On juba üldtuntud teave, et raseduse ajal alkoholi juua ei tohiks. Alkohol on teratogeen ehk loote arengut kahjustav aine ning ema poolt joodav alkohol jõuab tema verest otse ka beebi verre. Vähem teatakse aga seda, kas ja kui palju alkoholi jõuab rinnapiimasse ning kas imetamise ajal alkoholi tarbimine on beebile ohtlik?
Kindlasti ei saa soovitada ühelgi beebit hooldavale (imetavale ega mitte-imetavale) inimesele purjutamist. Alkoholijoove alandab inimese reaktsioonikiirust ja mõtlemisvõimet, seega võimet imiku eest hoolt kanda! Kindlasti ei tohiks purjus inimene magada beebiga ühes voodis, sest see suurendab oluliselt beebile pealekeeramise ja beebi lämmatamise tõenäosust. Joobes inimene ei pruugi öösel beebi vajaduste peale ärgata.
Suure alkoholikoguse joomise puhul jõuab ka rinnapiimasse nii palju alkoholi, et see võib beebit mõjutada. Näiteks võib joobes ema piim beebi uniseks või nõrgaks teha ja järjepideva tarbimise korral võib see beebi kasvu pärssida.
Teine lugu on aga sellise alkoholikogusega, mis ei tee veel purju. Täna ollakse seisukohal, et väikese alkoholikoguse tarbimine imetamise ajal on beebile ohutu. Mõistliku koguse alkoholi tarbimist pole põhjust imetavale emale keelata, sest sellest rinnapiima jõudev alkoholikogus on üldjuhul väga madal ning sellel pole leitud beebile negatiivset mõju.
Kui palju alkoholi on siis ohutu? Seda on raske täpselt öelda, sest see oleneb ema kehakaalust, alkoholitarbimise ajast, beebi vanusest jne. Teadaolevalt ei ole lapsele ohtlik kuni üks alkoholiühik päevas (nt 300 ml siidrit, 100 ml veini) ning kuni kaks alkoholiühikut nädalas, eriti kui ema ootab pärast tarbimist imetamisega paar tundi.
Rusikareeglina võiks alkoholist hoiduda, kuni beebi on kolmekuune, ja seejärel võtta aluseks enesetunde: kui tunned end autorooli istumiseks piisavalt kainena, siis on ka imetamine ohutu. Kui ema tunneb joovet, siis peaks ta imetamisest hoidma, kuni joobunud tunne on kadunud. Kui alkoholikogus on nii väike, et joovet pole tunda, siis pole alkoholikogus probleemne ja võib kohe imetada.
Seega ei kuulu mitu klaasi või ammugi pudel veini kindlasti imetava ema õhtuse rutiini juurde, kuid me ei peaks kartma sõbranna kokteilist maitseks lonksu võtta, tee kõrvale paar alkoholisisaldusega kommi või tüki alkoholiga maitsestatud kooki ära süüa või klaasipõhjast pisut uut ja põnevat külma õlut mekkida.
(Allikad: rahusvaheline imetamist toetav organisatsioon La Lech League, USA terviseamet CDC, Suurbritannia terviseamet NHS)
Kas sina mekkisid imetamise ajal alkohoolseid jooke või maiustusi?