Ootad mitmikuid? Kaksikute emad annavad nõu!

Ootad mitmikuid? Kaksikute emad annavad nõu!

08. Nov 2016, 14:32 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui oled varsti saamas või äsja saanud mitmikute vanemaks, siis on üsna tavapärane tabada end kahetisi mõtteid mõtlemast. Ühest küljest tähendab kaksikute sünd ja kasvatamine ju kahekordset rõõmu. Teisalt aga kaasneb mitmikutest beebidega paratamatult ka topeltsuur kurnatus. Ära tunne end süüdi, kui sul on raske - tea, et paljud kaksikute vanemad mäletavad laste esimest eluaastat kui hägust õudusunenägu. Samas on palju ka peresid, kus erilisi raskuseid ei teki. Igal juhul on palju kasu heast ettevalmistusest!

Emmede Klubis annavad tulevastele mitmikute vanematele oma kogemuse põhjal hüva nõu kaksikute Triinu ja Adeele (5 kuud, pildil) ema Ege Paju (29, pildil) ning Rosanna ja Marteni (2 kuud) ema Raquel Kulijev (20). 

Hirm on normaalne

"Ükskõik, kui vara sa oma topeltrõõmust teada saad, väga suur üllatus on see igal juhul. Viimaseid päevi rase olles mõtlesin ikka veel, et ma ei suuda seda uskuda! Ja hirmus oli," meenutab Ege. Kaksikrasedus ise on keerulisem, kui üksikrasedus - seda isegi juhul, kui mingisuguseid komplikatsioone ei teki. Mõte kaksikute kasvatamisest, eriti kui need on sinu esimesed lapsed, on hirmus.

Varajased ettevalmistused

Pea meeles, et kaksikud ja kolmikud sünnivad enamasti vähemalt paar nädalat enne oma eeldatavat sünnitustähtaega. Kummatigi on kaksikuid raskem kanda ning sa ei tea, kui raskeks võib olemine lõpusirgel minna. Seega on targem kõik vajalik juba varakult valmis sättida. 

Ege soovitab panna suuremat rõhku tähtsate igapäevaste tarbeesemete valikule. Elu kaksikutega on keerukam, seega võiks abivahendid olla hoolsalt valitud ja igapäevategemisi lihtsustavad. "Vankri ja turvahällide osas ei teinud me mingeid järeleandmisi. Võtsime need, mis leidsime kõige mugavamad, paremad ja turvalisemad olevat," sõnab Ege. Väga kvaliteetsest ja hõlpsasti manööverdatavast kaksikutevankrist on tõesti palju kasu, samuti kõigist teistest ema-isa tööd lihtsustavatest abivahenditest nagu isofix alused turvahällidele ja adapterid hällide kaksikutevankrile kinnitamiseks. 

Kui on plaan lapsi rinnaga toita, siis kuulub Ege hinnangul kaksikute pere tõeliselt vajalike asjade hulka ka rinnapump. Selle võib julgelt ette ära osta ja kui võimalik, siis hea elektrilise. 

Kõiksugu muu kraam nagu magamis- ja mänguasjad, apteegitarbed või riided on lähimas poes alati olemas, nende pärast ei soovita Ege raseduse ajal ülearu aega kulutada - enne laste sündi ei ole ju teada, mida päriselt vaja läheb. "Pisiasjade pärast ette muretsemine ja vaeva nägemine võtab lihtsalt raseduse nautimisest aja ära," arvab ta. "Ka riiete pesemise ja triikimisega ma ennast koormama ei hakanud - pesen jooksvalt siis, kui vaja läheb."

Ka Raquel soovitab olulisemad asjad varakult valmis osta, kuna kaksikutele mõeldud kraam on üldjuhul kallim ja pikalt ette planeerides on internetist võimalik leida asju väga soodsa hinnaga. "Facebookis on olemas ka Kaksikute/Mitmikute müügigrupp, kus on palju müügis näiteks vankreid, talveriideid, voodeid ja muud sellist," lisab ta.

Isa on tähtis

Lapse saavad kaks inimest - ema ja isa.

"Mees võttis laste sündides kogu selle aasta puhkuse välja ja oli esimesed kuu aega meiega kodus. Ma ei kujuta ette, kuidas ma kahega üksi kodus oleks hakkama saanud," räägib Ege ja lisab, et lastega üksi olles ei oleks tal ilmselt õnnestunud kaksikuid rinnaga toita ning ka ema ise oleks jõudnud toituda heal juhul vorstist ja friikartulitest. 

