Paljud värsked emad, kel imetamine sünnitusmaja seinte vahel justkui hästi välja tuli, leiavad end kodus sisse seades probleemi eest: beebil on aeg süüa, kuid ta nutab, viskleb, raputab pead ja puikleb, justkui võideldes rinnast imema hakkamise vastu. Kui tita lõpuks sööma asub, teeb ta seda mõnuga. Miks ta puikleb?
Enamasti saab ema lapsega haiglast koju umbes kolmandal elupäeval. Juhuslikult samal ajal, varsti pärast kolmandat elupäeva, hakkab ka piim rinda tulema. Alguses ei tea rinnad täpselt, kui palju piima beebi tegelikult vajab, ja toodavad piima väga palju. Tekib piimapais. Just see võibki olla beebi imetamise-eelse puiklemise põhjuseks, ütleb Emmede Klubi ämmaemand Maret Voites.
"Piim on tulnud rinda ning rind on läinud suureks, kuumaks, kõvaks ning nahk rohkem pingule. Kui nahk on pingul, on ka nibuväli pingul ja beebil on raske rinda haarata. Kui on raske rinda haarata, ei saa ka piima kätte. Ja kui tital läheb kõht tühjaks, tahab ta ju süüa saada kohe! Kui see millegipärast viibib, annab beebi sellest kõvahäälselt kõigile teada. Nutvat beebit on aga raske rinnale saada," selgitab Voites piimapaisust tingitud nõiaringi. Pettunud tita kütab end üha enam üles ning seda raskem on tal rinda haarata.
Seega parim ravi on rahu. "Esimese asjana tuleks ise rahulikuks jääda ja püüda tita maha rahustada," ütleb ämmaemand, kuid nendib, et see ei pruugi olla kerge. "Esimest korda lapsevanemaks saamine on katsumus ka kõige paremini ettevalmistunud inimestele ning lapse nutt tekitab vanemates paratamatult lisastressi." Kui ema on ärevil või pinges, kasvõi sisemiselt, tajub seda ka laps, ning muutub samuti rahutuks.
On olemas lihtsaid võtteid, kuidas rind paisu ajal lapsele pehmemaks ja seega lihtsamaks haarata muuta. Üks võimalus on asetada rinnale enne imetamist midagi sooja. Teine võimalus on minna veidikeseks sooja duši alla. Kui rind on soe, võib seda pisut sõrmega pumbata, nii et piima hakkaks voolama. Nüüd on rind veidike tühjem ja pehmem, nibuala veidi vähem pingul ja lapsel on lihtsam seda haarata. Kui sõrmedega piima pumpamine tundu keeruline, võid seda eelnevalt õppida Emmede Klubi videost "Probleemid imetamisel".
Maret Voites hoiatab, et piima tuleb siiski enne imetamist välja pumbata võimalikult vähe, kuna muidu saavad rinnad signaali, et piima kulub palju ja seda on vaja veelgi juurde toota. Ära muretse - selleks ajaks, kui beebi on umbes kuune, oskavad naise rinnad toota lapse jaoks täpselt õige suurusega toidukorra koguse. Ebameeldiv paisutunne kaob.
Seniks aga aseta peale imetamist rinnale midagi jahedat, näiteks külmikust võetud peakapsa lehed. Vooderda kogu rind kapsalehtedega, nibu jäta vabaks. Kapsas aitab alandada turset ning leevendab ebamugavust.
Tea, et imetamine on alguses keerukas paljudele emadele ja titadele, kuid see ei ole põhjus alla anda. Sind saavad aidata imetamise nõustamise kabinetid kõigi suuremate haiglate juures, aga ka Sünni- ja Imetamise Eesti Tugiühing, kust saab tasu eest nõustaja ka koju kutsuda. Emmede Klubis saab aga tasuta nõu küsida meie ämmaemanda Mareti käest!
(Allikad: Emmede Klubi, küsimuste-vastuste rubriik "Ämmaemand annab nõu")