Kas imetamine võib tõepoolest vähendada rinnavähki haigestumise riski?

Kas imetamine võib tõepoolest vähendada rinnavähki haigestumise riski?

07. Oct 2014, 01:50 Emmede Klubi Emmede Klubi

Enamus naisi oskab kasvõi une pealt nimetada mitmeid rinnaga toitmise eeliseid. Vähem külmetusi ja haigusi? Jah. Imeline viis lapsega lähedaseks saada? Otseloomulikult.

Kuid mis puudutab ühte konkreetset, potentsiaalselt elupäästvat imetamise eelist, on asjalood pisut hämaramad. Teadlased on läbi viinud hulgaliselt uuringuid, mis viitavad sellele, et imetamise ja rinnavähki haigestumise riski vähendamise vahel on seos, kuid konkreetseid vastuseid on raske leida. Siin on kokkuvõte mõningatest uuringutest, et tuua asjasse pisut rohkem selgust.

Kas imetamine vähendab rinnavähki haigestumise riski?

Jah, vähendab küll, kuid konkreetseid põhjuseid ning nende üksikasju on raske täpselt välja selgitada. Siin on kolm uuringut, mis väärivad tähelepanu:

Laiahaardeline, väljaandes The Lancet ilmunud ning 150,000 naist hõlmanud analüüs tõestas, et iga imetatud (kas ühe või mitme lapse peale jaotatud) 12 kuu kohta vähenes rinnavähki haigestumise risk 4.3 protsendi võrra võrreldes naistega, kes oma lapsi üleüldse rinnaga ei toitnud.

Kokkuvõtvalt: imetamine võib rinnavähi riski pisut alandada ning mida kauem rinnaga toidetakse, seda parem.

Seejärel leiti aastal 2009, mil väljaandes The Archives of Internal Medicine ilmus 60,000 naise peal läbi viidud uuring, et naised, kelle suguvõsas oli soodumus rinnavähi tekkeks, vähendasid imetades haigestumise riski pea 60 protsendi võrra. Seevastu ei leidnud uuring seost imetamise ning vähenenud riski vahel neil naistel, kelle suguvõsades säärane soodumus puudus. Lisaks leiti, et imetamise kestvus ega lisaks rinnapiimaasendaja pakkumine ei mänginud riski vähendamisel mingisugust rolli.

Kokkuvõtvalt: imetamine võib haigestumise riski oluliselt vähendada, kuid seda vaid nende naiste puhul, kelle suguvõsas on soodumus rinnavähki haigestumiseks. Imetamise kestvusel puudus riski vähendamisega seos.

Tänavu leiti väljaandes Journal of the National Cancer Institute ilmunud uuringus
otsene seos imetamise ning rinnavähi vahel afroameeriklastest naistel. Aafrika päritolu naistel on eriti kõrge oht haigestuda agressiivsetesse ning raskesti ravitavatesse rinnavähi tüüpidesse (nt. hormoonretseptor-negatiivne rinnavähk) – kusjuures risk suureneb, kui naine toob ilmale lapse. Kuid kõne all oleva uuringu kohaselt nullib rinnaga toitmine selle riski täielikult.

Kokkuvõtvalt: imetamine võib teatud eripäradega naiste puhul vähendada teatud tüüpi rinnavähki haigestumise riski.

Niisiis: mida teha?

Kui sa saad ja tahad imetada, tee seda ilmtingimata. Seda eriti juhul, kui sinu perekonnas, näiteks sinu ema või õe puhul, on esinenud rinnavähki. Eriti oluline on see siis, kui su pereliikme vähk oli kiiresti progresseeruv ja/või raskesti ravitav või kui see diagnoositi enne 40. eluaastat.

„Üha enam näib ilmuvat tõendusmaterjali, et imetamisest võib olla kasu eriti agressiivsete vähkkasvajate riski vähendamisel,“ ütleb North Carolina ülikooli günekoloogiaprofessor Alison Stuebe. Kui sa oled imetamise koha pealt siiani kahtleval seisukohal olnud, võib see siin olla mõjuv põhjus siiski rinnaga toitmise kasuks otsustada.

Mis juhtub, kui sa ei saa ega soovi mingil põhjusel imetada?

Ära muretse selle pärast.

„Me ei taha jätta muljet, justkui imetamisest loobumine põhjustaks rinnavähki ning vastupidi, et rinnaga toitmine oleks imeravi vähi vältimiseks või sellest tervenemiseks,“ selgitab dr. Stuebe. Kumbki neist väidetest ei vasta tema sõnul sugugi tõele.

Miks vähendab rinnaga toitmine rinnavähki haigestumise riski?

Uuringud on viidanud mõningatele teooriatele, kuid ühtegi pole suudetud sajaprotsendiliselt tõestada. Üks neist teooriatest on, et naistel, kes imetavad, on elu jooksul vähem menstruaaltsükleid. Seetõttu on neil väiksem kokkupuude östrogeeniga, mis „toidab“ teatud tüüpi vähkkasvajaid. Lisaks on arvatud, et imetamine tugevdab rakke ning muudab seeläbi rinnanäärmete koed vähki tekitavatele mutatsioonidele resistentsemaks.

Lisaks võivad rolli mängida ka elustiiliga seotud tegurid: imetavad (ja rasedad) naised loobuvad suitsetamisest ning alkoholist, toituvad tavalisest tervislikumalt ning hoolitsevad oma tervise ning keha eest tavalisest paremini. Ka sellised elustiilivalikud on otseselt seotud väiksema tõenäosusega haigestuda rinnavähki.

(Allikas: Fitpregnancy.com)


Emmede Klubi