"Alati, kui Marek töölt koju jõuab, siis võtab ta juhtimise üle ja minul on natuke ruumi hingata. Näiteks tunnen ma tohutut rõõmu sellest, kui tema jääb lastega tegelema ning mina saan meile köögis muusika saatel õhtusööki valmistada. Ühe öise toitmise võtab ta enda peale ning tänu sellele olen ma palju rohkem puhanud ning energilisem," jagab Raquel oma kogemust.

Võta abi vastu

"Abi pakutakse alati. Enamasti tahavad abipakkujad tulla beebisid nunnutama, mähkmeid vahetama, süüa andma - lastega tegelema," räägib Ege. Kuid tema soovitab lähedastelt julgelt abi paluda hoopis koristamisel, pesu pesemisel või peenramaa rohimisel - et ema saaks keskenduda lastele.

Kui võimalik, siis elage laste esimestel elukuudel koos vanavanematega või kutsuge emma-kumma ema enda juurde. Kui võimalik, siis palgake koristaja ja veetke see aeg lastega õues jalutades. Sa ei pea mängima märtrit, vaid leidma viisi, kuidas sinu perel oleks võimalikult mõnus olla.

Kuulu gruppi

Miski ei ole väärtuslikum, kui teiste mitmikute vanemate vahetud kogemused ja tugi! Kui sa ei tunne veel isiklikult mitmikute vanemaid, siis liitu Eesti kaksikute, kolmikute või mitmikute gruppidega Facebookis, mis ongi loodud just selleks, et sarnases olukorras inimesed saaks üksteisele tuge pakkuda ja sõbruneda. 

Investeeri kandelinasse

Lapsed, keda hoitakse palju süles, on uuringute järgi rahulikumad. Sellepärast on lapse kandekotis või -linas kandimine tänapäeval väga populaarne ja soovitatud - laps saab olla ema lähedal, justkui süles, kuid ema käed on igapäevatoimetusteks vabad. Kuna kahte vastsündinut on korraga süles hoida raske, samal ajal toimetusi teha ilmvõimatu, siis kaksikute ema võiks kindlasti kandelina soetamisele mõelda. "Kaksikuid saab väga edukalt koos kandelinas kanda,  see rahustab neid ja annab endale vabad kaed. Aga kuna kaks last korraga on rasked, siis peab lina kindlasti õigesti siduma, et selga ei vigastaks," annab Raquel nõu. 

Valmistu kahe lapse toitmiseks

"Kahe lapse korraga söötmine on ettevõtmine," hoiatab Ege. "Kui vähegi võimalik, siis söödan lapsi eraldi, sest beebi tahab süües emaga kaisutada, talle silma vaadata, silitamist saada ja hoitud olla. Korraga toites kulus kogu energia võimlemisele, et kaks beebit, kes pead ei hoia, oleks ilusti õiges võttes tissi otsas."

Kuid kuna eraldi toitmine ei ole alati võimalik, soovitab Ege igaks juhuks kohe endale selgeks teha ka kahe lapse korraga toitmine. Ka Raquel soovitab kindlasti kahe lapse korraga toitmine selgeks saada. Kahte last saab korraga toita nii pudelist kui ka rinnaga. 

"On olemas spetsiaalsed imetamispadjad. Tekkide-patjade abil saab luua endale mõnusa pesa kahe toitmiseks. Jah, korraga toitmine on ikkagi alguses keeruline. Aga kui juba asi käpas, hoiab see väga palju aega kokku," selgitab Raquel. 

Nii Ege kui ka Raquel hoiatavad, et kaksikute toitmine on esialgu päris keerukas ülesanne - mitte ainult koos, vaid ka eraldi. Enamasti sünnivad mitmikud vähem või rohkem enneaegsena. Enneaegsed beebid ei oska aga alguses hästi imemisvõttesse asuda, nad kipuvad ilma ema utsitamiseta söömise unustama ja uinuma jms. "Näiteks see refleks, et beebi rinnale kõhuli pannes tissi otsima hakkas, tuli meie plikadel ka alles siis kui nad n-ö ajaliseks hakkasid saama - kuu aega peale ilmale tulekut," sõnab Ege.

Juuruta graafikut

Suurim hingeõnnistus on kaksikute puhul ühtne unegraafik, kinnitab Ege. Sel juhul on emal päeva jooksul vähemalt paar tundi, et oma asju teha, süüa valmistada või koos lastega magada. 

