Võta beebi oma kõhule nahk-naha kontaktis, masseeri tema kõhtu ringjate liigutustega ja suruge õrnalt tema põlvi vastu kõhtu, et aidata tal gaase väljutada. Mõnel juhul võib olla abi ka soojast vannist ja apteegis käsimüügis olevaid gaasirohtusid.
  • Vannitada võib beebit juba esimesel päeval pärast haiglast kojusaamist. Vannitamiseks vali aeg, mil beebi ei oleks näljane, kuid ka mitte vahetult pärast toitmist. Pesuvahendit ei ole nii pisikesele lapsele vaja, talle piisab lihtsalt puhtast veest, kui tema nahk on kuiv, võid lisada vannivette veidi beebidele mõeldud vanniõli. Nägu ja käsi ära pese vannis, vaid eraldi, kas enne või pärast vanni.
  • Selleks, et beebi ei vahetaks ära ööd ja päeva, räägi ja tegele temaga päeval, tõmba kardinad akende eest, et toas oleks valgust. Öösel räägi väga vaikselt ja kasuta hämarat valgust.
  • Suvel võib õue minna 1 nädala vanuse beebiga, kuid mitte juhul kui õues on rohkem kui 28 soojakraadi või äikeseline ilm. Talvel võib esimest korda õue minna aga 2 nädalase beebiga, välja arvatud juhul, kui õues on 10 miinuskraadi või veelgi madalam temperatuur. Talvel võid esialgu harjutada last külma õhuga lahtise akna all. Kui külma on 5-10 kraadi, olge esialgu õues 5-10 minutit. Kuni kuuekuusele lapsele ära lase peale otsest päikesevlgust.
  • Lapse temperatuuri saad kontrollida kaelavoldist - kui voldike on jahe, siis võib lapsel olla külm, kuid kui see on niiske, on tal ilmselt palav. Kui lähed tuppa, katsu beebi varbaid, need peaksid olema soojad, käed aga võivad olla kergelt jahedad.
  • Ninahingamine võib beebile alguses tekitada veidi probleeme ning see ilmneb enamasti juba teisel elupäeval. See on tingitud vee keskonnast kuiva õhu kätte tulemisest, see ei ole nohu. Probleem lähe ise üle, kuid selleks, et beebil hingamist kergendada, võid talle ninna tilgutada füsioloogilist lahust.
  • Viirusnohu on vastsündinul üldiselt harva, kuid ei ole välistatud, eriti juhul, kui peres on ka vanemaid lapsi. enamasti möödub see 1-2 nädalaga. Selleks, et beebi enesetunnet ja hingamist kergendada, tilguta talle ninna füsioloogilist lahust ning sekreet eemalda ninaaspiraatoriga, mida saab soetada apteegist.

Emmede Klubi

eveliiy eveliiy 20. Mar 2015, 08:38

Kõik soovitused täpselt nii nagu mina tegin.