Rinnapiima pumpamine ja säilitamine

Rinnapiima pumpamine ja säilitamine

23. Jun 2015, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas rinnapiima säilitada või mitte? Kui laps imeb korralikult rinda, rinnad ei tooda ülearust piima ja emal on võimalik kogu aja beebiga olla, ei ole rinnapiima säilitamine vajalik. Samas, mõnes teises olukorras ei saa ilma selleta hakkama. Kuidas seda teha - kuidas rinnapiima õigesti välja pumbata ja seda säilitada?

Rinnapiim on beebile parim. Emad teavad seda ja beebi esimestel nädalatel nad tihti muretsevad, kes seda jätkub beebile piisavalt.

Pärast tema vajaduste rahuldamist?

Nagu on teada, toodab ema organism peale beebi sündi esimesel kolmel päeval ternespiima - seda jätkub beebile alguses ainult mõni tilk ja see on piisav, sest selles on palju kaloreid ja toitaineid. Tasapisi muutub piima kogus ja koostis. Rinda tekib palju piima ja nad suurenevad ja võivad isegi valulikud olla. Mõni ema kasutab selle kirjeldamiseks ka väljendit, et rinnad on nagu kivid.

Piimapaisu puhul aitab, kui asetada külmad kapsalehed rinnale või lasta rindadele sooja vett. Kõige parem abimees piimapaisu vastu on muidugi beebi ise - pane teda rinnale nii tihti, kui võimalik. Kui piimapais möödub, lähevad rinnad kergemaks ja pehmemaks.

Kui laps ei suuda ise rinda tühjendada, võib aidata, kui Sa lüpsad alguses veidi piima rinnast välja, et piima kättesaamist lihtsustada.

Aga sel juhul jäta meelde, et Sa seda liiga palju ei teeks. Rinnad toodavad piima vastavalt nõudmisele - mida rohkem rinnast piima välja pumbatakse, seda rohkem piima juurde tekib. Samas, rinnapiima asendaja lisaks andmine vähendab rinnapiima kogust. Jälgi seda olukorda.

Tavaliselt tekib vajadus rinnapiima välja pumpamiseks kui laps imeb rinda liiga jõuetult ja ei saa seda rinnast kätte, või põhiliselt siis, kui ema peab lapse juurest eemale minema - ta peab minema tööle, kursustele, tähtsale kohtumisele jne...

Sel ajal jääb keegi teine last valvama ja ema äraoleku ajal on vaja ka last sööta. Selleks ongi eelnevalt välja pumbatud rinnapiim vajalik.

Kuidas piima välja pumbata?

Osad teevad seda kätega, kuid see ei pruugi alati lihtne olla. Sel juhul on parim kasutada spetsiaalseid rinnapumpasid, mida saab lastekaupade poodidest ja apteekidest.

Enne, kui Sa seda kasutad, tuleks see ära steriliseerida. Selleks aseta rinnapumba osad kaussi, kalla keev vesi sinna peale ja lase veel jahtuda. Peale seda ongi pump kasutamiseks valmis.

Rinnapump tuleks rinnale asetada nii, et rinnanibu jääks pumba keskele. Kui Sa rinnapumba käepidet pumpad, tekib rinnapumba sees vaakum ja piim hakkabki pumba kogumisanumasse jooksma.

Piim jookseb nii imetamisel kui välja pumpamisel rinnast paremini, kui sa enne seda rinnale näiteks sooja rätiku asetad või sooja vee all käid.

Kui palju piima lapsele jätta vaja on, sõltub tema vanusest, söömissagedusest, ja sellest, kui kaua sul on vaja ära olla.

Tuletame Sulle jällegi meelde - mida rohkem Sa rinnast piima välja pumpad, seda rohkem seda juurde tekib!

Pärast piima välja pumpamist võta rinnapump juppideks lahti, et veendude, et osade vahele ei jääks piimajääke ja pese see kuuma veega puhtaks, ning kuivata ära.

Kuidas rinnapiima säilitada?

Kui rinnapiima kohe ära ei tarbita, tuleks seda hoida külmkapis, kus see võib kuni 24 tundi seista. Sügavkülmas aga kuni 6 kuud. Spetsiaalseid säilutusanumaid saab osta apteegist.

Enne lapsele piima andmist, soojenda see pudelis ( või võib ka süstlast või tassist lapsele piima anda) kuumas vees või spetsiaalses soojendajas soojaks.

Ära soojenda rinnapiima mikrolaineahjus!