Et graafikut juurutada, sättis Ege teise kaksiku magamiseks valmis alati siis, kui nägi, et esimene hakkas uniseks jääma. Tuttavad une-eelsed tegevused annavad ka teisele lapsele signaali, et on aeg magama minna. "Kolmanda-neljanda elukuu paiku oli meil päevane graafik enam-vähem paigas, et lapsed teevad kõik uned üheaegselt." Kui vähegi võimalik, soovitab Ege kaksikud õue magama panna, kuna seal magatakse alati pikemalt.

Ole rahulik ja süsteemne

Beebid nutavad. See on paratamatu ja vägagi normaalne, kuid ikkagi on emal oma lapse nuttu raske taluda. Kummatigi siis juhul, kui korraga nutab kaks last, kuid kussutada saad vaid ühte korraga. Raquel soovitab sellisel puhul emal või isal täiesti rahulikuks jääda, paanikast hoiduda ja ettemõeldud ning praktikas end tõestanud süsteemi järgi toimida. "Mul on näiteks nii, et õuest tuppa kipuvad mõlemad lapsed näljast karjuma. Panen nad põrandale kõrvuti, sest see rahustab neid hetkeks, ja jooksen ruttu süüa tegema," kirjeldab ta. Sellistel hetkedel ongi tähtis olla juba ette vilunud kahe beebi korraga toitmise võtetes. 

Lase minna

Lapsi ei pea iga päev vannitama. Seda võib teha ka paar korda nädalas. Sa ei pea iga päev süüa tegema, sest lihtsam on teha toidukordasid sügavkülma ette, paluda lähedastel kordamööda midagi tuua, tellida sööki koju vms. Sa said just kaksikud. Kaksikud! Kõik muu võib oodata. Võid vabalt teha ainult neid toimetusi, mida on hädasti vaja teha. 

"Minu elu läks oluliselt lihtsamaks, kui ma otsustasin, et triikida on vaja ainult laste mähkmeid, mitte voodilinu ja mehe tööriideid. Ja et sassis tuba on suhteline mõiste. Oma peas otsustasin paljude asjade kohta, et see aasta ma nende pärast ei muretse - lehti ei riisunud, musta pesu korv pole kunagi päris tühi, piimase krae pärast ei pea kohe riideid ära vahetama jne. Kui plikad on suuremad ja oskavad juba rohkem omaette toimetada, ju ma siis hakkan iga päev nõusid pesema ja ilma koorteta kartuleid keetma," annab Ege hüva nõu. 

Üksteisele toeks

Paljud kaksikud rahunevad kiiremini ja jäävad paremini magama, kui nad on ühes voodis. Miks mitte lasta vastsündinutel ka ühes vankrikorvis magada? Mõtle sellele, et need kaks on viimased üheksa kuud veetnud tihedalt teineteise kõrval. See tunne on neile kõige tuttavam tunne maailmas.

Samas on ka neid lapsi, kes rahmeldavad magades nii palju, et hakkavad teineteise und segama. Lähtu oma lastest. 

Kuidas lastel vahet teha?

Kui lapsed on ühemunarakukaksikud, võivad nad olla nii sarnased, et ka vanematel on raske neil vahet teha. Tea, et sellest pole lugu! Lõika beebidele pisut erinevad soengud või pane lastele selga riideesemed, mis alati sümboliseerivad ühte või test. Näiteks võid osta tavalisi sokke ja triibulisi sokke ning otsustada, kumb lastest on alati triipudes.

Üsna pea õpid oma lapsi tundma ja teed neil vahet pelgalt käitumise ja loomuomaduste järgi.

"Neid päevi, kui Adeele on Triinu ja Triinu on Adeele, on meil olnud rohkem kui kokku jõuab lugeda. Seni, kuni lapsed ise oma nime ei tea, pole sellest väga hullu. Arsti juurde minnes kontrollime kuklast lapsi eristavad pöörised üle ja asi selge. Nüüd, kui nad on viiekuused, teen juba 99% juhtudel näo järgi ka vahet," jagab Ege oma kogemust.

 

Triinu ja Adeele:

20161108112520-84808.jpg

Marten ja Rosanna:

20161108143015-95037.jpg


Võimalus näha mitmikuid üles kasvamas, omavahel suhtlemas ja koos arenemas on ainulaadne õnn. Üsna pea hakkavad beebid istuma, roomama... ja mis kõige tähtsam, koos mängima. Siis annavad kaksikud vanematele rohkem hingetõmbeaega, kui üksik laps annaks. 

Milliseid nõuandeid annaksid tulevastele kaksikute vanematele edasi Sina?


(Fotod: Kerttu Seema, erakogu)

eveliiy eveliiy 27. Sep 2014, 21:38

Arvan, et väga hea artikkel kaksikute vanematele ! Jõudu ja jaksu kaksikute vanematele😀