Ema rinnapiim on spetsiaalselt tema lapse jaoks valminud toit. Peaaegu kõigi naiste rinnad on füsioloogiliselt võimelised piima tootma. Sellegipoolest ei pruugi aga imetamine kõigil emadel-lastel õnnestuda. Kui imetamine ei õnnestu, võib rinnapiima beebile pakkuda ka seda välja pumbates pudelist. Kuid kuidas sellisel puhul hiljem pumpamine nii lõpetada, et rinnad põletikku ei läheks?
Emmede Klubi ämmaemand Maret Voites annab nõu kaksikute emale, kes toitis oma lapsi 3,5 kuud rinnapiima pudelisse pumbates ja sooviks nüüd piimasegule üle minna, kuid pumpamise aega lühendades või pumpamiskordade vahelist aega üle kolme tunni pikendades tekib alati rinnapõletik.
Ämmaemanda sõnul on rindade jaoks loomulik, et piimatootlus hakkab vaikselt vähenema beebi 6.-7. elukuul, kui laps hakkab sööma vaikselt üha enam lisatoitu. Seega tuleks ka muul ajal piimatootluse vähendamiseks või lõpetamiseks harjutada rindasid väiksemat kogust tootma väga rahulikus tempos.
Voites soovitab esialgu asendada piimaseguga ainult üks toidukord päevas või osa toidukorrast, mitte vähendada kohe kõigi pumpamiskordade kestust või suurendada vahesid. Ka lisatoitu saab beebi esialgu ühe korra päevas, ampsukese. Harvem pumpamisest paremini toimib korraga väiksema koguse pumpamine, kuna nii saavad rinnad signaali, et piima kulub vähem ja tuleks seega toota vähem. Vältida tuleks rindade täiesti tühjaks pumpamist, kuna see tekitab rindades signaali, et tarvis on toota endises koguses või rohkemgi piima.
Rindade pumpamisest võõrutamise ajal võiks rinnahoidja olla vooderdatud külmikust võetud kapsalehtedega, mis pärsib põletiku teket. Nibuväli tuleb jätta kapsast vabaks ning lehti vahetada iga 4-6 tunni järel.
Iga kolme tunni tagant rinnapiima välja pumpamine, eriti veel kaksikutele, on kindlasti väga kurnav. Et aga iga kogus rinnapiima on titale kasulik, soovitab ämmaemand võimalusel kaaluda piimasegule üle mineku kõrvalt ka mingil määral rinnapiima pumpamise ja pakkumisega jätkata. See on lastele suur kingitus!
Millal ja kuidas Sina pumpamise lõpetasid?