Mida sööb imetav ema, seda sööb ka laps

Mida sööb imetav ema, seda sööb ka laps

13. May 2016, 13:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tegeluskeskuses Mõmmila treeneri ning toitumisspetsialistina töötav Liina Davõdova nõustab igapäevaselt beebide ja väikelaste emasid laste toitmise alal. Emmede Klubi palus Liinal jagada mõningaid olulisi küsimusi, mida Eesti emad tema käest küsinud on, ning muidugi neile ka vastused anda.

Küsimus: "Mu rinnapiima sööval beebil on päev läbi kestvad gaasid. Perearst ütleb, et lapse gaasid tulevad minu toitumisest. Samas ei oska arst öelda, mida ma siis vältima peaksin. Millised toiduained ema toidulaual tekitavad beebile gaase?"

Vastus: "Lapsele rinda andes tuleb alati arvestada sellega, et suuremal või vähemal määral jõuab ema tarbitav toit ka rinnapiima. Seepärast ütleb rusikareegel, et imetav ema ei tohi ka ise tarbida midagi, mida ta ei toidaks otse oma beebile - seetõttu tuleb hoiduda alkoholist ja muudest mürkidest, olla ettevaatlik ka käsimüügiravimite tarbimisel jms.

See, kas mõni tavaline ja ohutu toit põhjustab beebile vaevuseid, on täiesti individuaalne. Nii nagu mõni täiskasvanu on allergiline maasikatele või vaevleb kõhugaasides pärast rohket õunte söömist, on ka kõik lapsed erinevad. Paraku tähendab see, et lihtsat lahendust ema toitumisest tulenevate beebi gaaside ravimiseks ei ole - oma lapse keha tuleb lihtsalt sammhaaval tundma õppida.

Mõned seaduspärad siiski on. On täheldatud, et mis tekitab gaase emale, tekitab gaase ka tema lapsele. Seega kui sind ajavad liigselt puuksutama õunad, võib sama olla ka sinu beebiga. 

Järgmiseks võid proovida oma menüüst välistada klassikalised gaaside ja teiste kõhuhädade tekitajad:

- Kofeiin (kohv, must tee, Coca-cola, energiajoogid) – muudab lapsed rahutuks.
- Piimatooted – võib põhjustada ebamugavust kõhus (kõhuvalu, kõhugaasid, kõhulahtisus, ebaregulaarne soole läbikäimine).
- Suhkur – eriti just karboniseeritud magusad joogid võivad tekitada sooles käärimisprotsesse, mis omakorda tekitavad gaase

Kui gaasivalu on toidust tekkinud, peaks probleem kaduma 24 tunni jooksul pärast arvatava probleemse toiduaine menüüst eemaldamist.

Suures gaasivalude hirmus ei tohi kindlasti ära unustada, et ema toidulaud peab olema võimalikult mitmekesine. Hirmust lapsele gaase tekitada pikka aega ainult tatrast toitumine ei ole kindlasti arukas mõte. Tasakaalustatud toitumine on tähtis nii ema enda kui ka imetava lapse tervise jaoks! Laps peab rinnapiimast saama kätte vajalikud toitained.

Samal põhjusel pole sugugi mõistlik kohe pärast lapse sündi minna rangele dieedile, et kaalu kaotama hakata. Ka võivad beebile kõhuprobleeme tekitada kõikvõimalikud salendavad jms teed.

Kõhugaaside käes vaevlevad paljud beebid. Tihti ei olegi põhjus täpselt tuvastatav. Sellest pole midagi. See on osa beebiks ja beebi emaks olemisest. Enamasti mööduvad gaasivalud iseenesest kolmekuuseks saades."


Kas miski Sinu toidulaualt tekitab või tekitas Su beebile gaase? Mis?

kkristi kkristi 13. May 2016, 18:45

Laps saab kuuekuuseks ja siiani ei saa ma süüa paprikat mitte ühelgi kujul. Alguses oli nimekiri muidugi pikem, aga enam ei mäleta - kindlasti õunad ja pigem magusad puuviljad kui juur- või köögiviljad. Aa, vürtsikat, ohtra pipra, küüslaugu ja sibulaga sööke ka ei tohtinud süüa u esimesed kolm kuud.

13. May 2016, 15:16

Banaan oli ainuke mis tekitas lapsele jubedaid gaase.