Mida teha, kui piima on liiga palju?

Mida teha, kui piima on liiga palju?

25. Nov 2014, 11:22 Emmede Klubi Emmede Klubi

Imetavatele emadele, kellel on rinnapiima vähe ja kelle kõige suurem mure on lapse jaoks piisavate piimakoguste tootmine, võib rinnapiima ületootlikkus näida õnnistusena. Kuid ka liigne piimatootlikkus ning sellega kaasnevad probleemid (pidevalt ja ohtralt voolav piim, kõvad ja valulikud rinnad jne) võivad imetamist alustavale emale ja lapsele suureks komistuskiviks olla.

Harilikult kujunevad piimakogused välja vastavalt sellele, kui palju beebi sööb. Mida tihedamini laps rinda võtab, seda rohkem piima toodab ema ning seda paremad on piimavarud. Tavaliselt kujunevad kogused enam-vähem täpselt lapse vajadusele vastavateks 4.-6. elunädalaks. Kui tegemist on aga ületootlikkusega, ei  mängi lapse söögiaegade tihedus või tarbitud kogused piimakoguste juures mingit rolli, sest piima on igal juhul liiga palju.

Kuidas ületootlikkust ära tunda?

Kui sinu rinnad toodavad piima liiga palju, võib beebi:

  • Piima kurku tõmmata ja imetamise ajal läkastada, eriti siis, kui piima voolama hakkab (seda võib imetamise ajal ka lapse suust või ninast lekkida)
  • Rinnast eemale tõmbuda, selja vibusse tõmmata, söömise ajal rahutuks ja õnnetuks muutuda ning rinnaga „võidelda“
  • Kiiresti toidukorraga ühele poole saada, kuid peatselt uuesti näljaseks muutuda
  • Olla rahutu, sest kõhus on palju gaase ja oksendada tihti
  • Harva imetades lähedust otsida ning mitte kunagi rinnal uinuda
  • Väljutada rohelist ja limast kakat

Sinu sümptomite hulka võivad kuuluda:

  • Rinnad, mis tunduvad koguaeg piima täis olevat, pakitsevad ja on ebameeldivalt pingul
  • Pidev ja pidurdamatu piima lekkimine
  • Rinnad, millest pärast piima voolama hakkamist pritsib piima
  • Korduvalt ummistuvad piimajuhad ja korduv mastiit
  • Tunne, justkui beebi püüaks rinda hammustada (mida ta võibki teha, püüdes igemetega piima voolavust pärssida)
  • Imetamise tagajärjel moondunud nibud, nibuvalu

Kui sa koged mõnda üksikut neist sümptomitest, ei pruugi tegemist olla liigse piimatootlikkusega seonduva probleemiga. Kui aga sina ja beebi kogete mitmeid nendest sümptomitest ühekorraga, on tõenäoline, et kannatate mõlemad piima ületootlikkuse all.

Mida saan teha, et piimakoguseid ühtlustada ja imetamist nauditavamaks muuta?

Siin on 7 nippi, millest võib abi olla:

#1: Imeta tihti

Kuigi võiks arvata, et see mõjub vastupidiselt, võib sellest abi olla näiteks rohelise ja limase kaka probleemi lahendamisel. Tihedamad söögikorrad on kõrgema rasvasisaldusega. Isegi kui viimasest söögikorrast on möödas vaid tund, imeta beebit uuesti. Tihedamad söögikorrad hoiavad hoiavad ära ka piimajuhade ummistumist.

#2: Ole lapse asendi ja imemisvõtte suhtes tähelepanelik


Ületootlikkuse korral on beebil rohkem abi püstistest asenditest – eksperimenteerige, et näha, mis teile paremini sobib. Proovige näiteks „koaalavõtet“ – aseta beebi näoga enda poole nii, et ta jalad on sinu reie ümber. Väiksemate beebide puhul võib hea olla nö. „ameerika jalgpalli asend“- poolistuv asend ema kaenla all. Ka mugavates, poolpikali asendites imetamine võib ületootlikkuse puhul hea olla, sest nii töötab gravitatsioon sinu kasuks. Kui beebi imeb rinda, tuleks veenduda, et lapse imemisvõte on sügav ja asümmeetriline, et nibuvalu leevendada.

#3: Lase lapsel otsustada, kui pikad on söögikorrad

Anna beebile teatud aegade tagant rindade vahetamise asemel võimalus rahulikult esimese rinnaga ühele poole saada. Kui laps lõpetab, paku teist rinda – kui beebi on näljane, jätkab ta söömist, kuid ületootlikkuse puhul eelistavad beebid tihti süüa ühe söögikorra ajal vaid ühest rinnast. Pakitsuse leevendamiseks võid teisest rinnast pisut piima välja lüpsta, kuid mitte liiga palju – nii süvendad sa ületootlikkuse probleemi veelgi.

#4: Välista võimalikud terviseprobleemid

Veendu, et lapsel ei oleks mõnd terviseprobleemi, mis võiks põhjustada tema võimetust piimakogustega toime tulla. Beebid, kellel on probleeme näiteks refluksi, keelekida, hingamise või muu sellisega, võivad kogeda imetamisraskusi olenemata sinu piimatootlikkusest. Enne piimakoguste vähendamist konsulteeri imemisnõustaja või arstiga, et paluda tal laps üle vaadata ja täielikult veenduda lapse tervislikus seisundis ning võimes korralikult imetada.

