Kuidas sünnivad ja levivad vaktsineerimisvastased libauudised?

Kuidas sünnivad ja levivad vaktsineerimisvastased libauudised?

20. Sep 2019, 14:50 Emmede Klubi Emmede Klubi

Postimees analüüsis koos folkloristikadoktori, aastaid libatõdesid ja vandenõuteooriaid uurinud Anastasiya Astapovaga rohkem kui 8300 liikmega vaktsineerimisvastaste Facebooki gruppi „Ravimite ja vaktsiinide kõrvaltoimed“.

Astapov selgitas, et libauudised ja kuulujutud levivad eeskätt teavet valikuliselt tõlgendavate inimeste seas. Vaktsineerimisvastased eelistavad toetuda nendele vähestele infokildudele, mis kinnitavad juba väljakujunenud veendumust, ega pööra tähelepanu ülejäänud infole. Näiteks jagatakse üha uuesti uudist ühe vaktsineerimise kahjusid tõestava libauuringu kohta, kuid ignoreeritakse kümneid vaktsineerimise ohutust tõestavaid uuringuid. Libauudiste kirjutajad väänavad tõde, esitavad terve portsu valefakte, mida lugejad ei kontrolli, kuid pimesi usuvad ja üha enamatele inimestele jagavad. Samuti taasavaldatakse ühtesid ja samu libauudiseid aastate tagant.

Näiteks on Eesti grupis kaheksal korral viidatud Harvardi teadlase Tetyana Obukhanychi uuringule, mille järgi vaktsineerimata lapsed ei ole vaktsineeritud lastele kuidagi ohtlikud. See libauudis läks maailmas liikvele juba 2017. aastal. Tegelikult ei ole tegemist uuringu, vaid vaktsiinivastasel lehel avaldatud avaliku kirjaga, ning Harvardiga pole kirjal mingit pistmist. 

Grupis ringles ka uudis, et steriliseerimiskemikaalidega saastunud teetanusevaktsiini tõttu jäi Aafrikas viljatuks 500 000 naist. "Meie peavool pole sellest midagi kuulnudki - õudne tegelikult," kirjutas üks uudise jagajaist. Tegelikult ei ole peavool seesugusest juhtumist kirjutanud, sest see ei vasta tõele. Nimelt väitsid Keenia preestrid, et analüüsisid vaktsiini ja leidsid sealt rasestumisvastastes preparaatides kasutatavat ainet. Tegelikult pole selleks Keenias isegi vajalikke laboreid, samuti pole ühtegi tõendust, et vaktsiin oleks saastunud ega ükski naine viljatuks jäänud. 

Et seesuguse väärinfo vastu võidelda, tutvustas Facebook septembri algul uuendust: kui kasutaja tipib otsingusse midagi seoses vaktsineerimisega, suunatakse ta esmajoones WHO lehele. Järjepidevalt vaktsineerimisvastast väärinfot postitavad grupid on lükatud Facebook otsingutulemustes viimaseks. Eestikeelse otsinguga filter veel ei toimi. 

Loe grupist leitava väärinfo kohta põhjalikumalt Postimehest!