Imiku soolestikku õigel ajal õigete bakteritega täiendades on tõesti võimalik ennetada teatud haiguste teket, vahendab ERRi teadusportaal Novaator.
Elavaid baktereid sisaldavatest toitudest ja toidulisanditest on saanud viimastel aastatel moesõna. Teaduslik tõestus probiootikumide söömise kasulikkusele on aga olnud napp. Uuringud on veevnalt tõestanud, et juba soolestikus elavad bakterid aitavad ennetada kahjulike bakterite sissetungi ja vähendada nt allergiate tekkimise riski, kuid pole tõestatud, et toiduga sisse söödavad bakterid suudaksid inimkehas piisavalt paljuneda, et muuta märkimisväärselt soolestikku asustava bakterikoosluse liigilist koosseisu.
Värske ajakirjas Nature ilmunud uuring tõestab, et vähemalt mõnel puhul on uute bakterite soolestikku viimisest tõesti kasu. Nebraska ülikooli meditsiinikeskuse epidemioloogiaprofessori Pinaki Panigrahi töörühm manustas Indias alates 2008. aastat 4557 vastsündinule bakterit Lactobacillus plantarum sisaldavat toodet. Bakteritüvi on teada-tuntud oma võime poolest kasvada soolestikurakkude pinnal. Probiootikum sisaldas ka bakteri kasvu soodustavat suhkrut.
Probiootikum vähendas imikutel eluohtliku kogu keha süsteemse põletiku ehk sepsise tekkimise riski 40 protsendi võrra. Igal aastal sureb sepsise tõttu maailmas, eeskätt arengumaades, ligikaudu 600 000 imikut. Kopsupõletikku ja teistesse ülemiste hingamisteede haigustesse nakatumine vähenes võrreldes kontrollrühmaga 34 protsenti. Keskeltläbi vähendas probiootikum vastavalt 84 ja 75 protsendi võrra võimalust, et gram-positiivsed ja gram-negatiivsed bakterid suutsid imikut edukalt nakatada.
Kas Sinu pere on tarbinud probiootikume? Millisel puhul?