#5: Proovi perioodilist imetamist

Selle meetodiga söödad sa last teatud aja jooksul vaid ühest rinnast. Alusta kolmetunniste perioodidega. Kui laps on selle kolme tunni jooksul näljane, toida teda sellel perioodl samast rinnast. Siis vaheta järgnevaks kolmetunniseks perioodiks teisele rinnale ja toida last ainult sellest rinnast. „Kasutamata“ jäänud rinda tekkivat pakitsust võid lüpsmisega leevendada, kui ainult nii vähe kui võimalik, et ebamugavustundest vabaneda. Kui olukord selle meetodiga mitme päeva jooksul ei parane, võid perioode pikendada. Mõned emad tunnevad, et meetodist on abi alles 12-tunniste perioodide korral!

#6: Kapsalehtedest võib olla abi, et piimakoguseid vähendada

Kuigi selle taga on väga vähe teaduslikke tõendeid, on paljud naised kogenud, et pidev kapsalehtede kasutamine on efektiivne viis piimakoguseid vähendada. Pese paar tervet kapsalehte, eemalda kõva juureosa ja aseta need rinnahoidjasse seniks, kuni need närtsivad. Jälgi, et rinnapiimakogused kapsalehtede kasutamise tagajärjel liigselt ei vähene! Tihti soovitatakse kasutada kapsalehti 20 minutit korraga kolmel korral päevas ning piimakoguse vähenemist märgates kapsalehed koheselt eemaldada.

#7: Kui vaja, on ravimtaimede ja ravimite kasutamine lubatud

Ravimtaimede, millest võib piimakoguste vähendamisel abi olla, hulka kuuluvad salvei, jasmiin ja piparmünt. Lisaks võib piimakoguse vähendamisel abi olla pseodoefedriinist, mis on paljude külmetusravimite üks koostisosadest. Ka hormonaalsed rasestumisvastased vahendid (pillid), mis sisaldavad östrogeeni ja progesterooni, võivad piimatootlikkust pärssida. Kui oled kõiki teisi nippe juba proovinud, võid neist viimase väljapääsuna leevendust leida. Tähtis on aga meeles pidada, et igasuguste ravimeetodite (nii taimsete kui keemiliste) kaalumisel tasuks kindlasti eelnevalt konsulteerida arstiga, et täielikult veenduda valitud meetodi ohutuses sinu ja sinu beebi tervisele.

Mida tuleks piimatootlikkust reguleerides tähelepanelikult jälgida?

Nagu kõigi piimakogustega kaasnevate probleemidega (olgu piima siis liiga vähe või liiga palju) on kõige olulisem jälgida lapse mähkmeid, et olla kindel, et laps saab piisavalt süüa. Vastsündinu peaks päevas tootma 6-8 tõeliselt märga mähet ning pärast neljandat elupäeva ka kolm kakast mähet päevas. Viimased peaksid olema kollased, teralised ja pigem vedelapoolsed. Mõned vanemad (kui ühekuused) beebid kakavad harvemini, kuid märgi mähkmeid peaks siiski rohkelt tekkima.


Lisaks on tähtis jälgida, et piimajuhad ei ummistuks – eriti juhul, kui imetad periooditi. Piimajuhade ummistumine on tõenäolisem, kui piima ei väljutata piisavalt ja lõpuni. Ummistunud piimajuhade sümptomite hulka võivad kuuluda kõvad tükid rinnas, mis võivad olla hellad, soojad ja punetavad. Imetamine võib olla ebameeldiv, kuid pärast seda väheneb ebamugavustunne ja pakitsus rinnas tuntavalt. Kui sul on mõni neist sümptomitest, millega kaasnevad ka palavik ja halb enesetunne, on tegemist mastiidiga (rinnapõletikuga). Sellisel juhul tuleks konsulteerida arsti või imetamisnõustajaga. Et piimajuha ummistust ravida, tuleb imetamist jätkata nii tihti kui võimalik. Soojenda ja masseeri ummistunud piirkonda ning proovi imetamise ajal rindu kokku vajutada ning mudida.

Mõned emad muretsevad, et rinnapiima kogus on pärast ületootlikkuse kontrolli alla saamist olematuks muutunud. Rinnad ei tundu enam pilgeni täis olevat, ei pakitse ega leki enam nii ohtralt, nagu varem. Parim viis veenduda, et piima on piisavalt, on jälgida lapse käitumist ning tema väljaheiteid. Kui märgi ja kakaseid mähkmeid on piisavalt, laps on rahulik ja kasvab ning areneb normaalses rütmis, on piimakogus ideaalne ning lapse vajadustele täpselt vastav.

Beebi kasvades märkad, et ületootlikkusest saab üha väiksem probleem. Beebi õpib efektiivsemalt imema, piimavoolu paremini kontrollima ning kasvab piisavalt suureks, et suuremaid piimakoguseid ära tarbida. Kuni see juhtub, peaksid püüdma anda endast parima, et sina ja beebi saaksite imetamist nautida. Ületootlikkus on küll keeruline ja väsitav probleem, kuid kindlasti ei ole see parandamatu. Proovi asjasse rahulikult suhtuda ning lõppude lõpuks leiad kindlasti enda keha ja oma beebi jaoks sobiva tasakaalu.

(Allikas: Bellybelly.com.au)

 

Emmede Klubi