Laura (24) ja Ranno (25) olid ikka soovinud kahte last. Kui tütar Berit (5) sai kolmeaastaseks, leidsid vanemad, et on paslik aeg väikse õe või venna jaoks. Nii ka sai - sündis Britt (1 a 6 k).
Kuid elul olid pere jaoks teistsugused plaanid: kui veel imetav Laura soovis minna üle rasestumisvastaste plaastrite kasutamise peale, tuli välja, et ta on endale täiesti teadmatult juba 18 nädalat rase.
"Küsisin arstilt, et mismoodi ei ole ühtegi hoiatust, et üks tegelane minu sees kasvab? Seepeale vastati, et kui toidad rinnaga, siis võibki keha teistmoodi uuele rasedusele reageerida," meenutab Laura suurest üllatusest teada saamist.
Nüüd kasvabki Beriti ja Briti kõrval vennake Ralf (4 kuud).
Kõige raskemad on ööd
Viimast rasedust Laura nautida mahti ei saanud - käed-jalad olid tööd täis. Nüüd on tema päevad veelgi töisemad: näiteks laste ja enda riidesse saamine ja nendega kodust välja jõudmine võtab aega kuni kaks tundi. Söögi tegemise võtab Laura ette siis, kui elukaaslane on kodus või vähemalt üks pisematest lastest magab. Päeval ongi lihtsam, sest üks väikestest ikka magab.
"Öised mured ja ärkamised on kõige raskemad - hambad, kõht tühi, nohu-köha jne. Väga tihti mööduvad ööd kahe lapse vahel joostes," räägib ema. Ka haigused kipuvad ikka kimbutama kordamööda mõlemat pisikest.
Emotsionaalselt on kõige raskem siis, kui mõlemad lapsed vajavad korraga emme tähelepanu ja tegelemist.
Laura näeb aga kahe väga väikse vanusevahega laste kasvatamisel ka plusspooli: lapsed õpivad üksteisega arvestama, jagama, hoolima. Kasu on ka emale - "nii ollakse kodus järjest umbes 4-5 aastat, misjärel saab töömaastikule tagasi suunduda, teha karjääri, harida end jne."
Suurema jaoks oli beebi nagu patareidega nukk
Esialgu oli aastane Britt šokis ja jälgis pisikest venda nagu imelooma. "Tema jaoks oli beebi patareidega nukk, keda ta sai näpuga togida, kel kratist kinni võtta ja keda väntsutada," meenutab Laura. Lapsi ei saanud ühte tuppa kahekesi jätta ja olukord tundus emale juba lootusetu - ikka ja jälle oli väikelaps beebile näpud ninna, silma või suhu toppinud.
Tegelikult selline periood ikkagi möödus ja nüüd saavad pisikesed koos hästi hakkama. "Väiksem hoolitseb tita eest - annab luti, hoiab pudelit, annab mänguasju, räägib juttu. Aitab emmet - toob mähkud, viskab mähkud minema," toob Laura näiteid.
Aeg-ajalt Britt koguni nutab koos vennaga - kui vennal on valus või kui emme venna nina puhastab! Puudu ei jää ka kallistustest ja püüdlikest musidest.
Ema on abiks, toeks ja lohutajaks
Laural on palju abi oma perekonnast, kes on väga kokkuhoidev - nii pereisa kui ka Laura enda vanemad ja õde on võimalikult palju abiks. Ilma lasteta näiteks arstijuures või mehega kahekesi väljas käimine ei ole probleem.
"Minu ema on mulle ka suur tugi ja lohutaja," ütleb Laura. "Et elukaaslane on enamasti pikad päevad tööl, siis suurema osa ajast olen ma üksi kolme lapsega. Kui tunnen, et enam ei jaksa, siis helistan emale ja ta alati aitab nii kuidas saab!"
Lisaks perekonnale aitavad Laurat enda jaoks selgeks mõeldud igapäevased nipid:
* "Kodust välja saamiseks pean alati varuma piisavalt aega. Esimesena panen 1 a 6 k Briti riidesse, siis pisikese ja seejärel iseennast."
* "Kodust välja minnes on alati söök kaasas (piim, tuubipüreed vms)."
* "Toidud teen hetkel võimalikult lihtsad: suppe, keedukartulit ja lihatooteid, tomat ja kurk. Tihti teen ka ahjuvorme või muud ahjus valmivat sööki - seda ei pea koguaeg jälgima ja jagub paariks päevaks."
* "Kui üks lastest magab, on hea toimetada kodutööde kallal ja tegeleda selle lapsega, kes parajasti üleval on. Neil päevil, mil kaks last imekombel koos lõunauinakut magavad, teen suuremaid ja aeganõudvamaid sööke ning puhkan lihtsalt diivani!"
* "Sai ostetud Phil & Tedsi erivanuste laste vanker, mis on suurepärane abiline liiklemisel. Kerge,kompaktne ja mugav!"
Aitäh Sulle, Laura, et jagasid meiega oma kogemust!
Postitus on osa Emmede Klubi uuest artiklisarjast, kus tutvustame kahe väikse vanusevahega laste saamise plusse ja miinuseid ning jagame kasulikke nippe igapäevatoimetuste hõlbustamiseks. Kuid seda kõike seekord klubiliikmete endi kogemuste kaudu! Loe artiklisarja teisi postitusi SIIT!