Emmede Klubi poole pöördus värske ema, kes ei saa aru, miks laps iga kord rinnale asetades paaniliselt nutma puhkeb ja punnima hakkab, kuigi rindades tundub piisavalt piima olevat. Meie ämmaemanda Maret Voitese sõnul on ilmselt probleemiks piimapais, kuid põhjuseks võivad olla ka n-ö gaasinurgad kõhus või hoopis tissistreik. Ämmaemand selgitab kõiki neid olukord ja annab nõu, mida teha.
"Päris alguses, kui naine hakkab last imetama, võib tekkida teisel kuni viiendal päeval pärast sünnitust piimapais. Sel juhul on rind ülemäära täitunud ning väga pingul. Sedasi ei saa laps piisavalt haarata nibuvälja ning ei saa ka süüa. Kuna ta on näljane ja piima kätte ei saa, hakkab ta nutma," selgitab Voites.
Kuidas last aidata? "Selleks, et beebi saaks piisavalt haarata lisaks nibule ka nibu ümbritsevat pruuni ala, tuleks rinda veidi pehmemaks lüpsta. Kõigepealt aseta rinnale midagi sooja või mine sooja duši alla. Seejärel aseta nimetissõrm ja pöial umbes kolme sentimeetri kaugusele nibust ning suru sõrmi esialgu rinnakorvi suunas sissepoole ja seejärel vajuta kokku. Hoia paar sekundit ning seejärel vabasta surve, kuid ära sõrmi rinnalt tõsta. Järgmisel korral pead vajutama täpselt samale kohale. Mõne aja pärast hakkab rinnast vaikselt piima tilkuma. Võta ka teine rind rinnahoidjast välja, tõenäoliselt hakkab mingil hetkel ka teisest rinnast automaatselt piima tilkuma. Kui rind on pehmem, aseta beebi uuesti rinnale ning lase tal imeda, kaua ta soovib. Peale imetamist aseta rinnale midagi jahedat, hästi sobib selleks näiteks külmkapist võetud peakapsa leht või kinnine hapukoorepakk," annab ämmaemand nõu.
Piimapais tekib kõige sagedamini lapse esimesel elunädalal, kui piim alles tuleb rinda. Ema keha ei tea siis veel, kui palju piima beebi tegelikult ära joob, ning piima tekib esialgu väga palju. Peatselt saab ema keha aru, kui palju piina on tegelikult vaja toota, ning piimapais leeveneb - rinnad muutuvad taas pehmemaks ega tundu pingul ja pungil. Vahetevahel võib piimapais tekkida ka muudes imetamise järkudes - eriti siis, kui imetamist on äsja vähendatud (näiteks püüdes last öisest või päevasest imetamisest võõrutada).
Kui rinnad ei tundugi kuigi pingul, pole ilmselt tegemist paisuga. Võib-olla ajavad beebi nutma ja punnitama hoopis kõhugaasid. "Gaasivalu esineb beebidel enamasti alates teisest-kolmandast elunädalast ning võib kesta kuni kolmanda-neljanda kuuni," märgib Voites.
"Kui beebi hakkab punnitama või nutma ainult ühel rinnal või küljel olles, siis võib see olla seetõttu, et ühel küljel olles on surve soolestiku sellele osale, kuhu koguneb rohkem gaase, nn gaasinurgad, ning seepärast on beebil ka ebamugav sedasi olla." Kuidas sellisel puhul last aidata? "Võiksid proovida toita titale vastumeelsest rinnast näiteks nii, et olete mõlemad voodil külili, kuid tema jalad on sinu pea suunas. Nii saab ta olla temale meelepärasel küljel, kuid süüa ikkagi ka teisest rinnast," annab ämmaemand nõu.
Kui aga beebi hakkab nutma alles pärast natukest aega rinnal olemist, võib olla põhjuseks, et söödud piim pani soolestiku tööle ning liikuma hakanud gaasimullid teevad haiget. "Sel puhul võta beebi rinnalt ära, tõsta püstisesse asendisse, rahusta ta maha ning proovi uuesti rinnale asetada," ütleb Voites.
Põhjalikult oleme beebide gaasivaludest ja koolikutest ning nende leevendamisest kirjutanud näiteks SIIN.
Kui emale tundub, et tegemist pole ei piimapaisu ega ka gaasivaludega, võib lapsel käsil olla hoopis tissistreik, mis esineb beebidel tihti umbes kolmanda-neljanda elukuu paiku. Tissistreigi puhul keeldub beebi päevasel ajal suure nutuga rinnast, öösiti aga sööb rahulikult. Põhjus on lihtne - ta on avastanud selle põneva maailma, mis teda ümbritseb! Kuidas last kolmanda kuu tissistreigist üle aidata, oleme rääkinud SIIN.
Kas Sinu lapsel on esinenud imetamisaegseid nutuhoogusid? Kas saite põhjusele jaole, kuidas last aitasid?