Pisikeste kõhumured

Pisikeste kõhumured

14. Mar 2013, 15:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Meie unistus ja ime on teoks saanud - meie armas beebi on siia ilma süntinud! Kõige parem, targem, ilusam, armsam....!

 

Meil on hea meel ja me oleme uhked... aga ka veidi mures. Pole tähtis, kas tegu on meie esimese või neljanda lapsega, mured piiskeste tervise, mugavuse ja heaoluga seoses ei muutu. Me oleme õnnelikud, kui meie beebi on õnnelik ja rahul, aga kui ta nutab, võime me lõpuks meeleheitel olla.

Beebi vehib käte-jalgadega ja tundub, et miski ei suuda teda rahustada. Vanematel alati süda valutab, kui beebi nutab ilma nähtava põhjuseta ja ei suuda rahuneda.

 

Kõige tavalisemalt nutab beebi väiksena nälja pärast. Me anname beebile süüa nii palju, kui ta tahab ja millal tahab. Me teame, et talle on rinnapiim kõige parem. Aga miks siis beebi ikka nutab? See on üks sagedasemaid probleeme, millega lapsevanemad arsti poole pöörduvad. Ja tihtipeale teavad vastust ka juba ise. Beebil on tõenäoliselt gaasid või koolikud, mis tema heaolu häitivad.

 

Ja tõesti, tavaliselt on ärevuse põhjuseks seedetrakti häired ( kõhupuhitus, koolikud, seedeprobleemid).

Vastsündinu või imiku ( tavaliselt kuni kolme kuu vanuste beebide puhul) puhul kurdavad emad arstile, et beebi muutub peale sööki rahutuks, tõmbab jalad kõhule ja karjub - tundub, et tal on gaasid. Vahel kestab see nutt kaua ja on väga tugev. Laps nutab ja tihti ka keeldub ema pakutavast piimast. Vanemad on mures ja otsivad abi.

 

Küsimus on selles, kui sagedasti ja kaua beebil kõhumured on?

Proovi beebit rahustada, võttes ta oma kätele ja asetades tema palja kõhu enda palja kõhu vastu. Võid talle samal ajal ka rinda pakkuda.

Paljusid lapsi rahustab ka kui nende kõhtu päripäeva ringidega silitada. See aitab lastel gaasidest jagu saada ja ta jääb pärast paremini magama.

 

Tihti on pisikeste nutu põhjuseks koolikud. See ei ole ohtlik ja läheb ajapikku ise mööda. Vastsündinu seedetrakt ei ole veel täiesti küps ja seedimine veel areneb.

Laps võib ka rinnast või pudelist süües koos piimaga päris palju õhku sisse neelata. Kõik see põhjustab beebidel kõhus gaase, mis panevad ta nutma.
Emadel, vanaemadel ja arstidel on mitmeid nippe, mis gaaside vastu aitaks - alates silitamisest, masseerimisest, süles erinevates asendites kandmisest, ema toidust, homöpaatiast, rahvameditsiinist kuni apteegiravimiteni.

 

Kui laps nutab intensiivselt üle paari tunni, keeldub söömast, tal on palavik, kõht lahti, oksendab, pole kaua aega kakanud või kõht on väga punnis, võiks võtta ühendust arstiga, kes saab lapse üle vaadata.

Need sümptomid võivad esineda ka nakkushaiguste, piimavalgutalumatuse ja kirurgiliste patoloogiate puhul.

Piimavalgutalumatus võib esineda juba üsna varajases eas.

Vastsündinutel ja beebidel on tihti kõhuga probleeme. Kui laps on rahutu, nutab, tema väljaheite värv või tekstuur on muutunud, konsulteeri igaksjuhuks arstiga. Võib olla vajalik veidi imetava ema menüüd muuta. Kui on teada, et peres on ka teistel liikmetel - vanematel endil, õdedel-vendadel jne allergiaid või toidutalumatust esinenud, võiks menüü osas perearstiga konsulteerida.

 

Kõik mured lähevad mööda! Su laps kasvab suureks ja terveks ja on rahul ja õnnelik! Su laps saab seda, mida tal on kõige rohkem vaja - emapiima, vanemlikku hoolitsust ja armastust!

 

Perearst Jolanta Adītāja

 

Emmede Klubi