Eesti riigis ootavad rasedat naist ja tema perekonda ees arvukad rahalised toetused: sünnitushüvitis, vanemahüvitis, lapsetoetus, lapsehooldustasu, riiklik sünnitoetus, kohaliku omavalitsuse sünnitoetus, isapalk, vanemapension ja muudki.
Sel nädalal selgitab Emmede Klubi mis on mis, õpetab toetuste suurust arvutama ja toetuseid taotlema.
Sünnitoetus
Sünnitoetus on ühekordne riiklik toetus, mis makstakse sulle välja siis, kui sul sünnib laps. Kui sul sünnib üks laps või kaksikud, on sünnitoetus 320 eurot lapse kohta. Kui sul sünnivad aga kolmikud, on sünnitoetus 1000 eurot lapse kohta.
Kuna sünnitoetust maksab samuti sotsiaalkindlustusamet, siis käib selle taotlemine väga sarnaselt vanemahüvitise taotlemisele. Enamasti ongi mõttekas teha need kaks avaldust koos. Avalduse saab esitada kas Eesti portaalis või sinu kodukohale lähimas sotsiaalkindlustusameti kontoris, kus kõiki vajalikke samme juhendab klienditeenindaja.
Avalduse saab esitada siis, kui laps on juba sündinud. Avaldus tuleb ära esitada enne lapse kuuekuuseks saamist.
Omavalitsuse sünnitoetus
Enamus Eesti omavalitsused (linna- ja vallavalitsused) pakuvad lisaks omapoolset sünnitoetust. Summa või kingitus ja tingimused selle saamiseks on aga erinevad. Näiteks mõnel pool on nõue, et toetuse saamiseks pead olema vähemalt aasta aega sellesse omavalitsusse sisse kirjutatud. Milline toetus täpselt sind ees ootab ja kuidas see kätte saada, uuri oma kodulinna või -valla veebilehelt. Kui infot veebilehelt ei leia, siis võta sealt linna- või vallavalitsuse üldtelefoni number ja uuri järele.
Lapsetoetus
Lapsetoetus on igakuine toetus, mida makstakse ühele vanemale lapse sündimisest kuni 16-aastaseks saamiseni. Kui laps õpib, makstase lapsetoetust edasi kuni tema 19-aastaseks saamiseni ja õppeaasta lõpuni.
Pere esimese lapse lapsetoetus on 50 eurot, teise lapse toetus 50 eurot ning kolmanda ja iga järgmise lapse toetus 100 eurot. See tähendab, et näiteks kolmelapseline pere saab kuus 200 eurot lapsetoetust.
Ka lapsetoetuse avalduse täidad sa ära sotsiaalkindlustusametis või Eesti portaalis, üheskoos vanemahüvitise ja riikliku sünnitoetuse avalduste täitmisega.
Lapsehooldustasu
Kui vanemahüvitis umbes lapse 1,5-aastaseks saades otsa lõppeb, maksab riik senini vanemahüvitist teeninud lapsevanemale edasi kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni lapsehooldustasu: 38,35 eurot kuus iga kuni kolmeaastase lapse kohta.
Kui peres kasvab samal ajal veel ka suuremaid lapsi, siis on ka lapsehooldustasu suurem: iga 3-8-aastase lapse kohta 19,18 eurot kuus lisaks.
Lapsehooldustasu maksab sotsiaalkindlustusamet ka nendele peredele, kus kasvab kolm või rohkem 3 kuni 8 aastast last korraga. Siis on toetus 19,18 eurot lapse kohta.
Kui vanemahüvitis lõpeb, pole lapsehooldustasu saamiseks vaja uut avaldust esitada - see hakkab automaatselt laekuma vanemahüvitise asemel.
Vajaduspõhine peretoetus
Täiendavat toetust makstakse nendele lastega perekondadele, kes elavad rahalistes raskustes. Toetust saavad pered, kes on toimetulekutoetuse saajad või kelle kuine sissetulek jääb alla vajaduspõhise peretoetuse sissetulekupiiri.
Sel aastal on vajaduspõhise peretoetuse sissetulekupiir pere esimesele liikmele 358 eurot kuus, igale järgnevale vähemalt 14-aastasele pereliikmele 179 eurot kuus ja alla 14-aastasele pereliikmele 107,4 eurot kuus. See tähendab, et näiteks kahe täiskasvanu ja kahe väikse lapsega perekond peab teenima kuus kokku vähemalt 751.8 eurot. Kui perekonna sissetulek on sellest väiksem, saab ka toetust.
Vajaduspõhise peretoetuse suurus on 45 eurot kuus ühe lapsega perele ning 90 eurot kuus kahe ja enama lapsega perele.
Seda toetust määrab ja maksab kohalik omavalitsus - seega tuleb toetuse saamiseks pöörduda oma linna- või vallavalitsusse.
Eritoetused
Spetsiaalsed toetused on olemas ka üksikvanemale, suurpere (seitse ja enam last) vanemale, lapsendavale vanemale, ajateenijast lapsevanemale. Ka kõiki neid saab taotleda Eesti portaalis või sotsiaalkindlustusameti teeninduses. Loe nende eritoetuste kohta lisainfot SIIN.
Kas tekkis küsimusi? Kui tekkis, siis küsi julgelt selle artikli all. Mis on dekreet, mis sünnitushüvitis, kuidas seda arvutada, kuidas taotleda, saad lugeda SIIN. Mis on vanemahüvitis, kuidas seda arvutada ja kuidas taotleda, saad lugeda SIIN. Homme räägime aga juba isapuhkusest, vanemapensionist, hambaravihüvitisest ja haiguslehest.