Lusikalt või lusikaga söömine on beebi arengus väga tähtis

Lusikalt või lusikaga söömine on beebi arengus väga tähtis

25. Nov 2016, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Iga ema teab, et alates kuuendast elukuust tuleks beebile lisaks emapiimale hakata andma ka tahket toitu. Spetsialistid juhivad aga tähelepanu, et tahke toit peaks lapse suhu jõudma lusikalt või näpuvahelt, aga mitte lutipudelist või tuubist. 

Lusikalt ja hiljem lusikaga sööma õppimine on lapse arengus ülimalt oluline: see aitab arendada käte ja suu motoorikat; aitab järk-järgult muuta toitumist maitsete ja tekstuuri suhtes mitmekülgsemaks; tagab hammaste korrektse arengu ja edendab tervist üleüldiselt.

Ära paku lisatoitu tuubist imemiseks

Imemisega juba harjunud beebile on vanematel kõige lihtsam pakkuda vedelat köögivilja- või puuviljapüreed, mis on pakendatud tuubi. Sellest söömine on põhimõtteliselt sama, mis lutipudelist söömine. Kuid mis vanemale lihtsam, ei pruugi olla parim lapse arengule. Tuubist või imemisotsaga joogianumast võib beebile või väikelapsele erandolukorras, näiteks autosõidu ajal süüa-juua pakkuda küll, kuid see ei tohiks olla igapäevane praktika. 

Laste arengu terapeut Reet Post ütleb, et kui laps sööb lusikaga või kahvliga, siis harjutab ta aju väga aktiivselt kaug-koordinatsiooni, mis on hiljem lapse liikumisel ja ohutuse tagamiseks väga oluline. Tahkem toit ergutab süljevoolu suurendamist ja närimist, mis omakorda aktiveerivad soolestikku.

Laste arengu üks olulisi etappe on harjutada erinevaid meeli tegema koostööd. Kui pisikesed beebid kasutavad vaid üht meelt korraga - näevad, kuulevad, maitsevad –, siis pärast kuuendat elukuud peaks meelte töö kiirenema ning üheaastaselt peaks meeled juba ka koos töötama (sensoorne integratsioon), räägib Post. Erineval viisil erinevate asjade söömisest on siin väga suur abi.

Sealjuures ei ole Posti sõnul vahet, kas laps sööb lusikast, pistab ise käega toitu suhu või kas ta ajab osa toitu uuesti suust välja. Oluline on pakkuda erinevaid toitusid, erinevaid tekstuure, erinevaid kogemusi - seeläbi lapse meeli arendades.

Mis seos on lusikast söömisel ja rääkimisel?

Reet Posti sõnul arendab beebile teisel elupoolaastal tükilise toidu pakkumine lapse keele tööd, kelle tööl on aga tugev seos rääkima õppimisega.

Väikelaste logopeed Valli Vilu selgitab: see, missugust toitu, millal ning kuidas beebi või väikelaps sööma hakkab, mõjutab lisaks õige hambumuse kujunemisele ka keele, huulte ja põskede lihaskonna areng. Suumotoorika areng mõjutab otseselt häälikute moodustamist ja hilisemat lapse kõne selgust ja häälduse täpsust.

Valli Vilu sõnul peaks aastane laps võtma toitu lusikalt ülahuule toel, mis aktiveerib huuled, keele ja lõualihased. Pooleteiseaastane laps peaks suutma ise toitu lusikale võtta ja suhu panna. See ei pruugi kohe hästi õnnestuda ja toitu satub kindlasti ka mujale kui suhu, aga just harjutades tekivad oskused, areneb peenmotoorika ja silma-käe koostöö, mis omakorda on baasiks paremale kõne arengule ja esemelise tegevuse täiustumisele. "Kõik see toetab lapse taju ja kõne arengut," rõhutas Vilu.

Tuubiots võib takistada hammaste suhulõikumist

Tartu Ülikooli suu- ja hambahaiguste lektor Riina Runnel on seisukohal, et kui loodus annab hamba, siis on ka õige aeg seda kasutama hakata. Nii nagu pikaaegne (peale teist eluaastat kestev) imemisluti kasutamine, võib ka hammaste vahel olev tuubiots takistada hammaste normaalset suhulõikumist. Lapsel areneb ülemine hambarida kaarjana ning ei ulatu vastashammastega kokku.

Runnel loetleb veel lusikatoidu ja tükitoidu kasutegureid: hammas puhastub kõvemat toitu närides paremini - proovige süüa küpsist või banaani ja seejärel õuna. Näete selget erinevust. Vedelat toitu süües töötavad küll lapse põselihased, kuid vajalik on ka mälumislihaste areng. Närimist vajav tahke toit hoiab need töös. Toidutükkide "närimine" leevendab ka igemete kihelust.

Viimaseks märgib Runnel ära, et toidupala neelamine ei ole kaasasündinud oskus, vaid seda tuleb õppida. Neelulihaste treenimine ja üha suurema toidupalaga harjutamine toimub järk-järgult. Kui beebile tükilist toitu ei pakuta, ei õpi ta ka oskuslikult ja ohutult neelama.

PS! Ohutuse mõttes ei tohiks beebit või väikelast kunagi tahke toiduga omapäi jätta.

 


Tuubitoidud on praegu väga populaarsed. Paku seda lapsele lusikalt, mitte otse tuubist imemiseks. Anna juba varakult ka beebile endale toitmise ajaks lusikas kätte. Luba beebil ohutut tükitoitu kätega uudistada, sellega mängida ja seda sööma õppida. Luba aastasel lapsel ise kausikesest lusikaga süüa - mis siis, et see tähendab suurt segadust. "Toiduga ei mängita" on iganenud ütlus, mis beebide puhul kindlasti ei kehti.