Tihtilugu on värsked lapsevanemad kimpus ööunega - tita on päeva ja öö ära vahetanud, nutab öösel gaasivaludes, sööb öösel tihti vms. Vähem tehakse aga juttu beebi päevaunest. Esimest korda lapsevanemaks saades kujutame ette, et esialgu magab laps päeval päris palju. Mida aga teha, kui tegelikkuses ei ületa päevaunede pikkus poolt tundigi?
Tõepoolest, keskmine vastsündinu magab ööpäevas umbes 16 tundi - sellest poole päeval ja poole öösel. Kolmekuuseks saades magab laps ööpäevas kokku umbes 15 tundi, millest viis päeval. Teisel elupoolaastal magab beebi ööpäevas 13-15 tundi, millest päeval 2-4 tundi. Kõik lapsed ei olegi aga loodud keskmised olema, ja see on okei!
"Kui beebi magab päeval rahutult ja vähe, võib see tõepoolest olla vanematele murettekitav ja väsitav," sõnab Emmede Klubi ämmaemand Maret Voites. Ta rahustab: "Samas lapsed on erinevad. Mõni laps ongi tundlikuma närvisüsteemiga ning magab päeval ainult ühe unetsükli korraga (30-40 minutit) või teeb veel lühemaid uinakuid. Mõnikord magavad sellised beebid väga hästi õues värskes õhus, aga on ka lapsi, kes ka õues teevad ainult 30-40 minutilise une."
Esimeseks soovitab ämmaemand lugeda oma tita ööpäevased unetunnid kokku. Kui und on kokkuvõttes liiga vähe, näiteks peaks kolmekuune magama umbkaudu 15 tundi, kuid magab 13 tundi, aga tita närvisüsteem päevast magamist ikkagi väga ei armasta, siis pane ta lihtsalt õhtul varem magama. Ööuni on magusam ka seetõttu, et öösiti toodab meie keha rohkem melatoniini ehk unehormooni.
"Püüa panna beebi ööunne juba kell 19-20 paiku õhtul. Olen täheldanud, et kui tuua õhtune magamamineku aeg varasemaks, võib see aidata parandada ka päevaunesid. Kasulik on ka rutiini tekitamine. Samad toimingud iga päev samadel aegadel. Ära jäta õhtust vanni liiga hiljaks, beebidele on see sageli pigem ergutav," soovitab Voites.
Võib-olla on tital aga hoopis gaasid? "Öösiti on titad unisemad ning neelavad palju vähem õhku, mistõttu magavad ka rahulikumalt." Päeval on gaase rohkem ning need võivad häirida lapse ühest unetsüklist teise liikumist, mistõttu beebi ärkabki kahe unetsükli vahel täielikult üles ega uinu enam. Beebi üks unetsükkel on 30-40 minutit.
"Kui kahtlustad, et gaasid võivad beebile häda teha, siis proovi paariks päevast oma menüüst välja jätta piim ning muud ka sulle gaase tekitavad toiduained (õun, kapsas, gaseeritud joogid vmt). Vaata, kas muutub midagi? Samuti krooksuta beebit alati peale söötmist, et vähendada allaneelatava õhu kogust," annab ämmaemand nõu.
Alates kolmandast elukuust hakkab beebi keha rohkem melatoniini tootma ning uned peaksid muutuma pikemaks ja rahulikumaks.
(Allikad: Emmede Klubi, küsimuste-vastuste rubriik "Ämmaemand annab nõu")
Kas Sinul on olnud muresid lapse päevaune pärast?