Kui beebi sünnib enneaegsena, tahavad vanemad loomulikult teha kõik, mis nende võimuses, et aidata lapsel kiiresti suureks ja tugevaks kasvada. Selleks saab lapsele pakkuda nn. "känguru-hoolitsust" (nahk-naha kontakti lapsevanema ja lapse vahel), imetada ning veeta lapse kõrval võimalikult palju aega, kui ta juhtumisi neonatoloogia osakonnas viibib. Sellele kõigele lisaks on aga avastatud veel üks meetod, mis enneaegse lapse arengut veelgi toetab: beebile lugemine.
Selgub, et lasteraamatute kõva häälega ette lugemisest võib olla ka muud kasu, kui ainult pisikeste unne suigutamine. Lisaks võib see aidata kaasa enneaegse tita aju arengule ja isegi parandada tema tuleviku lugemisoskust, selgitab Bostoni Brigham and Women's Hospitali neonatoloog dr. Carmina Erdei.
"Beebide jaoks on auditoorne stimulatsioon tohutult vajalik", rääkis tohter intervjuus Bostoni uudistekanalile WCVB. Eriliselt oluline olevat see tohtri sõnul enneaegsetele lastele, sest rohkem kui poolte madala sünnikaaluga laste kõne areng on esimeste eluaastate jooksul tavalisest aeglasem.
Selle puhul aitabki lastele lugemine - mõtestatud kõnet (s.o. raamatust loetud teksti) kuulnud beebidest saavad Erdei sõnul kolmandasse klassi mineku ajaks paremad lugejad. "Enneaegsele lapsele lugemine soodustab aju varajast arengut ja see tõesti annab lapsele eelised õnnestumiseks," toonitas ta.
See ei tähenda muidugi, et peaksid neonatoloogia osakonda raamatukogutäie raamatuid kaasa pakkima. Dr. Erdei sõnul piisab, kui lapsele lugeda päevas 15-20 minuti jagu - selleks piisab vaid peotäiest lihtsamatest beebidele ja väikelastele mõeldud raamatutest. Ja kuigi on suurepärane, kui lapsele loevad tema ema ja isa, on hea ka see, kui vanemate puhkehetkede ajal saab lapsele lugeda näiteks haiglaõde. Kasu lõikab laps lugemisest igal juhul.
Emmede Klubi