Eesti emade seas on tihti juttu sellest, et Soomes saavad vanemad lapse sündides haiglast kaasa nn beebikasti, mille sees on kõikvõimalikku titale vajalikku kraami. Vähem räägitakse aga sellest, et kast tuleb koos madratsiga, sest sinna võib tita esimestel elukuudel magama panna.
Soome eeskujul on beebikastide komplekteerimisele ja jagamisele hakanud mõtlema ka paljud teised riigid. Ideed testitakse praegu Suurbritannias. Nüüd kirjutab CNN, et beebikasti saavad koju kaasa kõik sel aastal USA-s New Jersey osariigis sündinud lapsed. Sealjuures ei ole põhirõhk aga tasuta asjadel, mis kasti sees kaasa tulevad - need on vaid boonuseks. Peamine eesmärk on hoopis vähendada vastsündinute suremust.
Kuidas vähendab pappkast beebide suremust?
Soomes aitas vastsündinute suremust aastakümneid tagasi oluliselt vähendada asjaolu, et prii kasti saamiseks pidi ema enne neljandat raseduskuud läbima sünnituseelse läbivaatuse. New Jerseys on kasti saamise eelduseks lühikese haridusprogrammi ja teadmiste kontrolli läbimine veebis. Meditsiiniline kontroll ja paremad vanemlikud teadmised-oskused vähendavad elementaarselt ka beebide terviseprobleeme ja suremust.
Sellest veelgi olulisem on aga asjaolu, et beebikast näitlikustab vastsündinu jaoks ohutuid magamustingimusi. Kui lapsevanemate teadmised beebile sobiliku ja ohutu magamisaseme kohta tõusevad, peaks vähenema hällisurmajuhtumid, loodavad New Jersey osariigi spetsialistid.
Imiku äkksurma sündroom ehk rahvasuus hällisurm ehk ingliskeeles SIDS ehk sudden infant death syndrome on terve imiku ootamatu surm uneajal. Hällisurma täpne põhjus ei ole teada, kuid on leitud tegurid, mis suurendavad hällisurma esinemisriski:
- tita kõhuli magamine,
- tita magamine ebasobival asemel,
- tita ülekuumememine,
- tita kokkupuude tubakasuitsuga,
- ema alkoholi või narkootikumide tarbimine või suitsetamine raseduse ajal,
- tita madal sünnikaal, enneaegsus,
- ema vanus alla 20 aasta,
- vähene rasedusaegne hool (nt kui ema ei ole rasedusega arvel).
Maailmas üldtunnustatud meetodid hällisurma riski vähendamiseks on:
- Võta end lapseootusest teada saades rasedana arvele ning jäta koheselt ja täielikult maha suitsetamine, alkoholi joomine ja narkootikumide tarbimine. Suitsetamine on lootele oluliselt kahjulikum kui mahajätmisest tulenev stress. Arvatakse, et kuni kolmandikku hällisurmadest saaks ära hoida, kui naised ei suitsetaks raseduse ajal.
- Vastsündinut ei tohi jätta üksi kõhuli magama. Beebi võib magada kõhuli, kui vanem on ärkvel ja valvab teda, kuid mitte öösel, mil vanem ise magab. Beebi võib julget ja turvaliselt hakata kõhuli magama siis, kui ta õpib end ise kõhule keerama ja soovib seda magades teha. Pärast kõhuli magamise vastast teavituskampaaniat Back to Sleep/Safe to Sleep vähenesid hällisurmajuhtumid USA-s enam kui 50% ehk enam kui poole võrra!
- Beebi peaks magama kõvemapoolsel madratsil, mida katab vaid kummiäärega lina. Beebivoodisse ei tohiks panna patju, võrepehmendusi, mänguasju vm pehmeid esemeid. Eriti hea on, kui beebi magab magamiskotis, mitte lahtise teki all.
- Vastsündinu peaks magama vanematega ühes toas ja vanemate lähedal, kuid mitte vanematega ühes voodis. Hea lahendus on panna tita magama oma voodisse, kuid seada vanemate voodi ja võrevoodi külg-külje kõrvale.
- Eralda beebi suitsetamisest, suitsustest ruumidest, riietest ja inimestest. Viimastel aastatel on arutluse all olnud, et suitsetamine ei pruugi sobida ka beebi isale või teistele lähedastele, sest koos suitsetamise ajal seljas olnud riietega tuuakse mürgised ained ikkagi koju beebi lähedale.
- Ära pane last liiga paksult riidesse - beebid kuumenevad väga kiirelt üle. Beebile sobilik rõivastus on üks õhuke kiht rohkem kui täiskasvanul samas olukorras. Näiteks: kui oled ise T-särgis, on pikkade varrukatega bodi lapsele piisav.
- Toida last rinnaga. Kuigi seose põhjus ei ole teada, näitavad uuringud, et rinnaga toidetud laste risk hällisurmaks on oluliselt väiksem.
- Kui laps võtab lutti, siis laste tal seda magama jäädes teha. Kuigi seose täpne põhjus ei ole teada, näitavad uuringud, et lutiga magavate laste hällisurmarisk on väiksem.
Loodetakse, et tänu beebikasti projektile jõuab rohkem noori või väheteadlikke emasid arstlikku kontrolli, et läbi haridusprogrammi tõuseb teadlikkus nendel teemadel, ja et vanemates juurdub arusaam, milline on beebile sobilik magamisase.
Jah - ka lihtne pappkast on beebile sobilikum magamisase, kui patjade, tekkide, pehmenduste ja kaisuloomadega vooderdatud voodi!
Allikad: CNN, AAP (American Academy of Pediatrics) Policy Statement, Babycenter. Peafoto: The Baby Box Company
Kas teadsid, et Soome beebikasti üks eesmärk on tegelikult ohutute magamistingimuste juurutamine? Kui ohutul asemel magab Sinu beebi?