Millised riided võtta tita autoga koju viimiseks sünnitusmajja kaasa?

Millised riided võtta tita autoga koju viimiseks sünnitusmajja kaasa?

09. Aug 2017, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Pea kõik lapsevanemad on aeg-ajalt kimpus titale sobiva paksusega riiete valimisega. Eriti palju küsimusi tekitav teema on autosõit. Autosse minnes võib olla külm, autos esialgu jahe, hiljem aga päris soe. Talvekombinesoonis beebit autos sõidutata aga ei tohikski.

Emmede Klubi ämmaemanda Maret Voitese sõnul kiputakse beebisid sageli külmetamise hirmus üle riietama, mis loob paraku vastupidise efekti - beebi hakkab higistama ning võib tuuletõmbusega külma saada. Ta soovitab riietada beebi autosõiduks õhemalt ja kasutada külmakaitseks tekke.

Last kodus riidesse pannes mõtle sellele, et tal ei hakkaks rõivastuses palav ka siis, kui temperatuur autos tõuseb toatemperatuurile sarnaseks. Rusikareegel on, et beebile pannakse selga panna üks kiht riideid rohkem kui täiskasvanutele. Autosõidu puhul tuleb aga arvestada, et erinevalt täiskasvanutest ümbritseb beebit kolmest küljest ka paks, kehvasti hingavast materjalist turvahäll. Häll ise ongi lisasoojakihiks.

Suvel, kevadel ja sügisel võib autosõiduks piisata tavalistest toariietest ja mütsikesest, külmema ilmaga või talvel lisaks õhemast, nt fliiskombinesoonist. Muide, paksu talvekombinesooni ei tohigi last turvavarustuses sõidutades kasutada, sest see tekitab lapse ja turvarihmade vahele silmale nähtamatu õhuvahe, mis vähendab oluliselt turvalisust liiklusõnnetuse korral.

Kui beebi on õhemate riietega turvahälli kinnitatud, saab talle vastavalt ilmale panna peale sobiva koguse ja paksuse lisakihte. Selleks sobivad nii tavalised tekid kui ka spetsiaalselt turvahällidele mõeldud soojakotid. Nii on tital õuest läbi tulle soe, aga soojenenud autos on lihtne kihte vähemaks võtta. Samuti võib lapsele õuest läbi tulekuks panna pähe õhemale mütsile lisaks paksema ning tavaliste sokkide peale villased, mille saab auto üles soojenedes lihtsalt ära võtta.

Beebil on paras olla, kui tema kukal on soe. Beebil on palav, kui tema kukal on kuum või niiske. Beebide puhul ei saa me käte või jalgade katsumise põhjal teada, kas tal on paras, külm või palav, sest beebi käed ongi pisut jahedamad. Samamoodi pole kasu ka nina või põskede katsumisest, sest külmal ajal õues olles on nina jahedamaks muutumine täiesti normaalne.

Vastsündinu koju toomiseks pole mõtet rõivaid kuigi pikalt ette ära valida. Maret Voites meenutab, et vaid 5% titasid sünnib tähtajal. Seega võib juhtuda, et oktoobri alguse tähtajaga beebi sünnib mõnel soojal septembrikuu päeval, aga ka mõnel kargemal päeval oktoobri teises pooles.

Millises rõivastuses sõidab Sinu beebi eri aastaaegadel autos?

 

 

 

Kas Sinul on mõni küsimus lapseootuse või beebi kasvatamise kohta, millele sooviksid spetsialistilt vastust? Meie ämmaemand Maret Voites vastab - täiesti tasuta!

20170807150704-59376.jpg