Ligi kolmandik lapsevanemaist mõtlevad, et oleksid võinud oma lapsele muu nime panna, ütleb hiljuti Suurbritannias läbi viidud küsitluse tulemus. Loetleme kõige levinumaid põhjuseid, miks emad-isad oma lapsele pandud nime hiljem kahetsema on hakanud!
1. See nimi sai liiga populaarseks. Ühest küljest on arusaadav, miks ema või isa, kelle lapsest saab oma klassi kolmas Adeele või Sofia, Robin või Rasmus (viimaste aastate populaarsemad lapsenimed Eestis), võib tulevikus mõelda – äkki oleks ikkagi pidanud valima midagi, mis ei trooninud aastakäigu nimede topis? Teisest küljest ei tasu nime populaarsuse pärast sugugi meelt heita, sest popid nimed on popid asja eest –neid peetakse ilusaks, need meeldivad väga paljudele! Ning lõppkokkuvõttes loeb ainult see, milline nimi emale-isale endile südamelähedane on.
2. Nimevalikut kallutas teiste inimeste survestamine. Kipub olema, et planeeritava nime või nimede lähedastele tutvustamisele järgneb arvamuste valang. Kommentaarid nagu „Ärge Triin küll pange, see on liiga lihtne,“ „Ärge Cathriin küll pange, see on liiga võõrapärane“ ning „Ma tunnen ühte Sebastianit, kes on tõeliselt nõme inimene“ võivad last ootava pere jätta olukorda, kus ükski kaalutav nimi ei sobi – iga variandi kohta on keegi kallis, kes selle peale nina kirtsutab. Lõpuks valitakse mitte kõige südamelähedasem, vaid kõige umbmäärasem nimi, mida keegi juhuslikult maha ei teinud. Siit ka õppetund – lähedaste nimevalikuid on kohatu laita.
3. Nimi ei sobi lapsele. Kui laps sünnib, ei tea me tema iseloomu või välimust veel. Hiljem võib tunduda, et valitud nimi lihtsalt ei sobi lapsega kokku. Kuid laps muutub ja areneb kogu aeg edasi! Võib olla on just tore, kui nimi tähistab vastandit või tasakaalustab loomu, näiteks tumedapäine Heleriin või rahumeelne Maru.
4. Mõni lähedane pani sama nime oma hiljem sündinud lapsele. Kas beebinime saab „varastada“,või kuuluvad nimed kõigile inimestele? Oleneb arvajast, aga mõnele inimesele on üsna vastumeelne, kui tema hoolikalt valitud beebinime kannab peatselt ka sõbranna või nõbu laps. Mõtle sellele, et inimesed valivad oma lapsele üldjuhul sellise nime, mis on nende peas tugevalt positiivsete seostega. Järelikult meeldite nime matkinud lähedasele väga, ta peab sinu last imearmsaks ja soovib alateadlikult sarnast beebit.
5. Nimi on liiga ebatavaline või liiga keeruline hääldada või kirjutada. Pole lugu – kui pidev lapse nime häälduse või kirjapildi parandamine hakkab häirima, siis võite kasutada kahest nimest ühte selgemat või minna igapäevaelus üle lihtsama hüüdnime kasutamisele.
6. Sama nimega inimene (või orkaan!) saavutab ebameeldiva kuulsuse.
Põhjuseid, miks inimesed lapsele pandud nime kahetsema hakkavad, on muidugi veel. Näiteks võivad vanemad lapse kasvades avastada, et eesnime initsiaal koos perekonnanimega moodustavad sõna, mida teised lapsed narrima kipuvad. Siis tasub meenutada, et igaüks meist on omaenda nime ühel või teisel eluhetkel trotsinud. Pikas plaanis ei tähenda see tuhkagi.
Ning kui lugu on eriti hull, siis ära unusta – teatud tingimustel saab eesnime tegelikult ka vahetada.
(Allikad: Channel Mum, Scary Mommy)
Kui saaksid oma lapsele nime andmisega otsast alata, siis kas tänane valik erineks toonasest?