Miks ja kuidas beebi kõne arengut toetada?

Miks ja kuidas beebi kõne arengut toetada?

08. May 2018, 12:18 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi vastsündinu ei saa veel kõigest aru ega oska vastu rääkida, on tema kõne areng ikkagi juba alanud, ning vanemate roll on beebit selle oskuse arendamisel aidata.

Juba emaüsas olles õpib tita hääli tundma ja ennast vastavalt kõne rütmile liigutama. Vastsündinu alustab kohe suhtlemist – esialgu kehakeeles, pilgu ja peatselt ka naeratuse abil. Esimesest elunädalast saadik õpetab see, kuidas vanemad oma lapsega suhtlevad, ka beebit suhtlema ja tulevikus rääkima.

Kuidas beebi suhtlemisoskuse ja kõne arengut toetada?

  • Kui vahetad lapsel mähkmeid, riideid, vannitad teda vms, siis vaata talle otsa – tekib silmside. Kontakt suhtlemiseks on loodud.

  • Räägi beebile selliste igapäevategevuste käigus kõva häälega, mida te parasjagu teete. Räägi lihtsate ja lühikeste lausetega, räägi palju. Kõnelema õppimine saab alguse teiste kõne kuulmisest. Sammhaaval õpib beebi sõnade tähendust mõistma ning lõpuks ka ise sõnu kuuldavale tooma.

  • Kuula, vasta, kuula! Kui beebi annab endast pilgu, naeratuse, hääle, häälitsuse, sõnaga või muul moel märku, siis näita alati välja, et kuulsid ja kuulasid last ning vasta talle kehakeele, sõnade, tegudega. Pärast vastamist anna lapsele rahulikult aega uuesti vastata. Beebi reageerib aeglasemalt, kuid ta vastab alati! Näiteks kui beebi nutab, siis saavad vanemad aru, et laps on kurb, püüavad tema mure välja selgitada ja teda aidata nii tegutsedes kui ka lohutavate sõnade abi. Laps rahuneb. Laps õpib, et suhtlemine tähendab vastastikust kontakti, kordamööda reageerimist, üksteise kuulamist ja teineteisele vastamist.

  • Mängi lapsega kontaktil põhinevaid palli- ja laulumänge, näiteks veeretage üksteisele kordamööda palli või mängige "Patsu-patsu kooki". Esiteks areneb lapse suhtlemisoskus, teiseks soodustab sõnade korduv rütm koos liigutustega kõne arengut.

Esimese eluaasta lõpuks reageerib laps oma nimele ning mõistab mõne sõna ja fraasi tähendust. Ta väljendab ennast lalina, žestide ja üksikute sõnade abil. Kui aastane laps ei oska neid asju veel, siis pöördu logopeedi või oma perearsti poole. 

(Allikas: Eesti Logopeedide Ühingu infovoldikud lapsevanematele)


Kas ja kuidas suhtled Sina oma beebiga?