Täna lõpeb ülemaailmne rinnaga toitmise nädal. Sel aastal oli fookuses jätkusuutlikkus - imetamine ei ole kasulik mitte ainult emale ja lapsele, vaid ka keskkonnale. Ülemaailmset rinnaga toitmise nädalat korraldab üksikisikute ja organisatsioonide ühendus, kelle partneriks on ka Maailma Terviseorganisatsioon (WHO). Maailma Terviseorganisatsioon loetleb oma kodulehel kümme tuntud ja tundmatut imetamisega seonduvat fakti.
-
Rinnaga toitmine esimesel kuuel kuul on elulise tähtsusega. WHO suunitlused näevad ette, et rinnaga toitmist alustataks tund peale lapse sündi, et laps toituks esimesed kuus kuud ainult rinnapiimast ning et rinnaga toidetaks kaks aastat või kauem.
-
Imetamine kaitseb lapseea haiguste eest. Rinnapiim on vastsündinutele ja imikutele ideaalne toit. Imikud saavad rinnapiimast kõik toitaineid, mida nad eluks vajavad. Rinnapiima andmine on täiesti turvaline valik ning see sisaldab antikehasid, mis aitavad lapsi kaitsta muuhulgas kõhulahtisuse ja kopsupõletiku eest. Need kaks haigust on maailmas üheks juhtivaks imikute surma põhjuseks. Rinnapiim on kättesaadav ning selle olemasolu ei sõltu majanduslikust kindlustatusest.
-
Imetamine on kasulik ka emadele. Imetamine (juhul kui laps ei saa muud toitu peale rinnapiima) võib (aga ei pruugi) pakkuda kaitset rasestumise eest. Lisaks seostatakse imetamist rinna- ja munasarjavähki ja diabeeti haigestumise riski vähenemisega, samuti esineb imetavatel emadel vähem sünnitusjärgset depressiooni.
-
Rinnapiima mõju lastele on pikaajaline. Lastel, kes on saanud rinnapiima, esineb vähem kaaluprobleeme. Samuti esineb nende seas vähme diabeeti ning nende vaimne võimekus on parem.
-
Rinnapiimaasendaja ei sisalda rinnapiimas leiduvaid antikehasid. Rinnapiimaasendaja peab olema hoolikalt valmistatud, probleeme võivad tekitada nii saastunud vesi kui ka valed pulbrikogused. Last pudeliga tutvustades on oht, et rinnapiim kaob ja pudel jääb ainukeseks variandiks.
-
Imetamine sobib ka HIV-positiivsetele emadele. Kuna HIV kandub lapsele edasi ka rinnapiima kaudu, on varasemad soovitused sätestanud, et HIV-positiivsed emad ei tohiks oma last rinnaga toita. Nüüd peetakse sobivaks kombinatsiooniks imetamist ja retroviiruse vastast ravi.
-
Rinnapiimaasendajate turgu kontrollitakse tugevalt. Alates 1981. aastast peab kõigi rinnapiimaasendajate pakenditel olema kirjas rinnapiima eelised. Samuti on keelatud rinnapiimaasendajate reklaam ning rasedate või noorte emade mõjutamine.
-
Väga oluline on emade toetamine. Imetamine ei lähe alati kergelt ja loomulikult, mistõttu peavad noored emad olema ümbritsetud võrgustikuga, kellelt nad saavad tuge ja nõu. Samuti peavad haiglad võimaldama emal ja lapsel koos olla.
-
Emad peaksid jätkama imetamist ka tööle naastes. Paljudes töökohtades pole loodud võimalusi imetamiseks või piima hoiustamiseks. Tööandjate toetus (piisavalt pause, võimalus paari tunni kaupa ära käia või kodus töötada jne) võimaldaksid imetamist jätkata ka töö kõrvalt.
-
Tahket toitu peaks tutvustama kuuekuusele lapsele. WHO rõhutab, et tahke toidu lisaks andmine pole põhjuseks, et rinnapiima kogust vähendada. Samuti peab tahke toit olema lapsele eakohane ning ohutu.
Allikas: WHO