Esimest korda ajaloos õnnestus transsoolisel naisel edukalt imetada

Esimest korda ajaloos õnnestus transsoolisel naisel edukalt imetada

15. Feb 2018, 17:01 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto on illustratiivne. 


New Yorkis Mount Sinai haiglas õnnestus meedikutel kolm ja pool kuud kestnud ravi tulemusel panna imetama naine, kes on sündinud mehena.

30-aastane mehena sündinud, kuid ametlikult sugu vahetanud naine pöördus Mount Sinai arstide poole, kui tema naissoost elukaaslane oli viiendat kuud rase. Nimelt ei tahtnud last kandnud partner paari ühist last imetada, kuid teine partner oli selleks hea meelega valmis.

Naine oli selleks hetkeks saanud kuus aastat hormoonravi, mille abil kasvasid talle rinnad. Teda ei olnud opereeritud - tal olid jätkuvalt meessuguelundid.

Naine võttis kolme ja poole kuu vältel tavapärasele lisaks veel kolme erinevat ravimit - kahte naissuguhormooni ja ühte iiveldusevastast ravimit, millel on teadaolevalt piimaeritust suurendav mõju. Samal ajal stimuleeris ta oma rindu kuus korda päevas rinnapumba abil.

Kui beebi sündis, õnnestus transsoolisel emal teda toita ainult rinnapiimaga kuus nädalat. Siis tuli appi võtta piimasegu. Nüüdseks on beebi juba kuuekuune ja saab jätkuvalt nii rinnapiima kui ka piimasegu.

Internetist saab lugeda, et transsoolised naised on sarnastel meetoditel püüdnud piima teket esile kutsuda ja oma lapsi imetada ka varem, kuid just see on esimene akadeemilises kirjanduses kirjeldatud edukas juhtum. Ravi edu on suur võit meditsiiniteaduses, sest tähendab, et tulevikus võivad sama ravi abil edukalt imetada ka surrogaadi abil või adopteerides lapse saanud vanemad.

(Allikad: The Guardian, Gizmodo, Transgender Health)