Kuidas, millal ja millise lisatoiduga alustada?

Kuidas, millal ja millise lisatoiduga alustada?

25. Nov 2014, 16:12 Emmede Klubi Emmede Klubi

Enne kui hakkate beebile lisatoitu pakkuma, valmistage end hästi ette, uurige erinevat informatsiooni ja jälgige oma last.

Enne lisatoiduga alustamist mõelge mõnele küsimusele:

- Kas beebi sööb imikute piimasegu või ainult rinnapiima?
- Kas beebi võtab ilusti kaalus juurde?
- Kas beebi ilmutab toidu vastu huvi?

Sõltuvalt sellest, millised on vastused nendele küsimustele, tuleb otsustada, millal on õige aeg lisatoiduks. Umbes 4 kuu vanuselt võib hakata lisatoiduga harjutama beebit, kes võtab halvasti kaalus juurde või sööb vaid imikute piimasegu - kui laps on terve, võtab kaalus ilusti juurde ja saab rinnapiima, võib lisatoiduga alustada 6-7 kuu vanuselt.

Kui hakkad lisatoitu pakkuma alates 4 kuu vanusest, näiteks seetõttu, et ta sööb piimasegu, siis üldiselt on saadaval ainult üht tüüpi lisatoitu - pudrud.

Kui toidad last vaid rinnaga, võid oodata kuni beebi ise näitab üles huvi tahke toidu vastu ning siis saab valida juba mitut liiki lisatoidu vahel:

Lisatoit beebile:


Kõik toit peab olema pudru või püree kujul

Põhitingimused

- Iga uut toitu paku vaid siis, kui laps on täiesti terve

- Uusi tooteid õppekavades dieeti 1 nädal enne ja 1 nädal pärast korrapärased ennetavad nakatamist

- Iga uut toitu paku alguses väikestes kogustes umbes 5-10 grammi. Beebi organismi reageerimist uuele toidule tuleb jälgida mitu päeva. Kui lapsel ei ole allergilist reaktsiooni, võib suurendada toidu kogust päev-päevalt 1-2 nädala jooksul.

- Puuviljamahla ei soovitata beebile pakkuda

- Soovitatav on kasutada lastele püreed, sest need on koostatud keskkonnasõbralikest ainetest, mis on rikkad vitamiinide ja mineraalide poolest.

- Ära paku beebile kahte uut toodet korraga, sest kui lapsel tekib allergiline reaktsioon, on raske allergeeni kindlaks määrata. Uued koostisosad juba sobivatele toitudele võib lisada 4-5 päeva pärast

- Alates 6-7 kuu vanuses laps peaks sööma ainult oma söögitoolis

- Toidukordade vahel ärge pakkuge lapsele süüa - õunad, kuivikud, leib jms, sest see vähendab söögiisu ja ei lase maol lõõgastuda

- Alates 9-10 kuu vanused lapsed hakkavad sööma iseseisvalt võta 2 lusikat - 1 lusikas sulle ja 1 lusikas lapsele

- "Täiskasvanute" toitu ära jäta lapse jaoks nähtavasse kohta, seda söö vaid siis kui laps ei näe

- Kui lapsel ei ole haiguse tõttu isu, siis parem las ta jätab söögi alles, kuid siiski ärge pakkuge toitukordade vahel talle süüa 

- Söögiaeg peab olema rahulik. Seal, kus laps sööb, ei tohi sisse lülitada TV ja teised pereliikmed ei tohiks juhtida lapse tähelepanu mujale

Pedagoogiline täiendamine

Pedagoogiline täiendamine - imikutele, kes on ainult rinnapiimatoidul. Eesmärk - tutvustada lastele toidunõusid ja seda, kuidas tuleb käituda lauas. Selle all ei ole mõeldud lapse toitmist, vaid soodustab lapse loomulikku huvi tahke toidu vastu ja aitab luua õigeid toitumisharjumusi.

Põhitingimused

- Lisatoiduga alustamise aega ei näita kalender, vaid lapse valmisolek: laps näitab üles huvi toidu vastu, söögiriistade vastu , ta suudab istuda ja ta on vanem kui 6 kuud.

- Lapse lisatoidu kogus ei ole kõigi laste puhul sama. Annus sõltub lapse vanusest ja tema oskustest. Võib pakkuda ka kangideks lõigatud puu-ja köögivilja või beebiküpsiseid, mida on beebil hea ise käes hoida ja lutsutada.

- Toitu võib lapsele pakkuda samal ajal kui täiskasvanud söövad. Beebi istub kas vanema süles või oma söögitoolis, kuid seda vaid siis kui laps selle vastu huvi tunneb, sundida ei ole hea.

- Rinnaga toitmine peaks jätkuma samas koguses. Lisatoidu pakkumine ei asenda rinnapiima, vähenda seda järk-järgult, võttes arvesse lapse vajadusi, mitte seda kui palju ta on söönud. Kuni lapse 12-kuuseks saamiseni on tema põhitoiduks rinnapiim, mis moodustab kuni 70% päevasest toidust.

Loomulik lisatoit

Briti meetod, kus laps ise valib, mida ta sööb ja paneb toidu ise endale suhu.

Oluline on - proovi last ise mitte sööta Selle mõte on, etlaps saaks näidata, et ta kasvab sureks ja tahab proovida midagi uut.

Kui valite loomuliku näputoitumise, siis kuni 8 kuud vana laps õpib tundma uusi maitseid, lisatoitmist ta ei vaja.

Lisaks kuni 8 kuu vanune beebi ainult tutvuvad toiduga, ta õpib kasutama pintsetvõtet, kui ta sõrmedega toitu haarab. Seejärel paku talle pehmemait toite, nagu banaan või tükk juustu, sest laps saab sellega juba hakkama.

Ka pärast 8 kuuseks saamist ei söö beebi veel suures koguses lisatoitu, sest rinnapiim või piimasegu on ikka põhiliseks toiduks kuni aastaseks saamiseni.

Laps, kes on võimeline sööma ainult vedelat püreed, ei tea kuidas toitu närida. Närimine ja toidu segunemine süljega aitab kaasa toiduainete töötlemisele maos.

 Ei tohi unustada, et iga laps on individuaalne ja vastavalt oma lapsele tuleb valida õige aeg, millal alustada lisatoiduga.

Paku oma lapsele maitsvat, toitvat ja tervislikku lisatoitu!