Uue beebi vanemaks saamine on ühtaegu elumuutev kingitus ja suur vastutus. Sel nädalal tähistatakse üle maailma rinnaga toitmise nädalat, mille puhul Maailma Terviseorganisatsioon WHO ja UNICEF kutsuvad kõiki riike ja tööandjaid üles rakendama peresõbralikku poliitikat, mis toetab imetamist.
Eduka imetamise, seeläbi laste tervise ning vanema ja lapse vahelise tugeva kiindumussuhte jaoks on tähtis, et oleks võimalik võtta tasustatud vanemapuhkust, et tööle naastes oleks naisele tagatud võimalused imetamis- või pumpamispausideks, töölähedane taskukohane lapsehoiuteenus.
Ka isadele on tähtis tagada tasustatud isapuhkus, mis soosib isa ja beebi vahelise sideme teket ning soodustab sugude vahelist võrdsust laste kasvatamisel ja majapidamistöödes.
Kui naine peab liiga vara tööle naasma, segab see imetamist. Eksklusiivne imetamine esimesel kuuel elukuul ning imetamisega jätkamine järgneval paaril aastal tugevdab lapse immuunsüsteemi ja kaitseb haiguste eest ning vähendab imetava ema riski saada rinna- või munasarjavähk.
Peresõbralikud poliitikad toetavad ka naiste osalemist tööturul, naiste füüsilist ja vaimset tervist ja perekondade heaolu. Seeläbi paraneb ka töötajate heaolu ja seeläbi riigi majandus. Lühidalt - peresõbralik poliitika on kasulik beebidele, peredele ja majandusele.
WHO ja UNICEF kutsuvad kõiki riike ja ettevõtteid üles pakkuma emadele minimaalselt 18-nädalast, aga eelistatavalt kuue kuu pikkust tasustatud emapuhkust ja selle kõrval ka isapuhkust. Lisaks kutsutakse riike üles investeerima enam raha imetamist toetavatesse programmidesse, imetamisnõustamise pakkumisse jne ning lõpetama piimasegude reklaamimine.
Selline on WHO tänavune sõnum rinnaga toitmise nädala puhul. Eestis on aga tasustatud ema- ja isapuhkused juba olemas, imetamispausid töölt seadusega tagatud, imiku piimasegu reklaamimine keelatud ning omavalitsused peavad pakkuma lasteaiakohti kõigile lastele. Kas ja mida saaks Eestis veel parandada, et soodustada imetamist?