Füsioterapeut: Vanemad peaksid oma beebit usaldama!

Füsioterapeut: Vanemad peaksid oma beebit usaldama!

28. Feb 2013, 14:15 Emmede Klubi Emmede Klubi

Iga laps areneb individuaalselt ja lapsevanem peaks tema loomulikku arengut ja initsiatiivi toetama, et laps saaks edukalt edasi areneda. Sellest, mida on veel vajaik teada ja millist rolli saavad vanemad lapse arengus mängida, räägib füsioterapeut Kristine Stalidzane.

Ekspertide arvamused, mis vanuses laps midagi tegema peab, on väga erinevad.

Iga lapse individuaalne areng on väga erinev ja ühtegi last ega situatsiooni ei saa võrrelda.

 

Füsioterapeut Kristine ei määratle kindlat vanust, millal beebi midagi tegema peaks oskama. Tema eesmärk on tutvustada vanematele beebi liigutuste arengut ja panna neid rohkem märkama, kuidas oma last arendada. Puudutus, hoolitsus, keskkond ja suhtumine aitab lapsel paremini kogemusi omandada.

Räägime vanematega ka kõige põhilisematest vigadest, mis vanemad beebi eest hoolitsemisel teha võivad, sest ka väga väikestest vigadest võib piisata, et lapse normaalset arengut muuta või häirida.

Näiteks, kui ema hoiab last koguaeg lamamistoolis või kätel, aga mitte põrandal, tekib küsimus, kuidas saab laps keerama õppida?

Lapse arengut võib võrrelda värvidega. Neid värvitoone on palju! Meie, täiskasvanud, tajume sageli ainult teatud värve - valge, must, punane. Kui me teame, kuidas need värvid imikutel seguneda võivad, ilmuvad individuaalsed, ilusad värvid. Selline ongi lapse areng.

Kristine õpetab emasid ja isasid nägema, mida laps juba oskab, selle asemel, et näha, mida ta veel ei oska.

Kui kellegi teise laps oskab 3-kuuselt keerata ja Sinu laps veel ei oska, ei ole selles midagi halba. Järelikult ei ole tema jaoks veel õige aeg.

Kahjuks kipuvad vanemad tihti konkreetsetesse numbritesse ja tähtaegadesse klammerduma ja kui laps niiöelda õigel ajal konkreetseid asju ei tee, hakkavad vanemad muretsema. Ka stress ei ole lapse arengule hea!

Emad kiirustavad professionaalset abi otsima, kiirustavad lapse arengut tagant ja unustavad täiesti ära lapse enda arengu usaldamise.

Võib-olla on laps valinud edasi liikumiseks teise tee? Ta ei hakkagi roomama, vaid veidi hiljem kohe käputama? Ka see võib võimalik olla.

Pea alati lapse arengu jälgimisel meeles, et iga lapse areng on erinev.

Lapsevanemad ei peaks kartma last usaldada. Nad peaksid uskuma, et laps teab, mida ta teeb ja teda toetama ja uskuma, et nende lapse areng on unikaalne!
 

"Üksi minu, kui spetsialisti, ülesandeid on jagada lapsevanematele teadmisi lapse arengust ja näha lapse arengu väikeseid nüansse ning õpetada neid lapse arengut mitte tagant kiirustama vaid toetama."
 

Sarnaselt õpetatakse kursustel vanematele, kuidas näiteks lapse käte ja jalgade asendit õigeks sättida ja pakkuda neile selles abi, kui nad seda soovivad.

 

Emmede Klubi

Kuidas oled Sina oma lapse arengut jälginud ja toetanud?