Liiga vähe rinnapiima?

Liiga vähe rinnapiima?

24. Apr 2013, 14:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mida tähendab liiga vähe piima?

Peaaegu kõigil emadel on periood, millal nad kahtlevad, kas neil on piisavalt piima - seda eriti imetamise alguses.
Paljud emad arvavad, et neil on liiga vähe piima isegi siis, kui see tegelikult nii ei ole. Selline mulje võib jääda, kui rinnad ei ole enam nii täis ja piima ei tilgu nibudest.
Kuid tegelikult on need märgid sellest, et Sinu organism on imetamise ja piima nõudlusega ära harjunud. Kui lapsel on kasvuspurt, võib ta vajada rohkem piima kui tavaliselt ja tema sage söömine võib rinnad tühjemaks muuta. Enamikel juhtudel saab beebi piisavalt piima, või on võimalik ema piimakogust suurendada.
Mõningatel juhtudel siiski võib vähese piima tootmine panna beebi alatoitluse ohtu. Seega on oluline teada, kas piima on piisavalt.

Mis põhjustab liiga vähest piima kogust?

Rinnapiima tootmine võib ajutiselt väheneda, kui Sa ei toida beebit piisavalt tihti. Kas seda siis rindade valulikkuse, hea unega beebi või halva imemisvõtte tõttu. Ka mõned haigused või östrogeeni sisaldavad rasestumisvastased tabletid võivad piima tootlikkust mõjutada. Mõnel naisel on kaasa sündinud bioloogiline või füüsiline seisund ( hormonaalne seisund, rinnaoperatsioon), mille tulemusel on tal liiga vähe rinnapiima.
Enamike naiste jaoks ei ole probleem mitte piima tootmine, vaid imetamine. Nad toodavad piisavalt piima, aga mingil põhjusel, näiteks vale imemisvõtte tõttu, ei saa beebi piisavalt piima kätte.

Kuidas aru saada, kas beebi saab piisavalt piima?

Mõned vihjed:

  • Su beebi kasvab 30g päevas esimese kolme elukuu jooksul ja 15g päevas 3-6 kuusena. ( vastsündinud kaotavad tavaliselt peale sünnitust veidi kaalu ja saavad selle mõne päeva jooksul tagasi.) Laps peaks olema tagasi sünnikaalus 10-14 päeva peale sünnitust. Kaalutõus on parim tõend, et laps saab piisavalt piima.
  • Esimesel kuul kakab beebi enamasti vähemalt kolm korda päevas. Värv muutub viiendal päeval peale sünnitust sinepikollaseks. Peale esimest kuud muutub kakamine tavaliselt harvemaks - mõni laps kakab isegi üle paari päeva.
  • Su laps sööb tihti ( 2-3 tunni tagant) - vähemalt kaheksa korda ööpäevas.
  • Sa kuuled teda imetamisel neelamas ja võid mõnikord suu nurkades piima märgata.
  • Su laps tundub terve ja aktiivne.
  • Su laps märgab 7-8 korduvkasutatavat mähet või 5-6 ühekordset mähet päevas. Ühekordsed mähkmed imavad rohkem ja on raske öelda, millal need märjaks saavad. Kui Sa ei ole kindel, kasuta ühekordseid mähkmeid või võrdle ühekordsete mähkmete kaalu. Märjad mähkmed on veidi raskemad kui kuivad. ( Märkus: Ainult mähkmete märgamine ei aita kindlaks teha, kas beebi saab piisavalt piima: Ka vedelikupuudusega beebid pissivad. Kakamine ja lapse kaalutõus aitab seda paremini kindlaks teha.)

Kuidas ma saan piima kogust suurendada?

  • Kui Sa ei tooda nii palju piima, kui beebil vaja oleks, proovi järgmist: Pöördu imetamisnõustajate poole. Nad saavad Su last kaaluda ja jagada nõuandeid piima koguse suurendamiseks.
  • Imeta oma beebit tihti. Sagedane imetamine stimuleerib rinda rohkem piima tootma. Kindlasti paku iga toidukord mõlemat rinda.
  • Jälgi, et imemisvõte oleks õige. Ka seda aitab imetamisnõustaja Sulle vajadusel näidata.
  • Kui beebi ei ime ja neela piisavalt palju, pigista rinda, et piima paremini välja tuleks. Kui ka piimavool tundub aeglasem, vaheta rinda. Vaheta rindu edasi-tagasi, kuni tundub, et beebi sai kõhu täis.
  • Stimuleeri rinda rohkem piima tootma - pumpa söögikordade vahel ka käsitsi või rinnapumbaga piima välja. Säilita väljapumbatud piim beebi hilisemateks söögikordadeks, või ajaks, kuni Su rinnapiima kogus ei ole veel lapsele piisav.
  • Ära anna beebile lisaks pudelipiima või lisatoitu. Seda kuni lapse arst pole ette kirjutanud, et see on vajalik
  • Väldi luti kasutamist. Selle asemel julgusta last ennast rinna otsas lohutama - tema imemine stimuleerib piima tootmist.
  • Unist beebit võib olla vaja veidi äratada, et ta jõulisemalt sööks. See soodustab näärmete suuremat piima tootmist. Et teda ärkvel ja aktiivsena hoida, proovi rindu tihedamini vahetada, muuda asendit ja võta tal isegi osa riideid seljast ära. Mõned emad mudivad lapse käsi ja jalgu, et teda ärkvel hoida.
  • Emad, kes on kindlaks teinud, et neil on piima vähe, võiksid oma kilpnäärme üle kontrollida. Madal kilpnäärme tase vähendab piima tootmist.
  • Kui Sa ei ole kindel kas su beebi imeb korralikult, või oled endiselt piima koguse pärast mures - ära kahtle ja helista imetamisnõustajale!
  • Võid proovida ka erinevaid ravimtaimi, mis aitavad piima kogust suurendada. Aruta see kindlasti ka oma arstiga läbi.
  • Kui Sa oled proovinud kõiki mooduseid piima koguse suurendamiseks, aga tulutult, võib imetamisnõustaja pakkuda sulle ravimeid, mis aitavad piima kogust suurendada. Kindlasti jälgib ta seda protsessi ravimite võtmise ajal lähemalt.

Kuidas mõjutab liiga väike piima kogus last?

Kui beebi vajab regulaarselt rohkem piima, kui ta seda saab, võib tal olla liiga väike kaalutõus ja tema kehaline ning vaimne areng võib olla pärsitud. Kui laps ei võta kaalust juurde, või võtab lausa alla, helista oma lapse arstile ja pane visiidiaeg kirja. Enamikel juhtudel aitab selle vastu imetamistehnika parandamine, kuid mõningatel juhtudel näitab aeglane kaalutõus tõsiseid terviseprobleeme. Parem karta kui kahetseda!

Allikas

25. Apr 2013, 22:49

Esimesele lapsele sain rinnapiima pakkuda neljanda kuuni ja siis veel mõni kuu lisaks pulbripiimale. Teine laps on kasvanud üles ainult rinnapiimal ning on 1,4 aastane ning pigem on praegu teemakorral rinnast võõrutamine. Kummaline on aga see, et ma ei ole midagi omastarust teisiti teinud kui esimese lapsega.
Selles mõttes tundub vahel see rinnapiima olemasolu ja puuduolek ikkagi paras raketiteadus.