Kuidas saab isa toetada imetamise õnnestumist?

Kuidas saab isa toetada imetamise õnnestumist?

02. Sep 17:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Imetamine on parim viis beebi toitmiseks. WHO ja UNICEFi hinnangul on oluline roll imetamise soodustamise juures ka isadel. Kuidas siis saab isa imetamise edukat õnnestumist toetada?

Emmede Klubi ja imetamisnõustaja Rael Ojasoo annavad nõu:

  • Valmistuge koos ette. Käi koos naisega raseduse ajal sünnitust, imetamist ja lapse hooldamist õpetavates perekooli loengutes ning rääkige plaanid ühiselt läbi. Ära jää kõrvale. 
  • Ole teadlik. Vii end kurssi tänapäevaste teadmistega sellest, kuidas imetamine toimib. Tea, et rinnapiim on beebile parim toit, sest see sisaldab immuunsust tugevdavaid ja haigusi ennetavaid aineid, mida poesegusse lisada ei saa. Tea ka, et kuigi loomulik, on imetamine enamikele emadele ja beebidele esialgu päris keerukas, selle käppa saamine võtab aega. Ning tea sedagi, et vahel vajab beebi või ema siiski kunstliku piimasegu abi - kui nii juhtub, siis pole sellest hullu!
  • Võta välja isapuhkus, võimalusel sellele järgnevalt ka põhipuhkus. Isapuhkuse eest saad hüvitist oma tavapärase palga järgi, selle maksab tööandjale kinni riik. Võta puhkust ka siis, kui oled iseenda tööandja, ning lisaks raha välja võtmisele jää ka päriselt koju. Sul on terve elu aega tööd teha, kuid sinu laps sünnib vaid ühe korra.
  • Võta majapidamistööd enda peale. Imetamise õnnestumiseks ja sünnitusest taastumiseks on tähtis, et ema ja beebi saaksid kahekesi lihtsalt olla ja uut oskust harjutada. Vastsündinu sööb vähemalt kaheksa korda ööpäevas, enamasti aga umbes 12 korda. Sellele kulub märkimisväärne osa ema ja beebi ööpäevast. Seega võiksid kõik majapidamistööd, sh poes käimine, söögi valmistamine ja koristamine jääda esialgu isa hooleks!
  • Paku juua. Imetav ema vajab väga palju vedelikku ning tihti tekib vastupandamatu janu just lapse toitmiseks maha istununa - paku talle klaasike vett või mahla. See on väike, aga abistav ja hooliv šest!
  • Anna uneaega. Tihtilugu saab värske ema esimestel nädalatel väga vähe magada, sest beebi tahab pidevalt rinnal olla. Kui laps vajab öösel muud kui rinda (näiteks silitusi, mähkmevahetust), siis võta need ärkamiskorrad enda peale - toitmiskordi on niikuinii kõige enam. Või kui laps hommikul ärkab ja kõhu täis sööb, võta ta endaga elutuppa kaasa - uudistage koos maailma või jalutage kuni järgmise toitmiskorrani õues, lastes emal veidi puhata.
  • Ära vabanda end öisest abistamisest välja põhjusel, et sina pead ju hommikul tööle minema. Usu, et pärast unetut ööd terve unetu päeva pisikese beebiga veeta pole sugugi kergem, kui tööle minna. 
  • Käed külge! Jah, enamik beebi ärkvelolekuajast tundub esialgu kuluvat söömisele, kuid on siiski tegevusi, millega saab aidata isa: mähkmevahetus, pepupesu, vannitamine, naba ja silmade puhastamine, pärast toitmist krooksutamine, ning muidugi kaisutamine, paitamine, kallistamine, kiigutamine, kandmine... 
  • Ole puhvriks. Pärast sünnitust vajavad paljud naised lihtsalt aega. Aega taastumiseks, aega imetama õppimiseks, aega emarolliga kohanemiseks. Samal ajal on aga sünnitusjärgselt palju sugulasi ja lähedasi, kes soovivad kannatamatult uue ilmakodanikuga kohtuda, oma nõuandeid jagada jms. Võta nendega suhtlemise roll enda peale. Näiteks võid pereliikmetele teada anda, et teiega on kõik hästi, kuid vajate veel veidi aega kohanemiseks ja helistate kindlasti, kui olete külaliste vastuvõtmiseks valmis. 
  • Ole mõistev ja toetav. On tore, et oled rinnapiima tähtsusega kursis, kuid ära mingil juhul hurjuta naist, kui imetamine ei õnnestu. Ära kunagi survesta ema imetamisega jätkama või sellest loobuma - selle asemel toeta. Kuula, mõista, lohuta. Kui näed, et partner on hädas, paku välja võimalus kutsuda koju imetamisnõustaja või pöörduda nõustaja kabinetti. Aita otsida internetist number, panna kirja aeg, minna kohale jms. 
  • Hoia ja kiida. Naised on sünnitusjärgsel perioodil väga haavatavad, paljudel esineb n-ö mammamasendust - pealtnäha põhjusetut kurvameelsust. Nii rasedusest-sünnitusest taastumine, uue emarolliga kohanemine kui ka imetamine lähevad oluliselt edukamalt, kui naine tunneb end enesekindlalt. Anna naisele nii sõnades kui ka tegudes teada, et ta on tubli, vapper ja kaunis ning saab emarollis kindlasti hästi hakkama - ning te teete seda kõike koos, sa oled talle alati toeks. Hoidu negatiivsetest kommentaaridest välimuse või majapidamise suhtes, ära survesta naist seksuaaleluga taas alustama.
  • Aita avalikes kohtades. Tihti tunneb ema end esialgu avalikes kohtades imetades ebakindlalt, kuid beebi küsib ikka süüa siis, kui küsib. Aita leida sobivat kohta, julgusta ja süsti enesekindlust - ütle naisele, et ta teeb õiget asja ega pea midagi häbenema või ennast peitma. 

 

Kuidas saab Sinu hinnangul isa imetamise õnnestumisele toeks olla?

 

Kui tahaksid oma lapsele rinnapiima pakkuda, kuid tunned, et vajaksid sel teekonnal veidi abi, siis kirjuta julgelt Facebookis Rael Ojasoo või e-posti aadressile rael.ojasoo@gmail.com.