Kuidas aidata oma partneril olla hea isa?

Kuidas aidata oma partneril olla hea isa?

17. Dec 2013, 12:17 Emmede Klubi Emmede Klubi

Siin on nõuanded emadele, kes soovivad, et nende partnerid oleksid suurepärased isad: 

Hoia ennast tagasi

Täpselt nii - tõmbu natuke ise tagasi. Tule isa tee pealt eest ja ära ütle talle, kuidas ta oma "tööd" tegema peab. Tema töö ei ole olla selline lapsevanem, nagu sina, vaid selline, nagu tema seda on, kirjutab FitPregnancy. Ta ei pea olema sama hea kui ema, vaid olla hea isa, kes õpib ise laste eest hoolitsema ja neid üles kasvatama - seda nii hästi, kui tema seda oskab, mitte nagu sina. 

Kuidas ta seda teeb? Nagu emadki, õpivad isad läbi tegutsemise. Jah, tuleb ette ka vigu. Aja jooksul õpivad isad aru saama, mis tundub õige ja muutuvad selle võrra enesekindlamaks. See annab võimaluse lapsele õppida, et ka issi oskab tema eest hoolitseda ja kui tuleb päev, kui isa seda tegema peab, võib laps usaldada, et isa teab, mida ta teeb. Kui lapse eest hoolitseb igapäevaselt rohkem kui üks täiskasvanu, õpetab see talle paindlikust, vastupidavust, usaldust, armastust ,turvatunnet ja ta teab, et tema eest hoolitsetakse. 

Paljude naiste jaoks on enda tagasi hoidmine raskem teha kui öelda. Kui sa emale ütled, et lase oma mehel isa olla. Las ta teeb asju oma moodi, on ema tavaline vastus, et ta ei tea kunagi, kuidas beebi eest hoolitseda, kui ma seda talle ei ütle. Kuni lapse isa ei ole lausrumal või liikumisvõimetu ( ja enamik isasid ei ole neist kumbki), mõtleb ta selle varem või hiljem välja. Anna talle ruumi olla enda versioon isast. Ta ei pea olema sinu versioon sellest, milline üks isa olema peaks. 

Nii paljud naised teevad selle vea, et ei lase isal tegutseda ja hiljem kannatavad selle all omakorda ise, et ei jõua kogu endale võetud koormat kanda. See õik algab sellest, et tulevased emad mõtlevad enda jaoks välja, milline ideaalne isa olema peaks, sest nemad on lugenud palju raamatuid, kuidas ema olla ja arvavad, et nendel peab kõige üle ainuõigus olema.  Isadus on lihtsalt isaduse mehisem versioon. Isa on eraldiseisev ja võrdne isik ja tegelikult on paljud tegevused ja vastutus sobilik mõlemale lapsevanemale.

Meie ühiskond ja kultuur on harjunud emasid ja lapsi eraldiseisvaks üksuseks pidama. Ühes perekonna-teemalises telesarjas "Ema teab kõige paremini", üritab isa kodus tegutseda ja keerab kõik ema tulekuni pea peale. Ema seab kõik jällegi korda. Pole ime, et paljud mehed arvavad, et nad ei sobigi seda "tööd" tegema. Neile on sisse kasvatatud, et nad ei oska lastega ümber käia. 

Tõde on see, et mõlemad lapsevanemad suudavad edukalt beebi eest hoolt kanda. Seda siis, kui nad ei tunne ennast kõrvale jäetuna, kamandatuna,  teisejärgulisena, kritiseerituna, alavääristatuna, temaga ei riielda ja ei kohelda muul viisil nii, et nad peaksid tundma, et nad ei tea, mida nad teevad.  Enamik mehi, kes ennast nii tunnevad ( ja ausalt öeldes, teeks meist nii igaüks), teevad selle peale ainult kahte asja: vihastavad või tõmbuvad eemale. Tõenöolisemalt tõmbuvad eemale. Nad üritavad teha asju nii, nagu ema seda nõuab, aga kui see ei ole piisavalt hea ( sest nad ei ole emad), nad tunnevad ennast saamatuna ja loobuvad võimalusest üritada lapsega hakkama saada. Sellest on väga hahju, sest kui mehi julgustataks ja nad head isad on, saaksid sellest kõik kasu. 

See on eriti vajalik emadele, kes lähevad peale hüvitiste lõppemist tagasi tööle. Isegi kui laps käib lasteaias või on teil palgatud lapsehoidja, on sinu töötegemine lihtsam ja produktiivsem, kui teil on lapse esimesest elupäevast paigas, et nii sina, kui partner mõlemad hoolitsete beebi eest. Loomulikult on ema see, kes saab imetada, aga peale selle kõik muu on omavahel jagatav!

Siin on mõningad nõuanded isadele: 

Astu samm lähemale

Ära oota luba, soovitusi või juhiseid, kuidas oma last kasvatama hakata. Kui sa ei tea, mida sa teed - hakka õppima, vajadusel küsi nõu või improviseeri. Isaks olemine algab esimesest päevast esimeste mähkmevahetustega, beebiga jalutamistega, magamata öödega, koolikutega, hammaste tulekuga, okseste riiete pesemise ja mähkmetea äraviskamisega. Selle kõige käigus õpib sinu laps, et sind võib usaldada. Usalda oma instinkte. Sa tead, mida sa teed. Tegelikult ka - isa, sa oskad ja suudad seda!

Jeanne Faulkner

17. Dec 2013, 15:08

Väga hea artikkel . Tänu sellele sain aru, milline mina kodus olen. Martinil on väga tubli isa, kuid mina kipun teda pidevalt õpetama lapse kasvatuse osas : mis õige, mis vale. Küll ta mängib temaga valesti ! Siis kui lapsel uneaeg ja panen voodisse, lasen ma tal nutta...kuid issi süda muutub härdaks ja tahab üles võtta, mina kohe keelan. Tänu sellele taipan, et tänu minu keelamistele ja õpetamistel ongi meie suhted keerulised. Üritan ja püüan nüüd tagasi ennast tõmmata, jääda tahaplaanile ja lasta issil oma lapsega tegeleda nii nagu õigeks peab 😀