Laste spetsiifiline toitumisvajadus

Laste spetsiifiline toitumisvajadus

10. Nov 2014, 23:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vanemad peavad meeles pidama, et tasakaalustatud toitumine on lapse tervise pant kogu eluks.

Lapsed söövad vähe, kuid täisväärtuslikust toidust saavad nad kõik vajalikud toitained, et tagada terve keha tervislik töö.

Kui teil on õige toitumise põhiteadmised, ärge unustage toidupüramiidi: toitumise vundament on teraviljad ja muidugi vesi.

Sellele järgnevad köögiviljad ja puuviljad. Kolmas tase on piimatooted, oad, kala, liha, ja alles viimasel tasandil on maiustused, rasvad ja õlid.

Lapse tervislik dieet erineb täiskasvanute omast, see erinevus kestab kuni lapse kolme aastaseks saamiseni. On selge, et kuni aastani, kui laps alles tutvub erinevate maitsetega, tuleb uusi toiduaineid pakkuda erilise ettevaatusega. Kuna lapse kolme aastaseks saamiseni on lapse toitumisharjumused alles kujunemisjärgus, tuleks pöörata tähelepanu alljärgnevatele näpunäidetele.

Alla kolmeaastastele lastele ei soovitata pakkuda:

- Lehmapiima oma puhtal kujul;
- Igasuguseid lisaaineid sisaldavaid puljongeid;
- Mereannid, mis võivad tekitada allergilisi reaktsioone;
- Vorstitooteid, sest need sisaldavad värv- ja lõhnaained;
- Kondiitritooteid, sest need ei sisalda mitte midagi tervislikku;
- Mett, kui teie lapsel on kalduvus allergiatele;
- Meloneid ja viinamarju, kuna need suurendavad gaaside teket, ning ananassi ei ole üldiselt soovitatav tarbida kuni 7. eluaastani;
- Rasvane liha, pekk;
- šokolaad

Muidugi, toodete loetelu võiks veelgi jätkata, kuid see sõltub iga lapse individuaalsetest omadustest.

Me ei ole välja toonud tooteid nagu kommid, karastusjoogid ja magustoidud, gaseerimata joogid, kiirtoit, soolapähklid ja küpsiseid, sest kõike seda ei soovita keegi, olenemata sellest, kas ta on laps või täiskasvanu.

Tuleb märkida veel ka seda, et kuni kahe aasta vanune laps ei tohiks süüa sellerit ja pähkleid, (eriti maapähkleid), sest need on ühed kõige populaarsemad allergeenid.

Väga lahjat kohvi võib pakkuda lapsele alates 10-12-aastast.

Samuti tahame meelde tuletada tervislikud toiduvalmistamise viisid - kuni kahe aasta vanusele lapsele on parem mitte pakkuda paneeritud, praetud, grillitud roogi, maitseaineid, mis on töödeldud, samuti sibulaga roogasid või suures koguses küüslauku.

Pärast nimekirja, mida ei soovitata lapsele pakkuda, võib jääda mulje, et nad ei tohigi midagi süüa. Valida on tohutu hulga köögiviljade, marjade ja puuviljade vahel, paku lapsele piimatooteid ja teravilju - tatar, mais, riis, kaer. Kui neid tervislikke tooteid kombineeritakse omavahel, siis õnnestub süüa väga maitsvat ja tervislikku toitu.

Ole terve ja head isu!

20141110231907-49292.jpg